Secesní byt nakažen kreativním nadšením

24. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Byt v secesním domě na Rašínově nábřeží je zařízen jednoduše, s citem pro detail a funkčnost a s respektem k původnímu záměru stavitele.

Byt je právě teď ve fázi opouštění a jeho majitel David Brada svého kroku nechat za sebou Prahu, cinkot tramvají pod okny a známé zvuky města, nelituje. V Praze má odžito pár desítek let, tak se uklidil do ticha přírody blízko Liberce. Z bytu si ale odnáší to podstatné – nadšení pro kvalitní, chytře vymyšlený nábytek, lahodné víno z hor a dobrý jazz.

červený lakovaný příborník s prosklenými dveřmi a dřevěná pracovní deska

Jednoduchost a účelnost je hlavním tématem kuchyně. Švih jí dodává červený lakovaný příborník s prosklenými dveřmi a dřevěná pracovní deska do ní zase vnáší teplo a jasný lidský rozměr. FOTO JIŘÍ HURT

Byt zůstává svůj a zachovává si minimalistický a přitažlivý ráz. Tak jako se to stalo velkému množství bytů, i tento dostal povinné socialistické úpravy v podobě linolea nalepeného přímo na dřevěné parkety v chodbě, ale naštěstí se mu vyhnuly ubíjející zásahy do dispozice.

David se snažil zachovat co možná nejvíce původních prvků, a kde se to nepodařilo, adekvátně je nahradil stejně jako parkety ve velkorysé předsíni, ze které se vchází do všech místností v bytě. V pokojích jsou zachovány i původní štuky, ale co se týče volby nábytku a zařízení, sáhl David po nadčasovém stylu a pěstoval si v bytě osvědčené ikonické kusy.

Ty doplnil překližkovým nábytkem od značky Nils Holger Moormann, který na českém trhu nebyl v té době zastoupen. Tady by se dalo s malým významovým posunem použít staré dobré přísloví: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Tak dlouho si jezdil David do Německa pro skládací překližkové kusy, až byl přistižen při činu.

V Moormannovi si všimli, že počet kusů nábytku prodaných soukromé osobě roste, a začali se domnívat, že David jejich nábytek distribuuje dál. Nabídli mu tedy spolupráci a David, který si byl vědom špičkové kvality, snadné kompletace a výborného designu nábytku, kývl.

Vše je zařízeno tak, aby prostor nebyl zatížen zbytečnými věcmi. Neutrální základ doplňují obrazy – některé tak výrazné, že na sebe okamžitě strhnou pozornost – a zajímavé doplňky.

ložnice

V ložnici dominuje působivá geometričnost. Koberec s výrazným čtvercovým vzorem barevně koresponduje s ostatním vybavením a udávají rytmus. Postel je, nepřekvapivě, od značky Nils Holger Moormann. Jmenuje se Siebenschläfer – Sedmispáč. Kromě toho, že k jejímu složení nepotřebujete téměř žádné šrouby, bude asi dost pohodlná. FOTO JIŘÍ HURT

Vraťme se ale zpět k zařízení bytu, kde převažuje jednoduchost a funkčnost. Neutrální základ doplňují obrazy – některé tak výrazné, že okamžitě strhnou pozornost – a zajímavé doplňky. Vše je zařízeno tak, aby prostor nebyl zatížen zbytečnými věcmi.

V obývacím pokoji je kromě pohovky křesel a pár skříněk umístěný i velký jídelní stůl, který nám David nadšeně předváděl v akci – tedy v procesu proměny nastavení podnože. Pokoj je opticky rozdělen oboustranným regálem na relaxační a jídelní část. Z obývacího pokoje vedou dveře do dětského světa, který sdílí tři děti. Tady se David poradil s architekty Davidem Maštálkou, Lenkou Křemenovou a Terezou Schneiderovou z ateliéru A1 Architects, kteří očividně dokážou pracovat s prostorem.

Místnost promysleli tak, že se dvě holčičky a dospívající kluk porovnají v jednom pokoji a vůbec se neruší. Toto řešení se dá samozřejmě použít pouze v bytech s vysokými stropy, a tam, kde je výška k dispozici, představuje ohromnou úsporu plochy.

Architekti totiž navrhli horizontálně přepažit prostor tak, že nejstarší Mikuláš může po dřevěném žebříku vyšplhat do svého zázemí a holčičky mají postele a velký pracovní stůl umístěný ve výklenku u členitého okna oddělené vertikální překližkovou zástěnou s kulatými otvory, aby se světlo dostalo i do druhé části pokoje, kde je dost prostoru třeba na společné aktivity. Ani zde není nic navíc – vše funkční s dostatkem úložných prostor a v kvalitním provedení.

Dětské království rozděluje překližková stěna s kruhovými otvory, které slouží nejen k prosvětlení zadní části pokoje, ale dětská fantazie je dokáže zahrnout i do svých plánů.

Dětský pokoj

Dětský pokoj vznikl za přispění architektů ze studia A1 Architects, aby se do jedné místnosti vešly tři děti různého věku a přitom měl každý dostatek soukromí. FOTO JIŘÍ HURT

Funkčnost a nadčasovost zařízení, které by navíc vypadalo dobře v interiéru jakéhokoli stylu, je společná pro všechny místnosti bytu. Ať už mluvíme o praktické kuchyni, která trošku připomíná designová řeznictví, koupelně s pračkou a sušičkou šikovně ukrytou ve vestavěné skříni a vybavením vypočítaným na milimetry, nebo ložnici orientované do klidného dvora, všude musíme zmínit promyšlený řád, který ale neutlačuje určitou ležérnost a neokázalost bydlení.

Jistým bonusem jsou i dva užší balkóny. Jeden orientovaný do dvora vyloženě láká k letním snídaním nebo posezení u vína, z druhého je vidět na řeku a krásy Prahy na jejím levém břehu. Rašínovo nábřeží je samo o sobě dobrá adresa, kde se s citem pro detail a energii místa podaří vytvořit opravdu zajímavé bydlení.

detský pokoj

Holčičky pak sdílejí společný prostor s luxusním výhledem. Shodli jsme se, že by se nám tady úkoly psaly dobře, ale dlouho. U stolu mají každopádně dostatek přirozeného světla a dobře se jim sedí na židlích vylisovaných z jednoho kusu plechu. Schválně, uhádnete značku? FOTO JIŘÍ HURT

Tip redakce

Horizontálním rozdělením místnosti můžete získat více místa a vytvořit zóny s odlišnými funkcemi. Takové řešení je však možné pouze při dostatečně vysokých stropech.

Profil

Majitel:

David Brada pracoval dlouho v reklamní agentuře a v současnosti se orientuje na vlastní podnikání v oblasti designového nábytku (www.preklizka.com) a extrémních vín z horských oblastí. Na Čro Vltava a na Rádiu 1 moderuje každý týden několik jazzových pořadů.

Nemovitost:

Byt v činžovním domě na Rašínově nábřeží v Praze

Text: Martina Paulová
Foto: Jiří Hurt
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: minimalistický styl rekonstrukce bydlení secesní byty
Sdílejte článek

Diskuze