Máte rádi červenou? Tento dům budete milovat

02. 05. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Máte rádi extravaganci? Chtěli byste upozornit okolí na svou jedinečnost i domem, ve kterém bydlíte? V tom případě se vám zřejmě bude líbit tento rebelský nápad architektů. Červená fasáda však má velmi praktický význam.

Za vším stojí úvodní zkušenost

Když architekt Luís Rebelo de Andrade poprvé navštívil oblast, kde měl příští dům stát, lokalitu vyhodnotil, že se zde dá mnohem snadněji ztratit auto než na parkovišti supermarketu. Ne proto, že by vám ho někdo ukradl, ale kvůli jednolitosti a hustotě porostů borovic a korkových dubů. Jednoduše, vše tu vypadá stejně, ať se pohnete kterýmkoliv směrem.

Foto: João Guimarães

Foto: João Guimarães

Proč červená fasáda

Tato zkušenost vedla architekty k myšlence, že je třeba projekt zviditelnit – v lokalitě chyběly jakékoliv referenční body, od kterých byste se při návštěvě nebo návratu domů mohli odrazit. Výsledkem bylo rozhodnutí, že dům je třeba zviditelnit tak, aby se sám stal důležitým orientačním bodem. Dá se to lépe vyřešit než patrovou stavbou s výraznou červenou fasádou?

Foto: João Guimarães

Foto: João Guimarães

Jako kresba dítěte z mateřské školky

Dům nejen vzhledem k barevnosti, ale i stylové střeše, dveřím, oknům, okenicím z dálky působí jako kresba namalovaná dítětem z mateřské školky. Zdánlivě je sice jednoduchý, ale za touto jednoduchostí se skrývají velmi poctivě propočítané a naprojektované detaily, rysy historie, způsobu života předků, hravost i psychologie – aby působil co nejpříjemněji a neobíral domácí či návštěvníky o energii, ale právě naopak.

Foto: Carlos Cezanne

Foto: Carlos Cezanne

Vyrobí více energie, než spotřebuje

Součástí projektu domu byla kromě budovy samotného domu i budova farmy, která má černou šikmou střechu. Architekti navrhli obě stavby tak, aby minimalizovaly čas a náklady na výstavbu a šetřily energii. Velmi pozitivním faktem je, že solární panely a tepelné kolektory jsou schopny vyrobit více energie, než dům spotřebuje.

Foto: Carlos Cezanne

Foto: Carlos Cezanne

House 3000 ve zkratce

architektonický ateliér: Rebelo Andrade

architekti: Luís Rebelo de Andrade, Joana Varajão, Filipe Ferreira

lokalita: Alcácer do Sal, Portugalsko

rozloha: 400 m2

rok realizace: 2015 až 2018

Sabína Zavarská

Foto: João Guimarães; Tiago Rebelo de Andrade; Carlos Cezanne

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: červená fasáda moderní domy novostavby rodinných domů rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze