Zdroj: Andrius Stepankevičius

Malý byt vyskládali jako černobílé origami a vytvořili jedinečný prostor

18. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Autoři interiéru malého bytu v Litvě se rozhodli protiklady dvou světů – historického a současného – přetavit do realizace velmi originálním způsobem. Nepoložili vedle sebe staré a nové, ale byt vyskládali jako černobílé origami.

Origami uprostřed bytu

Základem atypického interiérového řešení je bílý obvod bytu – architekti o něm hovoří jako o papírovém pozadí, které propouští většinu denního světla. Naopak centrální část bytu tvoří tmavá „socha origami“ poskládaná do bílého pozadí. Aby autoři interiéru dosáhli ještě lepšího efektu, všechny malé detaily v samostatných oblastech jsou monochromatické. Tak posílili dvojitou „náladovost“ interiéru, kterou neruší žádný třetí „moment“.

Přečtěte si také:
Malý byt v přízemí získal výhody rodinného domu

Samotné tmavé origami uprostřed bytu velmi zajímavě ovlivňuje prostor – právě kvůli efektu skládání. Výsledkem je, že prostor z každého úhlu vypadá jinak, vyvolává jiné pocity a chová se úplně živě.

Černobílý byt s velkými oknami

Samotné tmavé origami uprostřed bytu velmi zajímavě ovlivňuje prostor – právě kvůli efektu skládání. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Beton nezůstal betonem, zabarvili i parkety

Celkové myšlence protikladu černé a bílé odpovídají i betonové stropy. Architekti je neponechali syrově šedé, ale nesou barvu odpovídající oblasti, v níž se nacházejí – tedy bílou, nebo tmavou. Dokonce i kartáčované a namalované dubové parkety se drží týchž pravidel barvení – aby se celek spojil do jedné skládací sochy origami v malém bytě.

Černobílý interiér bytu

Aby autoři interiéru dosáhli ještě lepšího efektu, všechny malé detaily v samostatných oblastech jsou monochromatické. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Mnoho přemýšlení a logiky

„Pro vytvoření této koncepce byly velmi potřebné hraniční čáry, které připomínají, že všechno je vytvořeno člověkem, jakož i samotné origami. Byla to čistá práce fantazie, tvořivosti, matematických vědomostí a trpělivosti. Náročné aspekty origami totiž vyžadují mnoho přemýšlení a logiky. To všechno jsme vnesli do malého bytu s plochou čtyřicet metrů čtverečních.

Černobílá chodba

Pro vytvoření této koncepce byly velmi potřebné hraniční čáry, které připomínají, že všechno je vytvořeno člověkem, jakož i samotné origami. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Říká se, že ještě předtím, než origami vznikala z papíru, tedy dříve, než byl papír vynalezen, byl proces skládání uplatněn na jiné materiály. Stejně tak ani my jsme na naše origami nepoužili žádný papír,“ vysvětlují proces a ztvárnění hlavní myšlenky architekti z ateliéru YCL studio.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce bytu roztříštěného do malých segmentů dopadla na jedničku

Invence a cit pro místo

YCL studio z Litvy je známé právě jedinečným designem a nápady, kterým nechybí ani tvořivost, ani logika. Pro jejich díla jsou charakteristické originální nápady vhodné pro konkrétní prostor. Prakticky v jejich portfoliu nenajdete ani dvě jen trochu si podobné realizace. Invenci tvořivému týmu nelze upřít ani v případě interiéru Origami.

Terasa origami bytu

Terasa. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Interiér s názvem „Origami“

architektonický ateliér: YCL studio

autoři: Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Karolina Raževičiūtė

lokalita: Paupys, Vilnius, Litva

plocha: 40 m2

realizace: 2020 – 2021

spolupráce: YCL decoration, YCL furniture

Sabína Zavarská
Foto: Andrius Stepankevičius

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty dispozice bytu interiérové řešení moderni architektura nadčasový interiér
Sdílejte článek

Diskuze