Útulná rodinná chata překvapuje nezvyklou dřevěnou fasádou

Útulná rodinná chata překvapuje nezvyklou dřevěnou fasádou

Galerie (19)
Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault
07. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Styl francouzského ateliéru Chevallier Architectes je rozpoznatelný mezi všemi. Architekti už tři generace působí v alpském údolí Chamonix. „Protože architekturu vnímáme jako formu umění, neustále hledáme inovativní nápady, díky kterým bude projekt jedinečný. Práce se světlem, směs materiálů – dřevo / kov / sklo, harmonická integrace a respektování prostředí pro jedinečné dílo,“ tak charakterizují svou práci samotní Chevallier Architectes. V tomto významu se nese i jejich nejnovější projekt – chata Caraccard.

Stavba označovaná Caraccard (ve Švýcarsku Raccard) je alpská budova vyrobená ze dřeva, budovaná vertikálně kus po kuse, jako samostatné zvýšené podkroví. Caraccard, který stojí ve francouzské obci Chamonix Mont-Blanc, je v prvé řadě příběhem rodinných vztahů.

Alpská hranatá chata s velkým oknem obložená modřínem

Stavba označovaná Caraccard je alpská budova vyrobená ze dřeva, budovaná vertikálně kus po kuse, jako samostatné zvýšené podkroví. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Otec klienta si kdysi dávno přizval na pomoc architektova otce. Takže generace klienta i architekta se posunuly na mladší úroveň a spolupráce rodiny a architektonického ateliéru pokračuje i po desetiletích.

Přečtěte si také:
Atypická chata svým tvarem reaguje na klimatické podmínky

Aby se v ní dalo bydlet během celého roku

Rekonstrukce chaty měla i svá horší místa, ale to je při práci podobného typu úplně přirozené. Architekt chtěl na výstavbu chaty využít už existující základnu a právě tento moment se ukázal složitější, než se očekávalo, ale podařilo se. Investorovým přáním bylo, aby chata mohla být obyvatelná po velkou část roku, o to bylo nutnější promyšlené a důsledné plánování.

Dřevěný interiér alpské chaty

Interiéru dominuje dřevo sladěné s černým kovem, bílými stěnami a útulným nábytkem. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Strmý svah, mnoho výhledů, denní zóna plná slunce

Chata stojí na strmém svahu, díky čemuž nabízí mnoho úchvatných výhledů, včetně třistašedesátistupňového výhledu. Obytné prostory jsou vystaveny plnému slunci, světelnost v ostatních místnostech je přizpůsobena podle jejich funkce. Stavba na první pohled zaujme konzolovitým vysunutím hlavního obytného podlaží, pootočením hmot, přesahy, dlouhým lomeným schodištěm a nízkou sedlovou střechou.

Přečtěte si také:
Útěk před stresem a rutinou velkoměsta? Chata na kopci nad řekou

Architekt o chatě mluví jako o vyřešené Rubikově kostce

„Realizace projektu vyžadovala značné dispoziční práce, abychom zabezpečili kontinuitu obložení na všech fasádách. Obložení jsme navrhli na míru tak, aby posílilo „krabicový“ aspekt chaty, vyrobeno je především z modřínu. Kostky s „nerovnoměrnými“ úhly si vyžádaly specifickou pozornost i při rozmístění a směřování sítí,“ vysvětluje autor projektu Renaud Chevallier. Tehdy pomohlo prostorové vyobrazení projektu.

Výhled na Alpy z chaty s utulným dřevěným interiérem

Obytné prostory jsou vystaveny plnému slunci. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Dřevo s výraznou barevností, tmavý kov, bílé stěny

Interiéru dominuje dřevo sladěné s černým kovem, bílými stěnami a útulným nábytkem. V centru obytného prostoru s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a krbem je lomené schodiště. Vede do podkroví, kde jsou ložnice. Jedna místnost ukrývá niky pro poschoďové postele, dvě další ložnice mají manželské postele.

Výhled na Alpy z chaty s utulným dřevěným interiérem

V centru obytného prostoru s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a krbem je lomené schodiště. Vede do podkroví, kde jsou ložnice. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Velké arkýřové okno – klíčový bod projektu

Jedním z nejnáročnějších momentů konstrukce chaty Caraccard byla dodávka a instalace velkého arkýřového okna s mimořádnými rozměry. Tato fáze vyžadovala speciální stroje a nástroje. Navzdory náročnosti je výsledek efektní zvenčí i zevnitř. Krása originální chaty je v tomto případě podle architekta ambiciózním úspěchem a pokračováním rodinných vazeb, které přetrvávají po několik generací.

Přečtěte si také:
Moderní dřevěná chata pod Tatrami plná světla

Chata Caraccard

architektonický ateliér: Chevallier Architectes

autor: Renaud Chevallier

designérsky tým: David Castagna, Thibault Forissier, Sophie Rubin

lokalita: Chamonix Mont-Blanc, Francie

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Laurent Cousin & Solène Renault

Zdroj: v2com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty dřevěné chaty dřevěné obklady dřevěný nábytek Horské chaty interiérové řešení velkoformátová okna
Sdílejte článek

Diskuze