Zdroj: Amazing places

Kouzelná roubenka na středním Slovensku: Souhra dřeva s černým kovem vytváří jedinečný pocit domova

29. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Tato lokalita oběma učarovala. Feri a Martina se už jako studenti zamilovali do středního Slovenska, zejména do Malé Fatry, Terchové a Zázrivé. Rozhodli se tu proto postavit roubenku, ve které budou moct s rodinou a přáteli trávit čas v přírodě.

Kraj známý jako rodiště Juraje Jánošíka je dnes oblíbenou turistickou destinací. Nádherná příroda Malé Fatry a malebná Terchová okouzlili i Martinu a Feriho, kteří si zde chtěli splnit sen. „Z důvodu úžasné přírodní scenérie jsme hledali pozemek právě v Terchové nebo v Zázrivé. Když jsme asi po čtyřech měsících chození po obhlídkách přišli s realitním makléřem do Bílého potoka, což je část Terchové, výhledy ze zdejší Pálenice nám doslova vyrazily dech. Oběma nám hned bylo jasné, že toto je to správné místo,“ začíná své vyprávění sympatický pár majitelů roubenky, která ještě voní novotou.

Moderní roubenka

Střecha je pokryta černým plastovým šindelem, který má na rozdíl od dřevěného originálu minimální nároky na péči. „Jednou za tři čtyři roky projde touto lokalitou vichřice či orkán. Takový nápor větru mnohé střechy nevydrží a je nutná okamžitá oprava. Na naší roubence tento problém nemáme,“ vysvětlují majitelé důvody své volby. Zdroj: Amazing places

Jejich chata navíc stojí jen kousek od křižovatky turistických stezek. „Máme tu opravdu hodně možností, kam jít na túru. Buď na náročnou na některý z okolních vrcholů, nebo s dětmi do rodného domu Jánošíka, který je jen kousek odtud,“ popisuje výhody novostavby Martina, jež je sama nadšenou turistkou.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba v Rokycanech: Víkendová chata i celoročně obyvatelný dům

Dvojice se shodla nejen na lokalitě, ale i na tom, jak by měla vypadat chata, kterou zde plánovali postavit. „Původní myšlenka byla manželova – chtěl velkou chatu, kam budeme moct jezdit i s partou kamarádů. A protože všichni máme rodiny, potřebovali jsme místo alespoň pro pět rodin, to znamená minimálně 20 lidí,“ pokračuje Martina.

Postel s modrým povlečením- Moderní roubenka

U oken i dveří sáhli Martina a Feri po dřevu a vše si vybrali od slovenského výrobce. Zdroj: Amazing places

Pozemek sice koupili, ale stavět nezačali hned. „Asi tři čtyři roky jsme stavbu vůbec neřešili,“ přidává se k vyprávění Feri. „Když nastal ten správný čas, našli jsme si architekta, kterému jsme na několika sezeních ozřejmili, čeho chceme dosáhnout a co se nám líbí,“ pokračuje a na naši otázku, zda měli během stavebních prací nějaké problémy, jen kroutí hlavou: „Když se nyní zpětně podívám na průběh stavby, nenapadá mě ani jedna komplikace, se kterou bychom se museli popasovat. Našli jsme si výbornou firmu, která se zabývá stavbou roubenek v Terchové a okolí, a oni celou chalupu poměrně bezproblémově zrealizovali,“ říká.

Koupelna s toaletou a dvěmi umyvadly -Moderní roubenka

Ke komfortu přispívají i tři stylově zařízené koupelny. Na své si přitom přijdou jak zastánci sprchování, tak i milovníci relaxační koupele ve vaně. Zdroj: Amazing places

Projekt doladili s architektem celkem rychle a od vydání stavebního povolení byla jejich roubenka hotová do roka a do dne, včetně zařízení interiéru.

Samotnou stavbu nechali majitelé na profesionálech, ale dokončovací práce dělali z velké části svépomocí – malování dveří, montáž nábytku, ale i sázení stromů či stavbu dětského hřiště zvládli s pomocí svých kamarádů. „Doteď sem s námi pravidelně jezdí víc na brigádu než si odpočinout,“ směje se Feri.

Dlouhý jídelní stůl s černými židli-Moderní roubenka

Při výběru pozemku rozhodl výhled, při ostatním představa majitelů o velké chatě, kam by mohli jezdit i s partou kamarádů. Zdroj: Amazing places

A jak se rodil interiér? „Úplně konkrétní obraz o tom, jak přesně bude vypadat, jsme neměli. Měla jsem spíš představu o tom, co bych chtěla a jak bych se chtěla cítit, kdybych jela na chatu s kamarády. A protože jsme takových společných setkání na chatách absolvovali už hodně, věděla jsem celkem přesně i to, co nechci,“ říká Martina. Kompletní návrh interiéru tedy neměli, zařizovali krok po kroku.

Martina přitom hledala inspiraci všude okolo sebe. „Byly to časopisy o bydlení, webové stránky jiných roubenek, konzultace s lidmi, kteří mají podle mne dobrý vkus… Ale asi úplně nejvíc inspirace jsem našla na Pinterestu,“ přiznává majitelka.

Terasa s dřevěným nábytkem -Moderní roubenka

Na komfortu se tu podílí vícero progresivních technologií – například ohřev vody zajišťují solární panely na střeše. Topení se zase dá ovládat na dálku přes mobil, což je nejen pohodlné, ale i šetrné k peněžence. Zdroj: Amazing places

Martině a Ferimu se nakonec podařilo zrealizovat svoji vysněnou oázu klidu, kterou si s citem doladili a zařídili podle sebe. Dnes však slouží nejen jim, ale i novým hostům. Strategická poloha, výhledy a okolní příroda dělá totiž z tohoto místa skutečný ráj pro rodiny s dětmi.

Text: Martina Baumann
Zdroj foto: Amazing places
Redakčně upravila: Erika Kuhnová
Zdroj: časopis Home

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: drevostavby
Sdílejte článek

Diskuze