Funkcionalistická vila s výhledem

11. 02. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Velkorysá a velmi moderní rodinná vila v Brandýse leží na okraji zahrádkářské kolonie, v tichu, zeleni a s výhledem na Labe. Její majitel, pan Tomáš Dvořák, má dva syny, vila je jeho vlastníma rukama postaveným domem a až najde místo pro zasazení dvou stromů tam, kde nebudou bránit otevřenému výhledu, bude mít splněno – a rovnou za dva.

rodinná vila s bazénem

Dům má několik samostatných křídel, která se doslova spojují u rodinného krbu. V jednom z nich se bude teprve dostavovat letní kuchyň. Na zahradě je zapuštěný bazén s pískovou filtrací a protiproudem. FOTO DECEUNICK

Když manželé Dvořákovi hledali vhodné místo k bydlení, shodli se na tom, že Praha není nic pro ně a začali hledat pozemek v menším městě v jejím okolí. Původně to měly být Roztoky, ale pak sehrál roli inzerát nabízející parcelu v Brandýse nad Labem, plán se změnil a pan Dvořák se následující rok den co den po příchodu ze zaměstnání převlékal do montérek a šel pomáhat na svou stavbu partě zedníků.

Vše, včetně zasíťování pozemku, je zvládnuto svépomocí bez stavební firmy. Jen velkoformátová okna s PVC profily Eforte od společnosti Deceuninck a veškeré vnitřní i vnější stínění Climax instalovala rodinná firma Dvořákových, Samat.

atrium „zastřešené“ bohatou vistárií, která v horkém létě poskytuje tolik žádaný stín

Kouzelné je také atrium „zastřešené“ bohatou vistárií, která v horkém létě poskytuje tolik žádaný stín. FOTO DECEUNICK

Dům je postaven podle návrhu architekta Radomíra Grafka z RG architects studio s. r. o. Jeho vybavení (tepelné čerpadlo, podlahové vytápění, kvalitní zateplení i okna) splňuje parametry pro pasivní stavby. Vše v domě je na elektřinu, protože na pozemek není zaveden plyn.

Ročně za ni Dvořákovi platí kolem 50 000 Kč, což při zastavěné ploše domu 277 m² a vytápěném bazénu není nijak závratná částka. Je to teprve druhý dům, který Tomáš Dvořák postavil, takže už vidí první mouchy: „Problém je např. s izolací kolem okapových svodů, které jsou kvůli vzhledu domu zasekané do zdí. Další problém je stínění. Předokenní žaluzie nebo rolety měly být ve všech oknech. Zbytečně jsem šetřil a teď se nám to v horkém Polabí nevyplácí.“ Na prvních osmi až deseti domech se prý člověk pořád učí.

Kuchyňská linka na míru s pracovním ostrůvkem

Kuchyňská linka na míru s pracovním ostrůvkem poskytuje dostatek úložných prostorů. FOTO DECEUNICK

V přízemí se nachází obrovský obývací pokoj s kuchyní o celkové výměře 72 m². Oba prostory jsou odděleny krbem, který je prosklený na obě strany. Dál tu najdeme útulný pokojík pro hosty a také manželskou ložnici, samozřejmě s koupelnou. Prostorné zádveří i chodba navozují pocit vzdušnosti.

V tomto domě se v žádné místnosti necítíte stísněně. V patře je umístěna pracovna se strategickým výhledem na branku, další koupelna a „dětské“ pokoje, které obývají kluci ve věku 18 a 15 let.

obývací pokoj s krbem

V obývacím pokoji rád lenoší i rodinný mazlíček ohař Oskar, pro kterého není žádná sedací souprava dost velká. FOTO DECEUNICK

novostavba v pasivním standardu
dispozice: 6 + kk
zastavěná plocha: 277 m²
lokalita: Brandýs nad Labem

PŘIPRAVILA: MARTINA PAULOVÁ
FOTO A PODKLADY: DECEUNICK
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: funkcionalismus novostavby rodinných domů pasivní domy rodinne domy venkovní žaluzie
Sdílejte článek

Diskuze