Zdroj: Vincent Leroux

Bydlení jako v přírodě? Dům mezi stromy ze dřeva a skla to v plném rozsahu zprostředkuje

07. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Francouzský architekt Nicolas Dahan navrhl rodinný dům uprostřed borového lesa. I když je jednopodlažní, rozhodně není malý. Rozměrově jednoduchá, materiálově co nejvíce přírodní stavba je vytvořena díky moderním dřevařským technikám. Kromě dřeva při ní sehrává významnou roli sklo, které umožňuje nádherné výhledy na stromy a okolí. Jako byste byli na louce uprostřed lesa, a ne v domě.

„Borovice a duby poskytují ochranu před silným větrem. Oceán, i když není vidět, je tak blízko, že zvuk surfování dodává rytmus každému dni. Příroda prochází ložnicemi i obývacím pokojem. Dům je postaven tam, kde proudí vzduch,“ charuproakterizuje vlastní projekt architekt.

Výhled z ložnice

Celoprosklené stěny umožňují nádherné výhledy do okolí. Zdroj: Vincent Leroux

Architektonický sendvič

Architekt čerpal hlavní inspiraci z americké jednoposchoďové vily. Střecha se skládá ze sto třiceti šesti modřínových kesonů, podlaha je vyrobena ze sto třiceti šesti panelů z exotického dřeva okoume. Podlaha i strop vyžadovaly specifické technické zručnosti. Tento architektonický sendvič z každé strany uzavírá dokonalá symetrie.

Terasa

Rozměrově jednoduchá, materiálově co nejvíce přírodní stavba je vytvořena díky moderním dřevařským technikám. Zdroj: Vincent Leroux

Modřín na střeše je obroušený, což je povrchová úprava, která se obvykle používá jen na nábytek. Nejsou viditelné žádné šrouby ani hřebíky. Použití „stínových“ spojů vytváří efekt plynulosti jak venku, tak i v interiéru. Centrální trám je dlouhý šestnáct metrů a stal se součástí interiéru.

Přečtěte si také:
Útulná rodinná chata překvapuje nezvyklou dřevěnou fasádou

Prvky luxusu pomáhají lovit světlo

Standardní výška posuvných skleněných dveří je 2,20 m. V tomto projektu však dosahují výšky více než tří metrů. Je to prvek luxusu, známý z brazilských vil, charakteristických rozsáhlým použitím prosklení.

Výhledy z obývacího pokoje

Použití „stínových“ spojů bez šroubů a hřebíků vytváří efekt plynulosti jak venku, tak i v interiéru. Zdroj: Vincent Leroux

Architekt tvrdí, že jen pět dodavatelů na světě je schopno dodat tak velké skleněné plochy, které jsou schopny lehce se posouvat. Výsledek je jedinečný. Stíny borovicového lesa vstupují do interiéru a s různou intenzitou provázejí obyvatele po celý den.

Přečtěte si také:
Moderní dům uprostřed lesa šetří i díky zimní zahradě

Daň za skleněné fasády

Protože dvě třetiny domu jsou postaveny z prosklených stěn, které jsou příliš lehké na to, aby držely střechu při výkyvech počasí, bylo třeba najít bezpečné řešení.

Dům mezi stromy

Střecha se skládá ze sto třiceti šesti modřínových kesonů. Zdroj: Vincent Leroux

Řešení architekt našel v zatížení střechy kovem a v zakotvení domu cementovými stěnami. „Posouvali jsme hranice dřeva a skla takovým způsobem, aby odhalily své silné i slabé stránky. Dům je v japonské kultuře členem rodiny, členem, o kterého se musíte starat. Dřevo je úžasný materiál, je pružné, ale má i své slabiny. Aby bylo pevné jako cement, musíme mu pomoci, zatížit ho, opískovat, natřít. Takovýto dům bude žít dále i sám, dlouhá léta po výstavbě,“ popisuje výsledné dílo Nicolas Dahan.

Dřevěná vila

architektonické studio: Nicolas Dahan Architecte
architekt: Nicolas Dahan
lokalita: Francie
plocha: 280 m2
realizace: 2019

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Vincent Leroux, Jean-Luc Guérin
Zdroj: časopis Moj dom

Kategorie: Dřevostavby Návštěvy domů
Tagy: celoskleněná stěna dřevodomy ohleduplný k přírodě vila
Sdílejte článek

Diskuze