Zdroj: Filip Šlapal

Omezený prostor v řadovém domě vyřešili zobytněním podkroví, potřebné světlo do interiéru přivedl světlovod

17. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Víte, která z vlastností interiéru se při rekonstrukcích nejčastěji řeší? Nedostatek přirozeného světla v původních prostorech. Je to neuvěřitelné, ale světlo má sílu absolutně změnit atmosféru a vnímání bydlení a též to, jak se v interiéru cítíme. O tom, že „interiér dělá světlo“, ví mnoho i architektka Tereza Čudová Ajmová, nakonec tato slova jsou jejím pracovním mottem. Podívejme se, jak se jí podařilo prosvětlit interiér řadového domu, včetně tmavého podkroví.

Řadový rodinný dům v lokalitě Újezd nad Lesy si koupili majitelé přibližně před patnácti lety. Potřeby rodiny se mění, děti rostou a jejich pokoje už praskaly ve švech. Samozřejmě, že dům vtisknutý mezi dva další, s úzkým půdorysem (5,2 x 12,7 m), se nafouknout nedá, a tak bylo třeba hledat vhodné řešení. To spočívalo v zobytnění nevyužitého podkroví. Byla to klasická půda s dřevěnými vazníky. Dalo se na ni vylézt z chodby po vytahovacím žebříku, ale nebyla obyvatelná. Podle autorky rekonstrukce však i ostatní část domu potřebovala prosvětlit.

Řadový rodinný dům s obytním podkrovím a jednoduchým funkčním interiérem

Přímo ze zádveří vidíte až na terasu za obývacím pokojem. Zdroj: Filip Šlapal

Hlavní problém vyřešil světlovod

K prosvětlení interiéru výrazně přispěl světlovod, prochází ze střechy nově vybudovaným pokojem dcery a osvětluje i koupelnu rodičů, která bývala velmi tmavým místem. Denní zónu s kuchyní, jídelním koutem a obývacím pokojem prosvětlilo velkorozměrné prosklení – posuvno-zdvižné dveře, které směřují na terasu a k zahrádce.

Přečtěte si také:
Řadový domek o šířce pouhých 6 metrů dnes slouží ke spokojenosti čtyřčlenné rodině

Na tomto místě byly původně klasické balkónové dveře a okno s parapetem. Takže změna v přístupu přirozeného světla je přímo citelná. „Na terase jsme postavili dřevěnou pergolu, protože se majitelé chtěli odclonit od sousedů a mít i možnost zastínění před sluncem. Proto jsou na pergole textilní baldachýny, které se dají roztáhnout podle potřeby,“ vysvětluje autorka přeměny.

Řadový rodinný dům s obytním podkrovím a jednoduchým funkčním interiérem

Denní zónu s kuchyní, jídelním koutem a obývacím pokojem prosvětlilo velkorozměrné prosklení – posuvno-zdvižné dveře, které směřují na terasu a k zahrádce. Zdroj: Filip Šlapal

Zrcadlová i skleněná stěna

Z hlavního vchodu se dostanete do zádveří. Nevelký prostor architektka opticky zvětšila zrcadlovou stěnou. Pozitivní je též to, že přímo ze zádveří vidíte až na terasu za obývacím pokojem. Denní zóna se všemi potřebnými funkcemi je předělena jen pocitově – skleněnou stěnou.

Řadový rodinný dům s obytním podkrovím a jednoduchým funkčním interiérem

Výsledkem rekonstrukce je světlý interiér v neutrálních barvách – bílá, šedá, šedo-béžová, černá – ozvláštněný barevnými akcenty. Zdroj: Filip Šlapal

Z obývacího pokoje vedou schody do poschodí, kde je ložnice rodičů s výhledem do zahrady, koupelna a kde z původních dvou zůstal jen jeden dětský pokoj. Z druhého je dnes pracovna s rozkládací sedačkou pro přespávání návštěv.

Přečtěte si také:
Dvoupodlažní řadový dům plný zajímavých nápadů pro kutily

Mlynářské schody ušetřily prostor

Z chodby do poschodí se dostanete do nového podkroví, kde je pokoj pro dceru. Už ne však žebříkem, ale po zavěšeném, laserem vyřezávaném ocelovém schodišti. „Protože schodiště je velmi strmé, řešili jsme ho jako takzvané mlynářské schody. Musíte dát pozor a vykročit správnou nohou, není možné je na schodišti vystřídat, protože se šikmé stupně překrývají. Tím jsme ušetřili prostor, který by při osazení běžného schodiště nezbyl. Ocel má poměrně hrubý povrch, je natřená černou barvou, neklouže a ani nechladí, přijímá totiž teplotu okolního prostředí,“ vysvětluje rozhodnutí pro nezvyklé schodiště Tereza Čudová Ajmová.

Řadový rodinný dům s obytním podkrovím a jednoduchým funkčním interiérem

Pracovna s rozkládací sedačkou pro přespávání návštěv. Zdroj: Filip Šlapal

Zobytněné podkroví patří dceři

Nový pokoj dcery se rozprostírá přes celý půdorys domu. Na kratších stranách, kde už je střecha velmi zkosená k podlaze, vznikly skryté úložné prostory, do kterých se vchází nízkými dveřmi. Kvůli odstranění části dřevěných vazníků, které v prostoru překážely a bránily v jeho využití, bylo nevyhnutelné zesílit konstrukci střechy, zároveň byla zateplena. Na plochu téměř dvaceti metrů čtverečních se vešla široká postel, pracovní stůl i vlastní koupelna, z čeho je dcera nadšená.

Řadový rodinný dům s obytním podkrovím a jednoduchým funkčním interiérem

Z chodby do poschodí se dostanete do nového podkroví, kde je pokoj pro dceru. Už ne však žebříkem, ale po zavěšeném, laserem vyřezávaném ocelovém schodišti. Zdroj: Filip Šlapal

Přiznané cihly, osvěžující detaily

Celý interiér po přeměně má více inspirativních prvků a osvěžujících detailů. Zmiňme alespoň některé z nich. Architektka založila koncept interiéru na tom, že jedna stěna sousedící s vedlejším domem je vždy nějak zajímavě pojata – buď jsou na ní přiznané cihly namalované nabílo, nebo tapeta. Ta je v synově dětském pokoji, zvítězil motiv s kosmonautem.

Přečtěte si také:
Podkroví pro čtyři sourozence: Díky vhodnému návrhu dostatek místa pro každého

Světlý interiér, barevné akcenty a skvělí majitelé

Výsledkem rekonstrukce je světlý interiér v neutrálních barvách – bílá, šedá, šedo-béžová, černá – ozvláštněný barevnými akcenty (například růžová sedačka, modré jídelní židle). Také nás zaujalo, že v celém prostoru nenajdete tradiční radiátory. Nahradily je vytápěcí spirály, jaké se používaly v průmyslových halách. Architektka si velmi pochvaluje spolupráci s majiteli. Nejenže pomáhali, ale sami vyrobili stůl s lavicí na terasu, majitelka sama přečalounila postel a mnoho dalších věcí si doladili sami.

Řadový rodinný dům s obytním podkrovím a jednoduchým funkčním interiérem

Na pergole jsou textilní baldachýny, které se dají roztáhnout podle potřeby. Zdroj: Filip Šlapal

Rekonstrukce řadového domu Újezd nad Lesy

autorka: Ing arch. Tereza Čudová Ajmová

lokalita: Újezd ​​nad Lesy, ČR

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Filip Šlapal

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: barvy v interiéru Jednoduchý design koupelna kov Obytné podkroví řadové domy rodinne domy spirálovité schodiště
Sdílejte článek

Diskuze