Dvoupodlažní rodinný dům, který postavili za tři měsíce

09. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Potřebujete-li řešit bydlení, rychlost je často důležitým faktorem. Architekti navrhli dvoupodlažní dům, který byl postaven do tří měsíců.

Příprava na výstavbu trvala déle, nejprve museli připravit projekt, který vyhovoval budoucím majitelům, a potom na místě dořešili interiér.

průběh stavby domu

Průběh stavby Foto: investor

průběh stavby domu

Průběh stavby Foto: investor

průběh stavby domu

Průběh stavby Foto: investor

Nový dům pro čtyřčlennou rodinu vznikl na místě původní stavby. Ta byla kvůli statice nevyhovující. Architektky tedy pracovaly s už fungujícím pozemkem s odrostlými stromy, který se nachází mezi tradičními venkovskými domy. Kvůli začlenění do okolního prostředí navrhly stavbu, která architekturou – především typickým štítem – navazuje na původní venkovské stavby.

dřevostavba Sejcká Lhota

foto: Peter Fabo

Tradiční, ale novým způsobem

Dnes je u staveb důležitá orientace vůči světovým stranám tak, aby byl dům energeticky co nejúspornější, a zároveň poskytoval využití soukromé zahrady. Pozemek se mírně svažuje. Autorkám projektu se podařilo do interiéru vtáhnout zajímavé výhledy na okolní přírodu. Použily tradiční stavební materiály, ale novým způsobem.

Přečtěte si také:
Dřevostavba na Vysočině: Ručně štípané šindele a zádveří se speciální funkcí
dřevostavba s lehkým skeletem z KVH profilů Sejcká Lhota

foto: Peter Fabo

Jak je řešena dispozice?

V přízemí je pokoj pro hosty a velká dvouúrovňová obytná část s kuchyní, krbem a otevřeným schodištěm. V poschodí najdete dva pokoje, ložnici rodičů, hygienické zázemí a saunu. Světlá a vzdušná dřevostavba aktivně spolupracuje s exteriérem. Severní a jižní část zahrady propojuje krytá pobytová terasa. Z ložnice v poschodí je velký balkón.

dřevostavba Sejcká Lhota

foto: Peter Fabo

Dřevostavbu přiznaly i zevnitř

Z konstrukčního hlediska je tento dům dřevostavbou s lehkým skeletem z KVH profilů a vloženou minerální izolací. Stojí na základových pásech. Příjemným prvkem, který odkazuje na minulost, ale je posunutý do současnosti, jsou dřevěné okenice. Otvírají a zavírají se moderním posuvným systémem.

Fasáda z modřínového dřeva kontrastuje s tmavou plechovou střechou, antracitové jsou též dveře a rámy oken. Jedině severní štít domu je omítnut na bílo. O tom, že jde o dřevostavbu, nezapochybujete ani zevnitř.

obytná část s kuchyní, krbem a otevřeným schodištěm

foto: Peter Fabo

„Off-site“ prefabrikace

„Stavbu jsme dokončily v závěru roku 2017 a interiér v roce 2018. Díky ‚off-site‘ prefabrikaci trvala celá výstavba jen tři měsíce. Dřevěnou konstrukci domu na staveniště přivezly kamiony, smontována byla během pár dnů. Rychlost výstavby je jednou z nejdůležitějších výhod dřevostaveb,“ vysvětluje Gabriela Kaprálová.

Přečtěte si také:
Jak se moderní dřevostavba vyrovnala s omezeními chráněné krajinné oblasti
koupelna se sprchovým koutem

foto: Peter Fabo

RD Prokop

architektonický ateliér: ASGK Design
autoři: Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Karolína Falladová
spoluautorka interiéru: Ing. arch. Monika Čurdová
projekt: 2016
realizace: 2018
plocha: 118 m2
lokalita: Sejcká Lhota, ČR
dodavatel: VESPER FRAMES, s. r. o.

Sabína Zavarská
Foto: Peter Fabo
Fotografie průběhu stavby: investor

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevodomy dvoupodlažní domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze