Zdroj: Imagen Subliminal

Úsporný dům vznikl z ruin. Světla má na rozdávání

27. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Umíte si představit vesničku se sto třiceti registrovanými obyvateli v údolí španělského borového lesa? Touto vesničkou je Frumales v provincii Segovia. Kamenné stavby, citelný dech historie a svahy, které jsou kombinací úrodné zemědělské půdy a lesů, mají silné charizma.

Na parcele v blízkosti potoka, která vznikla spojením tří různě deformovaných neudržovaných pozemků, stály staré stavby, které se už nedaly nazvat jinak než ruiny. Cílem investora bylo na této ploše vytvořit příjemný rodinný dům, který by navázal na historické zvyklosti a zároveň nabídl všechno potřebné pro současný život.

Casa FRU kuchyň

Díky promyšlenému umístění oken se do interiéru dostává více křížových výhledů, které zintenzivňují propojení interiéru s okolním prostředím. Zdroj: Imagen Subliminal

Lehká dřevěná konstrukce ukrytá za zdmi z původního kamene

Autoři nové stavby Roberto Lebrero a Borja Gómez návrhem přiznávají hodnotu lokality i materiálů, které pocházejí z ruin. Tyto momenty se pro ně staly výchozími body. V autorské zprávě vysvětlují:

„Ke konečnému řešení nás přivedlo opětovné použití materiálu, pochopení starých místních stavebních technik a výběr správného konstrukčního systému. Díky betonovému rámu je obytná rovina vyvýšena nad terén. Tento konstrukční rám určuje hlavní linii, z níž vyrůstá lehká, samostatně stojící dřevěná konstrukce, definovaná střešní krytinou. Je pečlivě navržena, nařezána a osazena na místo, aby definovala geometrii, objem a materiálnost prostoru.“

Lehkou konstrukci ze dřeva však na první pohled nevidíme – obklopuje ji a ukrývá vícevrstvá fasáda, která vznikla opětovným použitím původního kamene z ruin. Díky tomuto řešení získal nový dům vynikající izolaci a tepelnou stabilitu.

Přečtěte si také:
Vestavba v ruině: Projekt, který boří představy o tom, jak zacházet se starými domy

Flexibilní interiér s jasným plánem

Interiér je řešen jako otevřený a flexibilní prostor s jasnou dispozicí. Směrem k ulici, kde bylo důležité ponechat co možná nejpůvodnější vzhled, jsou umístěny obslužné prostory s malým přístupovým patiem. Obytné prostory jsou orientovány směrem k soukromé vnitřní zahradě, vůči které se otevírají.

Terasa u domu

Při realizaci byl kladen důraz na udržitelnost. Zdroj: Imagen Subliminal

Zajímavostí ložnic je vytvoření meziposchodí bez konkrétního využití. Autoři tento prvek nazývají „sobrado segoviano“. Dá se použít na hru, jako malý odpočinkový či úložný prostor, ale funguje i jako stínicí či dekorativní prvek.

Křížové výhledy a dostatek světla

Autoři stavby důsledně vybírali i umístění a výšku oken – umístili je tak, aby umožňovala dostatek přirozeného světla, ale i pěkné výhledy. Díky promyšlenému umístění se do interiéru dostává více křížových výhledů, které zintenzivňují propojení interiéru s okolním prostředím. Vazby mezi vnitřkem a zahradou dotváří terasa a několik dalších meziprostorů.

Přečtěte si také:
Dům vyrostl na základech kamenné ruiny, která byla národní památkou

Jak ušetřit energie v drsném prostředí?

Architekt musel při návrhu zohlednit též skutečnost, že v této oblasti jsou drsné povětrnostní podmínky, velmi chladné zimy, ale i opačně, horká léta. Právě proto do stavby implementoval tradiční strategie se specifickým důrazem na udržitelnost a kritéria úspory energie. Díky nim se podařilo domu dosáhnout nejlepšího hodnocení ve španělském energetickém standardu.

Casa FRU krb

O teplo v celém domě se v drsných měsících stará centrální krb. Zdroj: Imagen Subliminal

Stavba je zabalena do velkorysé izolace tvořící kryty s vysokou tepelnou setrvačností – využívají tepelnou oscilaci mezi dnem a nocí. Výška střechy a umístění oken umožňují příčné větrání. O teplo v celém domě se v drsných měsících stará centrální krb.

Fru house

autoři: Roberto Lebrero, www.robertolebrero.com, a Borja Gómez
struktura: Borja Gómez, Euteca (Juan de la Torre – Wood joints)
inženýrské práce: Miriam González Moya
dodavatel: Francisco Muñoz
stavební inspektor: Ángel Montalvillo
lokalita: Frumales, Segovia, Španělsko
plocha: 214 m2
realizace: 2020

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Imagen Subliminal (Miguel de Guzmán + Rocío Romero, imagensubliminal.com/casa-fru
Zdroj: časopis Môj dom

Kategorie: Rekonstrukce domu Rodinný dům
Tagy: dřevěná konstrukce kamenné domy udržitelnost
Sdílejte článek

Diskuze