Zdroj: Tomáš Kubelka

Bydlí pohodlně v malé dřevostavbě uprostřed sadu a nespotřebovávají téměř žádné energie

14. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

U většiny projektů nových rodinných domů je důležitá obytná plocha, často je podstatnější než prostředí. V případě novostavby v obci u Pardubic bylo na prvním místě soužití s ovocným sadem. Investoři si přáli tak malý dům, jak jen to bylo možné.

Rodina, která bydlela v rozlehlém zrekonstruovaném domě na okraji města, hledala pohodlné místo pro život na venkově ve skromnějších podmínkách. Nebyla pro ně důležitá velikost domu, ale především spojení se starým ovocným sadem, lemovaným tradičními hospodářskými stavbami na sousedních parcelách.

Nové bydlení je pro majitele životní změnou nejen díky poloze, ale též pro přístup k životnímu prostředí. Rozhodli se totiž pro dřevostavbu, která je šetrná k okolí, skromná a zároveň udržitelná.

Jednopodlažní dřevostavba se sadem v Ostřešanech

Dům se skládá ze dvou jednopodlažních podélných křídel, položených vedle sebe. Zdroj: Tomáš Kubelka

Noční a denní křídlo položili vedle sebe, v jejich průniku je vstup

Návrh dřevostavby vznikl v ateliéru Med Pavlík architekti. Jednopodlažní stavba voní dřevem zvenčí i zevnitř. Autoři projektu Tomáš Med, Lukáš Pavlík, Michal Bílek při projektu pracovali s konceptem rastru, který vytváří předsazená dřevěná konstrukce.

Dům se skládá ze dvou jednopodlažních podélných křídel, položených vedle sebe. Křídlo se sedlovou střechou s mírně vyoseným hřebenem patří obývacímu pokoji s kuchyní a jídelnou – tedy hlavnímu obytnému prostoru. V druhém křídle se nachází ložnice, menší pokoj a pracovna.

V místech, kde se obě hmoty spojují, vznikl vstup do domu, který funguje též jako komunikační uzel.

Propojení křídel - Dřevostavba se sadem v Ostřešanech

V místech, kde se obě hmoty spojují, vznikl vstup do domu. Zdroj: Tomáš Kubelka

Sedací parapety a krytá terasa na lenošení

Díky velkým oknům na západní a jižní straně má denní zóna nejen dostatek světla, ale také poskytuje možnost lenošit na sedacích parapetech i v zimních měsících. Tato okna tvoří v kombinaci s horizontálním oknem do kuchyně charakteristickou vstupní „tvář“ domu. Zahradu s interiérem spojuje krytá terasa na východě, která navazuje na obývací pokoj.

Součástí pozemku je též zahradní domek, do kterého se dostanete průchodem dřevěnou konstrukcí. Zároveň funguje jako pergola, která může obrůst popínavými rostlinami, díky čemuž dřevostavba dokonale splyne s okolní zahradou.

Krytá terasa - Dřevostavba se sadem v Ostřešanech

Zahradu s interiérem spojuje krytá terasa na východě, která navazuje na obývací pokoj. Zdroj: Tomáš Kubelka

Biodesky, dřevovláknitá izolace, dvouplášťová střecha

Udržitelnosti a úspornosti domu architekti dosáhli díky konstrukci „two-by-four“. „Konstrukci jsme zevnitř opláštili kombinací masivních dřevěných biodesek a sádrovláknitých desek. Použili jsme dřevovláknité tepelné izolace. Šikmá střecha má dva pláště s fóliovou hydroizolací a povrchem z desek identických s fasádním obkladem. Plochá část střechy je jednoplášťová. V případě potřeby si majitelé mohou okna zastínit ‚screenovými‘ roletami,“ zpřesňují konstrukční detaily autoři projektu ze studia Med Pavlík architekti.

Pergola - Dřevostavba se sadem v Ostřešanech

Zahradní domek funguje i jako pergola, která může obrůst popínavými rostlinami. Zdroj: Tomáš Kubelka

Tak malý, jak jen to bylo možné

Dva pláště šikmé střechy zabraňují přehřívání. Díky minimalizaci domu je spotřeba energií zanedbatelná – majitelé si splnili přání uskromnit své potřeby a místo investice do drahých technologií přispět k ochraně životního prostředí. Architekti tvrdí, že „dům je tak malý, jak jen to bylo možné, a neobsahuje žádné nadbytečné prostory“ – přesně, jak si přáli jeho obyvatelé.

Přečtěte si také:
Rafinovaně řešená dřevostavba chrání soukromí majitelů pomocí neobvykle řešeného laťování

Rodinný dům v sadu

architektonický ateliér: Med Pavlík architekti, s. r. o.
autoři: Tomáš Med, Lukáš Pavlík, Michal Bílek
lokalita: Ostřešany, Pardubický kraj, ČR
užitná plocha: (RD) 101,13 m2 + (zahradní domek) 27,55 m2
zastavěná plocha: RD 133,3 m2, RD včetně teras, krytého stání a zahradního domku 300,0 m2
realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Kubelka

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné domy drevostavby jednopodlažní domy pergoly udržitelnost
Sdílejte článek

Diskuze