Zdroj: Martin Zeman

Inteligentní pasivní dřevostavba dokáže více, než byste čekali

19. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Architekti se při své práci často setkají s různými zvláštnostmi. ARCHCON atelier nedávno řešil novostavbu na pozemku s výhledem na dominantu Českého ráje – Trosky. Hned bylo jasné, že z domu musí být Trosky vidět a že novostavba bude stát jen na ploše původního domu, a to i navzdory tomu, že parcela je velká.

Architekti toto na první pohled omezující zadání vyřešili zajímavě a příjemně – majitelé nemohou hovořit o omezeném prostoru na bydlení ani o tom, že by stavba neposkytovala dostatek komfortu. Právě naopak. Dřevostavba skvěle zapadne do přírodního prostředí a je v pasivním standardu s mnoha inteligentními řešeními. Zároveň se na pozemku podařilo zachovat původní vzrostlé lípy, které dodávají okolí dřevostavby přirozený kolorit.

Přečtěte si také:
Omezený prostor v řadovém domě vyřešili zobytněním podkroví, potřebné světlo do interiéru přivedl světlovod

Dva domky vedle sebe

Novostavba sestává ze dvou jednoduchých, téměř archetypálních hmot. Hlavní tvoří jednopodlažní dům s využitelným podkrovím a vedle ní stojí pomocný objekt, který obsahuje garáž, úložné prostory, kryté stání a dílnu. Hlavní obytný prostor v přízemí je maximálně propojen se zahradou díky prostorné jihozápadní terase s pergolou z modřínu. Terasa je z interiéru přístupná velkými posuvnými okny.

Pasívní dřevostavba s moderním interiérem

Dřevostavba skvěle zapadne do přírodního prostředí a je v pasivním standardu s mnoha inteligentními řešeními. Zdroj: Martin Zeman

Kuchyň s otevřenými policemi, prostorná ložnice pod střechou

Interiéru dominují dřevo, světlé barvy a minimalistické prvky. Jemné odstíny zpestřují výraznější akcenty doplňků. Dispoziční řešení vyplynulo z logického umístění pokojů vůči světovým stranám a samotnému pozemku. V přízemí se nachází kuchyň, obývací pokoj s jídelnou, pracovna a koupelna se saunou, z níž je přímý vstup na zahradu. Kuchyň na první pohled upoutá otevřenými policemi.

Pasívní dřevostavba s moderním interiérem

Terasa. Zdroj: Martin Zeman

Zvýrazňují majitelkou oblíbený „bezobalový koncept“ skladování. V podkroví se nachází velká hala, navržená jako společenský prostor. Zároveň však slouží i jako prostor pro sportovní aktivity a odpočinek. Dále zde najdeme ložnici, pracovnu a koupelnu.

Přečtěte si také:
V malé vesnici pod horou Říp si zrekonstruovali starou usedlost

Modrá okna, smrková fasáda, mlatová cesta, zídka z pískovce

Výrazným prvkem domu jsou modrá okna. Důvod je jednoduchý, modrá je oblíbenou barvou majitelů. V exteriéru stavby architekti použili celou paletu přírodních materiálů, díky kterým dřevostavba nádherně zapadne do prostředí. Všimněte si modřínové fasády, mlatové cesty či zídky z místního pískovce.

Pasívní dřevostavba s moderním interiérem

Interiéru dominují dřevo, světlé barvy a minimalistické prvky. Zdroj: Martin Zeman

Dům stojí na plovoucí desce, prostřednictvím mobilu zatopíte i dolejete vodu do jezírka

„Rozhodli jsme se na základě energetické optimalizace dům založit na plovoucí desce izolované na spodní straně extrudovaným polystyrenem. Je vybaven inteligentním systémem, který umožňuje ovládání mobilní aplikací. Ovládá všechno – od stahování žaluzií, přes vytápění, svícení, až po doplňování vody v zahradním jezírku.

Přečtěte si také:
Moderní bydlení s tradičními prvky ve vyhledávané části Prahy

Teplo a větrání jsme řešili elektrickými vytápěcími rohožemi (podlahové topení + koupelnová trubková tělesa s elektrickou patronou),“ konkretizuje speciality novostavby ze dřeva autorka projektu Irena Truhlářová. Na velkém pozemku u pasivního domu se nachází koupací jezírko a nádherná permakulturní zahrada se sadem.

Pasívní dřevostavba s moderním interiérem

Hlavní obytný prostor v přízemí je maximálně propojen se zahradou díky prostorné jihozápadní terase s pergolou z modřínu. Zdroj: Martin Zeman

Dům s výhledem na Trosky

architektonický ateliér: ARCHCON atelier, s. r. o.

lokalita: Královéhradecký kraj, ČR

užitná plocha: dům 164,6 m2, ostatní plochy 98,4 m2

zastavěná plocha: dům 113,2 m2, garáž, dílna, stání 74 m2

realizace: 2020

konstrukční systém: dřevostavba z masivních šroubovaných panelů DEKpanel D – difúzně otevřená konstrukce
větrání: řízené s rekuperací tepla
typ domu: pasivní
realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.
ocenění: Dřevostavba roku 2021 – vítěz semifinálového kola čtenářské ankety časopisu DŘEVO&stavby, cena Centra pasivního domu

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zeman

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevodomy Dvojdům inteligentní domy novostavby pasivní domy přírodní materiály rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze