Ovocné mušky
Zdroj: istock.com

Invaze ovocných mušek v domácnosti? Zbavte se jich přírodní cestou snadno a rychle!

22. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Ovocné mušky - kdo by neznal a osobně se již někdy v životě nesetkal s těmito malými potvůrkami, které dokážou doslova během okamžiku zaplavit celou domácnost. Nejčastěji se tento drobný hmyz nachází v kuchyni, kde konzumuje zralé ovoce, zeleninu a někdy i odpadky. Problémem je, že tito škůdci nejsou jen otravní, ale mohou také ovlivnit vaše zdraví. Proto vám přinášíme rady a tipy, jak se jich lze zbavit přírodní cestou snadno a rychle.

Co způsobuje výskyt ovocných mušek

Nejčastěji ovocné mušky láká zkažené ovoce a zelenina, které jim nabízí ideální místo k rozmnožování. Mušky totiž doslova milují kvasinky obsažené v ovocných cukrech. Když ovoce dozrává nebo se začíná rozkládat, cukr v něm začne kvasit a právě to je pro tento miniaturní hmyz hotová božská mana. Nenechte se však ošálit, mušky do vašeho příbytku nepřitahují pouze výše zmíněné věci. Vajíčka ovocných mušek si do vašeho domu můžete přinést i prostřednictvím potravin z obchodu, zejména banánů.

Ovocné mušky se množí velmi rychle. Samička může naklást až 500 vajíček, která se líhnou během 8-10 dnů.

Jak zabránit budoucímu napadení ovocnými muškami

Začněte tím, že důkladně uklidíte celou kuchyň a vyhodíte všechny zkažené potraviny. Abyste odřízli ovocné mušky od zdroje jejich potravy a zabránili jejich vniknutí do vašeho domova, proveďte tato preventivní opatření:

  • Vyhoďte přezrálé produkty.
  • Ovoce a zeleninu skladujte v lednici.
  • Po příchodu domů hned omyjte všechny produkty, abyste odstranili případná vajíčka nebo larvy, které by se na nich mohly nacházet.
  • Pravidelně vynášejte odpadky.
  • Co nejdříve ukliďte rozlité tekutiny, zejména ovocné šťávy nebo alkohol, které mušky přitahují stejně, jako ovoce.
Ovocné mušky

Nejčastěji ovocné mušky láká zkažené ovoce a zelenina, které jim nabízí ideální místo k rozmnožování. Zdroj: istock.com

Octová past na ovocné mušky

Do misky nebo hrnku nalijte malé množství octa (nepoužívejte bílý ocet, ale jablečný – ten přitahuje mušky). Horní část pevně zakryjte plastovou fólií. V případě potřeby můžete použít gumičku či provázek, aby fólie zůstala na místě a nepohnula se. Následně udělejte do fólie několik malých otvorů. Díky nim budou moct ovocné mušky vlézt dovnitř, ale nebudou moci uniknout.

Ocet by měl být jablečný, nikoli bílý.

Pokud se vám nechce používat plast nebo doma zrovna nemáte plastovou fólii. Můžete si vytvořit stejnou past z papíru. Z kousku papíru vytvořte trychtýř a ten vložte do sklenice do které předtím nalijete trochu jablečného octa. Tuto past následně umístěte na všechna místa, kde se mušky často objevují. Jakmile je pochytáte, můžete je vynést ven a vypustit na svobodu.

Přečtěte si také:
Trápí vás mravenci v domácnosti? Takto si s nimi poradíte účinně, levně a bez chemie

Zkažené ovoce nevyhazujte

Ovocné mušky doslova milují zkažené ovoce, proto se tak rychle množí. Až příště zase narazíte na zkažený banán, nevyhazuje ho. Místo toho ho použijte jako chytrou past. Jednoduše umístěte kus hnijícího ovoce do misky a navrch natáhněte průhledný igelit. Do igelitu udělejte párátkem několik malých otvorů a misku nechte poblíž místa výskytu much. Ty budou přitahovány touto pro ně neodolatelnou vůní, avšak nebudou schopny dostat se ven.

Sáhněte po droždí

Možná to bude znít divně, ale domácí odvar z kvasinek vám může pomoci pochytat a vyhubit ovocné mušky velmi účinně. Naplňte polovinu sklenice teplou vodou, přidejte 1 lžičku cukru a nakonec přisypte trochu aktivního sušeného droždí. Roztok důkladně promíchejte (směs bude bublat) a pak celou sklenici přikryjte plastovou fólií. Nahoře udělejte otvory, aby se mouchy dostaly dovnitř, avšak ujistěte se, že jsou dostatečně malé, aby se mouchy nemohly dostat zpět ven.

Vytvořte si pivní past

Jak je známo, ovocné mušky mají slabost pro spoustu druhů alkoholu, nejen pro víno. Proto toho využijte ve svůj prospěch. Vezměte zavařovací sklenici a naplňte ji do poloviny tmavým druhem piva. Pomocí kladiva a hřebíku několikrát propíchněte kovové víčko, čímž vytvoříte několik otvorů. Víčko našroubujte zpět a nechte past na místě, kde se mouchy nejčastěji shromažďují. Pivo můžete každých několik dní vylít a vyměnit, abyste pochytili co nejvíce much.

Pasca na ovocné mušky

Zdroj: istock.com

Využijte síly prostředku na nádobí

V malé misce nebo hrnečku smíchejte vodu s několika kapkami prostředku na nádobí a jednou nebo dvěma lžícemi jablečného octa. Ocet přiláká ovocné mušky, zatímco prostředek na nádobí naruší povrchové napětí kapaliny, takže mušky spadnou dovnitř a utopí se. Pokud chcete, tak stejně jako výše, můžete použít metodu nálevky a sklenice, jestliže se bojíte, aby mušky skutečně zůstaly uvězněné.

Nezapomeňte na esenciální oleje

Věděli jste, že bazalka dokáže odhánět ovocné mušky? Obsahuje totiž repelentní sloučeninu, kterou tento hmyz doslova nesnáší. Zvažte proto umístění této rostliny v blízkosti misky s ovocem nebo utrhněte několik lístků a poházejte je na ovoce. Mušky obecně nemají rády silné vůně, proto zkuste namočit houbičku do levandulového oleje nebo umístit cedrové kuličky do blízkosti vašeho ovoce.

Kromě bazalky a levandule odpuzují ovocné mušky i citrusové oleje.

Eukalyptový olej

Mušky obecně nemají rády silné vůně. Zdroj: istock.com

Vyrobte si lepící návnadu

Pokud si ve své domácnosti všimnete většího množství ovocných mušek první věc, kterou budete chtít udělat je, že se je budete snažit pochytat či pomocí novin vyhnat k oknu, aby odletěly pryč. Naneštěstí je tento úkon takřka nemožné provést. Chcete-li tento problém skutečně vyřešit, tak si raději vyrobte domácí lepivou plácačku. Jak? Jednoduše si vezměte polystyrenový talíř a ten natřete silnou vrstvou spreje na vaření (olej). Pak jím jednoduše mávejte všude tam, kde se mušky vyskytují. Ty se zachytí v oleji, přilepí se na talíř a nakonec zemřou.

Přečtěte si také:
Nevíte, jak se účinně zbavit molů v domácnosti? Toto radí odborníci

Použijte fén na vlasy

Pokud se chcete tomu malému, otravnému hmyzu opravdu pomstít, vytáhněte na pomoc fén na vlasy! Zapněte fén tak, aby vzduch foukal směrem od větráků. Sání z druhé strany mouchy nasaje a ty se následně spálí ve vnitřním topném tělese. Chápeme, že je to poněkud drastičtější metoda, která není vhodná pro každého, avšak mouchy by díky tomu měly zmizet poměrně rychle.

Mocné vonné tyčinky

Ovocné mušky mají velmi malá dýchací ústrojí, která jsou velmi citlivá, a proto vyžadují neustálý přísun čistého vzduchu. To znamená, že vdechnuté dráždivé látky, jako je kouř, je dokáže rychle zabít. Chápeme, že si nemůžete v domě založit otevřený oheň, avšak můžete si zapálit vonné tyčinky, který mají stejný efekt. Kouř a vůně, které tyto tyčinky vydávají, přivedou mouchy k pomalé, ale jisté smrti.

Vonné tyčinky by měly být s citronelovou nebo eukalyptovou vůní.

Mouchy zkuste vysát

Až budete uklízet svůj domov, zkuste na boj proti muškám použít svůj vysavač s pružným válcem (čím lepší je sání, tím účinnější je řešení). Nezapomeňte, že nástavec by měl mít širokou hubici. Nejprve nastražte jednu z výše uvedených pastí, jakmile se ovocné mušky shromáždí, zapněte vysavač a všechny je vysajte. Obsah vysavače následně vyhoďte venku.

Vysavač by měl mít sáček s HEPA filtrem.

Nezapomeňte: Před vysáváním se ujistěte, že je sáček prázdný. Pokud je sáček plný, sání nebude silné, a tudíž bude téměř zbytečné se snažit mouchy vysát.

Pravidelně myjte nádobí

Mytí nádobí při a po každém jeho používání vám může výrazně pomoci omezit množení ovocných mušek ve vaší domácnosti. Mouchy díky tomu pak nemají šanci klást svá vajíčka do nečistot a zbytků jídla, které se hromadí na talířích ve dřezu. Venku nenechávejte ani hrnky s vodou nebo jinými tekutinami.

Vajíčka ovocných mušek

Vajíčka ovocných mušek Zdroj: istock.com

Zničte jejich vajíčka

Pokud se napadení ovocnými muškami dostalo již do takového stavu, že je vidíte na stěnách, ovoci a zkrátka všude, je vysoce pravděpodobné, že již stihly někde v domě naklást svá vajíčka. Ovocné mušky mají všeobecně rády vlhké prostory, což znamená, že místem nejčastějšího výskytu jsou pro ně obvykle odtoky kuchyňských a koupelnových dřezů a sprch. Proto do všech odtoků nalijte bakteriální digestiv, který vám pomůže zničit všechna vajíčka, která se tam mohou nacházet. Pokud nemáte zrovna žádný po ruce, může jako dobrá náhrada fungovat bělidlo. Jelikož je ale řídké, je možné, že se na něj vajíčka dostatečně nepřichytí, a tudíž je nezahubí.

Bakteriální digestiv je k dostání v drogeriích a supermarketech.

Text: Claudie Kornelová

Foto: istock.com

Použité zdroje: Fruit Flies: How to Get Rid of Fruit Flies and Other Household Flies (Susan Williams), EASILY GETTING RID OF FRUIT FLIES!: Discover The Safe And Easy Way To Prevent And Stop The Infestation Of Fruit Flies In Your Home Easily Without Dangerous …  (David Falzone), How to Get Rid of Fruit Flies (Kristoferson Dublan)

Kategorie: Kuchyně
Tagy: Prevence proti škůdcům úklid v domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze