Zdroj: Shutterstock

Inspirujte se a vdechněte nový život předmětům, které by jinak skončily mezi odpadem

26. 09. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Povaluje se u vás několik starých a neužitečných předmětů? Jsou vám blízké ekologické koncepty udržitelnosti a neplýtvání? Máte rádi DIY projekty? Pokud jste si v duchu odpověděli ano, tak tyto stránky plné inspirace na upcyklaci jsou právě pro vás. Inspirujte se a vdechněte i vy nový život předmětům, které by jinak skončily mezi odpadem. Protože i ty si zaslouží další šanci.

Upcyklace je proces, během kterého z odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů vzniknou předměty s vyšší užitkovou hodnotou.

„Nový“ nábytek

Předtím, než nějaký kousek nábytku poputuje z vašeho domova do popelnice, zkuste se na něj ještě jednou podívat novýma očima a možná v něm uvidíte skrytý potenciál.

Přečtěte si také:
Originální dekorace z nástěnných hodin

Renovace starého nábytku je skvělou formou upcyklace − nový život nábytku můžete vdechnout mnoha kreativními způsoby, novým nátěrem, otapetováním celé plochy nebo jen části, novým čalouněním… A pokud se už celý kus nedá zachránit, zkuste využít alespoň některou jeho část, které najdete novou funkci.

Upcyklované židle v jídelně

Zdroj: Annie Sloan

Do pracovního koutku

Několik starých dřevěných latí, palety nebo bedničky − z toho všeho si můžete udělat úložné prostory do svého pracovního prostoru. Dřevo opracujte podle toho, do jakého stylu by mělo zapadnout − čím méně opracované, tím bude samozřejmě přirozeněji působit. Při pokládání nebo zavěšovaní dalších předmětů na „nové“ poličky se ujistěte, že ty tuto zátěž zvládnou.

Pracovní koutek z palet

Zdroj: Shutterstock

K uložení i pověsení

Klasické dřevěné štafle nebo žebřík má doma nebo na zahradě snad každý. A právě ty můžete upcyklovat na milion způsobů − na štafle můžete položit desky a uložit na ně knihy, pokojové rostliny, nebo jakékoli další dekorace.

Přečtěte si také:
Jak si vyrobit vlastní závěsné křeslo

Žebřík můžete opřít o zeď nebo pověsit na strop a pomocí háčků na něj zavěsit košíky a v kuchyni hrnce a pánve. Možností je tady skutečně mnoho… Nám se obzvlášť zalíbil nápad proměnit štafle v závěsný šatník.

Věšák ze štafle

Zdroj: A pair and a spare

TOP TIP

Vrchní tyč a spodní police poskytují kromě odkládacího prostoru rozmontovaným štaflím stabilitu. Abyste si byli skutečně jistí, že štafle budou držet, můžete je samozřejmě spojit menšími vruty.

Pelech pro mazlíčka

Máte v doma kočku nebo menšího pejska? Proměňte retro televizi po starých rodičích v nové oblíbené místo vašeho mazlíčka. Začněte tím, že televizi pořádně „vykucháte“ − odstraňte zadní kryt a opatrně odstraňte všechny součástky a kabely, které jsou uvnitř. Rám a vnitřek vyčistěte, na spodek položte měkký polštář a pro větší efekt můžete na zadní stranu nalepit hezkou tapetu. Spokojenost vašeho mazla je zaručena.

Pelech promazlíčka ze staré televize

Zdroj: Pam Washington

TOP TIP

Předtím, než televizi otevřete, ujistěte se, že v ní není žádný elektrický proud, a je tak pro vás bezpečné s ní manipulovat!

Dveře za hlavou

Okna jsme už upcyklovali, jak však využít staré dřevěné dveře? Dejte si je za hlavu, přesněji řečeno použijte je jako čelo postele. Ušetříte tak pár tisíc korun, navíc pokud jim ponecháte patinu, nabyde vaše ložnice romantický rustikální nádech. I když vám bude vyhovovat jejich „surový“ vzhled, nezapomeňte je zbavit nečistot a alespoň trochu vyhladit brusným papírem, aby se vám o nerovnosti nezachytávaly polštáře nebo dokonce vaše vlasy.

Staré dveře jako čelo za postelí

Zdroj: Decoholic

Originální svítidlo

Hledáte originální lampu nebo alespoň stínidlo? Zkuste se zamyslet, jestli si je nemůžete zkusit vyrobit z něčeho, co se vám jen tak válí doma, nebo co vzniklo jako odpadový materiál. Na internetu najdete mnoho návodů, jak k tomu využít skleněné lahve, větší kovové plechovky nebo úzké dřevěné latě, jako na obrázku. Stačí, když si laťky upravíte na přibližně stejnou velikost a kvalitním lepidlem nalepíte na původní kovovou obruč.

Jídelna s krbem a handmade svítidlem z laťěk

Zdroj: Emma Byrnes

Spousta zábavy ( za málo peněz )

Pokud máte v rodině menší děti, existuje spousta možností, jak pro ně levně a jednoduše vytvořit „nové“ hračky nebo dekorace do pokojíčků. Děti si vystačí s velkou kartonovou krabicí proměněnou na domeček nebo jeviště pro maňáskové divadlo, prázdné plastové lahve se můžou změnit v bowlingové kuželky a ruličky od toaletního papíru v dalekohled pro malé badatele. Děti totiž ve skutečnosti nepotřebují moc, jejich představivost je pro tu pravou zábavu to nejdůležitější!

Holčička pri rúžovém hradě z kartonu

Zdroj: A Beautiful Mess

Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi…

Staré dřevěné a kovové okenní rámy rozhodně nepatří do starého odpadu. Rámu stačí věnovat trochu péče a následně zasklít, a dostanete perfektní zrcadlo, které můžete použít do chodby, obývacího pokoje nebo koupelny.

Přečtěte si také:
V novém domově majitelka navázala na krásu toho původního, přimíchala provensálský šarm a čistotu Skandinávie

Z rámu nejdříve odstraňte staré vrstvy brusným papírem určeným na dřevo nebo kov a po opracování použijte nátěr, ať už průsvitný, nebo barevný, který vám bude ladit se zbytkem interiéru.

Zrcadlo ve vintage předsíni na komode

Zdroj: El Mueble

TOP TIP

V případě, že je stará vrstva na dřevěném rámu silná, použijte tzv. odstraňovač starých nátěrů. Odstraňovač použijte podle návodu a následně použijte špachtli, pomocí které se nátěru lehce zbavíte.

Pořádek v kuchyni

Skleněné dózy a lahve se nám doma hromadí po desítkách kusů. I když se dá sklo poměrně dobře recyklovat, ještě lepší je všechny tyto sklenice opět využít v domácnosti. Do sklenic různých velikostí můžete uložit opravdu vše − od už poměrně častého využití jako nádob na suroviny pro vaření, na propisky, knoflíky a nitě, až po jejich proměnu ve vázy…Navíc jsou sklenice a lahve velice vděčným materiálem pro kreativní vyžití. Můžete je pomalovat barvami (ideálně voděodolnými), obtočit provázkem nebo na ně použít ubrouskovou techniku.

Upcyklované skleněné dózy v kuchyni

Zdroj: Shutterstock

TOP TIP

Pokud chcete mít přehled, co v jednotlivých dózách máte uloženo, můžete si pořídit tzv. dymo štítkovač.

Text: Lucia Blažiová

Foto: Shutterstock, El Mueble, A Beautiful Mess, Emma Byrnes, Decoholic, Pam Washington, A pair and a spare

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Hand Made
Tagy: ekobydlení recyklace materialu úklid v domácnosti upcyklace
Sdílejte článek

Diskuze