Zdroj: istock.com

Co se stane, když jednu stěnu v pokoji vymalujete tmavou barvou? Bude opticky větší?

01. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Jedna tmavá akcentová stěna mezi ostatními světlými je dnes zajímavým trendem, který má své opodstatnění. Vnáší do nevýrazného prostoru trochu dramatu, dodává pokojům kouzlo a sofistikovanost. Je však pravda, že díky tmavé stěně bude místnost vypadat opticky větší?

Ano, tmavá barva na správné stěně nebo stěnách skutečně vytvoří v místnosti hloubku, a nejen to. Interiéroví designéři považují tento trik za jeden z nejrychlejších a nejjednodušších při snaze zvětšit nebo oživit prostor.

Známými způsoby, jak udělat existující místnost hlubší, jsou reflexní prvky – zrcadla, otvory, okna. Klidně k nim přidejte i tmavou akcentovou stěnu, ale je třeba vědět jak na to.

Jak funguje tmavá barva v místnosti

Zamýšlíte se nad tím, jak vůbec může akcentová stěna opticky zvětšit místnost? Všechno závisí na tom, jak oko vnímá barvu a světlo. Tmavé barvy vnímáme, jako by od nás odstupovaly, byly dál. Takže tmavá stěna bude opticky působit vzdálenější, než ve skutečnosti je. V kombinaci se světlými barvami též vytváří kontrast, který místnost oživí a rozjasní.

Malování interiéru tmavými barvami

Zdroj: istock.com

Zvětšují světlé stěny prostor? Není tomu tak vždy!

Určitě jste už slyšeli, že prostor zvětšíte světlou malbou na stěnách. Avšak není to vždycky pravda. Když vymalujeme všechny stěny světlými barvami, budou působit stejně daleko od vás, ale když k nim přidáte tmavší barvu, prostor bude vizuálně větší a též příjemnější, protože oku poskytne potřebné místo na „přistání“ nebo zvýraznění ohniska.

Přečtěte si také:
9 jednoduchých nápadů, jak vnést do interiéru barvy

Jak vytvořit akcentovou stěnu, která prodlužuje místnost

Zda bude tmavá stěna fungovat i u vás doma, nebo ne, závisí především na tom, kterou stěnu takto vymalujete. Tmavá barva má sílu místnost jen prodloužit, nezvětší ji opticky všemi směry.

A zásadně musí být použita v kombinaci se světlejším odstínem, nejlépe na koncové stěně – tedy proti stěně, v níž je vstup do pokoje. Tmavší stěny by měly být po obou stranách. Takto vytvoříte efekt hloubky a prostor opticky prodloužíte.

Jedna tmavá akcentová stěna

Zdroj: istock.com

Záleží i na světle

Tato optická iluze funguje i v závislosti na osvětlení místnosti. Je-li osvětlena přirozeným světlem, vzniká příjemný pocit. Avšak při osvětlení umělým světlem může vzniknout pocit stísněnosti.

Proto si hru s tmavou barvou důkladně promyslete – vzhledem k tomu, zda máte velká okna nebo jestli máte zapuštěná bodová svítidla, která budou v souvislosti s tmavou barvou fungovat kontraproduktivně.

V jakých místnostech funguje tento trik?

Tmavá akcentová stěna (nebo stěny) skvěle působí například v malé ložnici nebo v obývacím pokoji, ale není to dobrý nápad do malého vchodu nebo úzké chodby bez oken. Prostor sice bude vypadat delší, avšak nebude vzdušnější a světlejší.

Přečtěte si také:
Černú barvu můžete využít ve kterémkoli stylu bydlení i ve kterékoli místnosti. Jak na to?

Jaké barvy vybrat pro tmavší stěny?

Černobílá barevná kombinace nikdy nevyjde z módy a do místnosti vnese sofistikovaný vzhled. Kromě černé a bílé můžete použít jakoukoliv kombinaci, která vytváří vysoký kontrast.

V místnosti s množstvím přirozeného světla výborně funguje tmavě zelená jako dominantní stěna.

Také tmavě fialová, hnědá, bordó nebo námořnická modrá v kombinaci s jemnou bílou nebo krémovou pomáhají oklamat zrak.

Tmavé barvy v interiéru

Zdroj: istock.com

Další výhody tmavé akcentové stěny

Tmavá akcentová stěna má mnoho dalších výhod, v prvé řadě je skvělým nástrojem na zónování prostoru. Hodí se na to, když v pokoji potřebujete vytvořit koutek s jinou náladou. Tmavý nátěr vytvoří vizuální hranice – například oddělí prostor kuchyně od jídelny.

Tmavé stěny můžete vedle světlých použít i k zamaskování televize a nábytku, který nechcete mít hned „na očích“.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru malování Malování stěn světlý interiér
Sdílejte článek

Diskuze