Zdroj: Bořivoj Čapák

Brněnská vila z přelomu dvacátých a třicátých let prošla proměnou, po které byste ji nepoznali

20. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Dvoupodlažní vila s obdélníkovým půdorysem typická pro Masarykovu čtvrť v Brně pochází z přelomu dvacátých a třicátých let dvacátého století. Pokud měla svou funkci plnit dále, nutně potřebovala rekonstrukci. A to nejen kvůli úpravě dispozice, ale i exteriéru. Po citlivé rekonstrukci, kterou realizovali architekti z Atelieru RAW, byste ji ani nepoznali.

„Záměrem rekonstrukce byla celková rehabilitace původního řešení domu s použitím materiálů typických pro dobu jeho výstavby. Jde především o dřevěná kastlová okna, obklady fasády travertinem, sokl a plot z pemrlovaného teraca,“ popisují autoři rekonstrukce venkovní úpravy.

Velmi působivé jsou též křídlové okenice na oknech směřujících na terasu a do zahrady. Podobně jako některé další exteriérové prvky (vstupní dveře) mají světle žlutou barvu.

Původní stav - Rekonstrukce vily v Brně

Původní stav vily Zdroj: Bořivoj Čapák

Přízemí přibyla terasa, v poschodí jsou ložnice

Hlavní vstup do rodinného domu je ze severozápadní strany, vedle něj je vjezd do garáže v suterénu. Architekti do sklepní části umístili i technické místnosti – sklad, kotelnu a prádelnu.

Když vejdete do domu hlavním vchodem, ocitnete se ve vstupní hale. Po levé straně je schodiště, za ním koupelna a samostatná kuchyň s rohovou kuchyňskou linkou a spíží. Blízko dveří do kuchyně, proti schodům, jsou dvoukřídlé dveře, které vedou do největšího pokoje v domě – hlavní obytné místnosti.

Exteriér ze zahrady - Rekonstrukce vily v Brně

Socha v zahradě pochází od akademického sochaře Jiřího Plieštika. Zdroj: Bořivoj Čapák

Novinkou u domu je terasa, na kterou mohou majitelé vyjít přímo z obývacího pokoje. Také nemusejí vycházet hlavním vchodem, když se chtějí dostat do zahrady, jednoduše do ní projdou přes terasu. V poschodí dostaly prostor dvě ložnice, koupelna s toaletou a šatna.

Zajímavosti, které nevidíte každý den: replika schodiště, vitráže…

Specialitou interiéru, na které si dali autoři rekonstrukce velmi záležet, je dřevěné schodiště. Vzniklo jako částečná replika toho původního. Architekti ho záměrně zvýraznili použitím červeného akcentu, jehož si můžete všimnout i na stěně ve vstupní hale a na obkladu krbu z travertinu rosso.

Dřevěné schodiště - Rekonstrukce vily v Brně

Dřevěné schodiště vzniklo jako částečná replika toho původního a záměrně ho zvýraznili červenou barvou. Zdroj: Bořivoj Čapák

Dalšími působivými prvky, které vycházejí z inspirace funkcionalistickou estetikou dvacátých let, jsou vitráže s různou texturou čirého skla. Našly místo v oknech do haly, u schodiště i v koupelně a vytvářejí působivé efekty, které se mění během každé denní i noční hodiny.

Přečtěte si také:
Po poslední proměně se prvorepubliková vila nedaleko Hradce Králové změnila k nepoznání

Ano, travertin na lince

Nová jsou také bílá dveřní křídla v interiéru se zabroušenými fazetovými skly a dubovou zasklívací lištou. Materiály i dezénem navazují na dubové parkety a travertin na podlaze ve vstupní hale, který vytváří efekt honosnosti a elegance.

Kuchyňská linka - Rekonstrukce vily v Brně

Za pozornost stojí i detaily jako zaoblená kuchyňská linka a travertin jako pracovní deska. Zdroj: Bořivoj Čapák

Za pozornost stojí i další detaily: zaoblená kuchyňská linka, travertin jako pracovní deska i zástěna či socha v zahradě od akademického sochaře Jiřího Plieštika. Prostě starosvětská elegance přizpůsobená dnešku.

Rekonstrukce RD Havlíčkova

architektonický ateliér: Atelier RAW
autoři: doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, doc. Ing. arch. Ivan Wahla
lokalita: Brno
plocha: 227 m2
realizace: 2022
spolupráce: Ing. arch. Lukáš Vágner, Ing. Třeštíková
dodavatel: stavební firma Mikulinec
socha: akad. soch. Jiří Plieštik
vitráže: Laco Garaj

Text: Sabína Zavarská
Foto: Bořivoj Čapák

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěná okna drevěné schodiště dvoupodlažní domy funkcionalismus rekonstrukce městské vily vily
Sdílejte článek

Diskuze