Moderní bydlení z kamene a betonu v krásném prostředí hor

15. 11. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

V krásném prostředí okouzlující přírody stojí nenápadný dům. Stěny ze žuly a břidlice jsou ukryty za majestátními kaštany. Stavba se stává aktivní součástí krajiny bez toho, že by ji rušila.

Architekti měli za úkol vytvořit v lůně přírody dům, jehož součástí by byla velká jídelna a prostory pro relaxaci. Je to vlastně rozšíření hlavního domu, ve kterém se nacházejí ložnice pro hosty.

foto: Orma Architettura

Majitel však nechtěl, aby jídelna a relaxační místnosti navazovaly přímo na hlavní objekt. Naopak, jsou umístěny v zadní části pozemku. Autoři projektu uvažovali velmi logicky a střízlivě: stavbu domu pro hosty navrhli tak, aby nerušila přírodní prostředí a materiálově i tvarově s ním harmonizovala. Použili vícenásobné zlomy, zakřivení, která vytvářejí působivé i funkční fragmenty.

foto: Orma Architettura

Tři vrchy, tři celky

V okolí pozemku se nacházejí tři majestátní horské vrchy. Stavba nepravidelného tvaru je sestavena ze tří spojených celků a každý „se dívá“ na jiný vrch. V hlavní části se skrytým vstupem je umístěna šatna, kuchyně a hygienická místnost. Do společenské části vede malá chodbička.

V interiéru najdete jídelní stoly, krajní část je věnována relaxaci. „Klikyhákový“ tvar půdorysu kromě různých výhledů poskytuje návštěvníkům i soukromí, vytváří příjemná zákoutí.

foto: Orma Architettura

Hra s časem a dualita

Stavba si hraje nejen s výhledy, ale i s časem – a to pomocí betonu a kamene. Beton je použit na sloupcích a překladech, kámen vyplňuje prázdné prostory struktury. Základ interiéru tvoří vápenné omítky, které skrývají technické prvky. Pro celý projekt je příznačná dualita: žula působí nedobytně tvrdě, jakoby se do interiéru ani nedalo dostat. Na druhé straně v interiéru je mnoho detailů, které ukazují opak – chladné materiály zjemňují výhledy do přírody.

foto: Orma Architettura

Tradice, krajina, architektura

Kombinaci betonu s kamenem harmonizuje světlé dřevo použité na dveře. Tvůrci projektu tvrdí, že záměrem projektu je „cestovat časem a rozvíjet emoce a vztahy mezi tradicí, krajinou a architekturou.“ Dům působí nejzajímavěji, když na něj svítí světlo zapadajícího slunce. Vytváří jedinečné obrazy a ukazuje stavbu v nečekaných, nadčasových obrazech.

foto: Orma Architettura

Vanella House ve zkratce

architektonický ateliér: Orma Architettura

plocha: 85,0 m2

realizace: 2017

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Orma Architettura

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: kamenné domy moderni bydleni rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze