Úsilí vložené do komplikované proměny rodinného domu z 30. let stálo za to
Staré domy z třicátých let minulého století není jednoduché přestavět. Kromě nevyhovující dispozice pro moderní život jsou zde i technické a estetické problémy. Navíc, téměř vždy již byly jisté snahy dům přestavět či upravit.
Dům v pražských Bohnicích prošel komplikovanou rekonstrukcí a je z něj zcela nový domov pro čtyřčlennou rodinu – na pohled i pocitově.
S novou energií
Architektonické studio ARCHPORT proměnilo starý dům v Bohnicích k nepoznání. Dům byl postaven ve třicátých letech, ale v sedmdesátých letech prošel renovací, která nebyla citlivá, právě naopak. Bohužel, tímto činem přišel o velkou část svého původního charakteru. Navzdory těmto negativům se podařilo architektem Vojtěchu Hyblerovi a Davidu Dvořákovi dát domu novou energii a potřebnou funkčnost v moderním smyslu.
Z původního zůstaly jen zdi
Hned na úvod potrápil architekty špatný technický stav domu. Rozhodnutí bylo jasné: zachovat jen přízemní obvodové zdi. Toto rozhodnutí nejenže řešilo technický stav domu, ale zároveň zrušilo všechny zbytečné přístavby a snahy o rekonstrukci v sedmdesátých letech. Tím pádem mohli navrhnout zcela nový dispozici a pohrát si s prostorem podle potřeb a představ současných majitelů.
Důležitá místa zvýraznili žlutou
Na fasádě dominuje šedá barva. Sedlová střecha domu dostala opláštění betonovými šindeli, takže je také šedá. Zpestřením této zdánlivě fádní fasády jsou výrazné vchodové dveře a původní pumpa v zahradě – obě jsou natřeny žlutou barvou. Tato poutavá a pozitivní barva se opakuje i v interiéru: na první pohled vás upoutá žluté schodiště, stěna vestavěné knihovny či židle v jídelním koutě. Zpestření je velmi osvěžující. Mimochodem, víte o tom, že výrazná žlutá barva bude top barvou v interiérech v roce 2019?
Problémy při rekonstrukci
Při takových komplikovaných rekonstrukcích nic nejde zcela hladce. Navíc užitná plocha domu nebyla příliš velká. Sto osm metrů čtverečních pro čtyřčlennou rodinu není mnoho. Pomohla sofistikované řešení architektů, jejichž výsledkem je maximální otevření všech obytných ploch a minimum chodeb, které by ubíraly domu cenné metry. Z obývacího pokoje je přirozený přechod na terasu a do zahrady. Kromě toho zde jsou zabudovány „tajné“ posuvné dveře, přes které se dá dostat do pracovny majitele. Speciální roli v interiéru hraje zeleň.
Z garáže sauna a zázemí na grilování
Neodmyslitelnou součástí domu po rekonstrukci je zastřešená terasa a zahradní domek. Z původní garáže se stala sauna se zázemím pro grilování. Ostrými výraznými a zároveň střídmými rysy připomíná funkcionalismus v té lepší podobě. Podobně, i celý dům je po zbavení všech nánosů stylově čistý, střízlivý. Stal se plnohodnotným zázemím pro rodinu, a zároveň je vizuálně atraktivní a vnímavý vůči okolí
Dom v Bohnicích ve zkratce
architektonický ateliér: ARCHPORT
architekti: Vojtěch Hybler a David Dvořák
realizační firma domu: JTM Partners s.r.o.
realizační firma interiéru: ACER DESIGN s.r.o.
návrh zahrady a interiérové zeleně: Stanislav Hybler
lokalita: Praha-Bohnice
projekt: 2014 až 2016
realizace: 2016 až 2017
užitná plocha: 173,5 m2
zastavěná plocha: 108 m2
plocha pozemku: 362 m2
Sabína Zavarská
Foto: Kompost.works / BcA. Petr Polák, Bc. Matěj Hošek