Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Nízkoenergetická dřevostavba v Rokycanech: Víkendová chata i celoročně obyvatelný dům

09. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Základní filozofií architektů z ateliéru 3AE je dodržování tří základních elementů, které definoval římský architekt Marcus Vitruvius Pollio. Těmi elementy jsou Firmitas (pevnost, trvanlivost), Utilitas (funkčnost, užitková hodnota) a Venustas (krása). Když jsou ve stavbách vyváženy, vzniká vzájemná harmonie, kterou můžete nejen vidět, ale i cítit. Jedním z mnoha zajímavých projektů architekta Lukáše Pejsara je rodinný dům v Rokycanech, který je nízkoenergetickou dřevostavbou.

Na začátku byla stará chata a dobře promyšlený plán. Chata na parcele v přírodním prostředí vzrostlých stromů byla už za horizontem své životnosti, a tak uvolnila prostor nové dřevěné stavbě. Investoři chtěli,
aby nový dům nejprve sloužil k rekreaci, ale v budoucnosti i k trvalému bydlení mladé rodiny. Novostavba šitá na míru splňuje tedy obě
funkce – i funkci víkendové chaty či domu na dovolenou, ale je v ní též možné bydlet trvale.

Dřevěná hranatá novostavba se žlutými rámy

Dřevěný obklad na fasádě je ukládán vodorovně. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Soukromí chrání venkovní sklad

Největším benefitem parcely je vzrostlá zeleň, která dodává prostoru patřičnou intimitu a v letních měsících příjemné zastínění. V těsném sousedství parcely se bohužel nachází bytový dům, který značně limitoval umístění a otevření domu do zahrady.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba aneb rekreační chata na anglický způsob

S tímto problémem si nakonec poradili tím, že předsunuli hmotu venkovního skladu tak, aby zabezpečoval soukromí v obývacím pokoji a na dřevěné terase.

Dřevěná terasa se žlutými stĺpy

Interiér i exteriér osvěžují výrazné barvy – vstupní dveře, rámy oken a podpěrné trámy na terase jsou nabarveny výraznou žlutou, která je sladěna s jasně modrou. Zdroj: Martin Zeman

Přízemí patří společenskému prostoru

Jak je řešena dispozice? Do domu vejdete ze západní strany. V předsíni se nachází velká vestavěná skříň a botník. Přes předsíň je přístupná technická místnost s WC. Z předsíně vstoupíte do maximálně otevřeného prostoru obývacího pokoje, který je propojen s kuchyní a jídelnou. Odsud se dostanete přímo na venkovní terasu a přes ni do zahrady.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba, v níž se majitelé cítí jako na dovolené

Noční zóna je vysunutá

Schodiště do druhého nadzemního podlaží ukrývá praktický úložný prostor. V horním poschodí se nachází noční část – koupelna s WC, ložnice a dva pokoje. Úložné prostory v pokojích řeší prostorné vestavěné skříně. Díky konzolovitému vysunutí horního podlaží nad spodní vznikl v části, kde je terasa, přesah. V létě funguje jako ochrana interiéru před přímým sluncem a brání přehřívání prostoru. Během nepříznivého počasí funguje jako stříška nad terasou.

Dřevěný interiér domu s velkým oknem

Schodiště do druhého nadzemního podlaží ukrývá praktický úložný prostor. Zdroj: Martin Zeman

Co je na fasádách? Thermowood a stěrka

Dřevěný obklad na fasádě je ukládán vodorovně. Fasáda i terasa jsou z tepelně opracovaného dřeva – takzvaného thermowoodu, díky kterému stavba neruší okolní prostředí. Přírodní obklad je kombinován s klasickou stěrkovou fasádou, která je použita především na venkovním skladu.

Bílá kuchyň s dřevěnou podlahou

Kuchyň. Zdroj: Martin Zeman

Zároveň je tím opticky oddělena technická část domu od obytné. Interiér
i exteriér osvěžují výrazné barvy – vstupní dveře, rámy oken a podpěrné trámy na terase jsou nabarveny výraznou žlutou, která je sladěna s jasně modrou. Díky dřevu na podlaze, stěnách i stropě působí všechny pokoje mimořádně útulně.

Přečtěte si také:
Dřevostavba ve městě za cenu bytu poutá pozornost nejen lokalitou

RD Rokycany

architektonický ateliér: 3AE

autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar

lokalita: Rokycany, ČR

užitná plocha: 96 m2

zastavěná plocha: 56 m2

realizace: 2020

potřeba tepla na vytápění: 38 kWh/m2 rok

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zeman, Petr Polák

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěný nábytek moderní dřevostavby novostavby Víkendové bydlení víkendové chaty
Sdílejte článek

Diskuze