Podkroví pro čtyři sourozence: Díky vhodnému návrhu dostatek místa pro každého

18. 07. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Mladí rodiče stojí před dilematem: jak vytvořit v malém podkrovním prostoru prostor pro čtyři děti tak, aby měl každý svou postel, místo na učení i dostatek úložných prostorů. Díky návrhu profesionální designérky mohou pro své děti vytvořit v podkroví útulný a nadčasový pokoj.

Zadání čtenáře

Rádi bychom udělali dětský pokoj v podkroví pro (již brzy) čtyři děti. Jsme si vědomi toho, že prostor není velký, takže nemáme žádné požadavky na druh postelí. Bohužel kvůli šikmé střeše nemůžeme počítat s poschoďovou postelí. Děti však nutně potřebují větší stůl a úložný prostor na oblečení. K tomu samozřejmě nějaké ty police na knihy a hračky. Líbil by se nám přírodní styl zařízení, protože už nyní máme v pokoji dřevěnou podlahu a dřevěná okna. Děkujeme!

Profesionální řešení

Mladá rodinka si přála vytvořit minimálně tři plnohodnotné postele (časem přibude totiž čtvrté dítě). Rodiče nechtěli, aby pokoj působil příliš dětsky, ale nadčasově. Měl by s dětmi růst a působit příjemně pro každou věkovou kategorii.

Úzký prostor mezi postelí a skříní je využit pro policovou sestavu.

Úzký prostor mezi postelí a skříní je využit pro policovou sestavu.

Díky lamelám, které propouštějí od okna sluneční paprsky, si děti mohou hrát a číst si i na svých postelích

Dostatek denního světla je důležitý. Díky lamelám, které propouštějí od okna sluneční paprsky, si děti mohou hrát a číst si i na svých postelích.

Z tohoto důvodu jsem zvolila jednoduché linie a krémové barvy s  barevnými akcenty. Pokoj zařízený pomocí decentních prvků dekorací se snáze přizpůsobí měnícím se osobnostem a zájmům dětí, zatímco budou růst. Děti si ho budou moci samy v každé době doladit drobnostmi a doplňky podle vlastních přání, která se budou s jejich věkem měnit. Protože do malého prostoru by se čtyři klasické postele nevešly, navrhla jsem jim tři fixní plnohodnotné postele s matrací 90 × 200 cm.

Postýlka s výsuvem

Postýlka s výsuvem díky své barevné úpravě celý prostor krásně oživila. V kombinaci s bílou a černou působí elegantně a nadčasově zároveň.

Díky tapetám a textilním doplňkům jsou dětská zákoutí hravá a útulná.

Stěny a oddělující lamely vytvořily z v dětském pokoji jakési „kóje“. Bílá barva na stěnách a na stropě malý prostor opticky zvětšuje a rozjasňuje. Díky tapetám a textilním doplňkům jsou dětská zákoutí hravá a útulná.

Jedna z nich má místo úložného prostoru výsuvné lůžko, díky čemuž se v pokoji mohou vyspat i čtyři sourozenci. Úložný prostor na hry a školní věci je vyřešen pod celou linií dvou sousedících postelí. U dveří jsem navrhla dvě vestavěné šatní skříně na oblečení. Pod oknem jsou dva velkorysé pracovní stoly s dostatečným prostorem na knihy i počítač.

Pracovní koutek

Pracovní koutek našel své místo pod oknem, aby měly děti dostatek denního světla. U dlouhého stolu se pohodlně vedle sebe usadí dva sourozenci. Tvar do písmene L umožnil v jeho kratším rameni vytvořit prostor pro počítač, který budou každou chvíli starší děti potřebovat.

Vysunuté lůžko

Vysunuté lůžko zabírá prostor v pokoji jen v noci. Úzká chodbička mezi postelemi je připravená i na případné noční výlety do koupelny či za rodiči.

Soukromí pro děti jsem vyřešila dřevěnými předělovými konstrukcemi. Svislými lamelami se vizuálně oddělí jednotlivé zóny, a zároveň zachovají v prostoru vzdušnost i sluneční světlo. Uprostřed pokoje je dostatek místa i na hraní pro menší děti.

Hluboké výsuvy pod postelemi

Řešení na míru dokážou z prostoru vytěžit nejvíce. Hluboké výsuvy pod postelemi jsou nejen praktické, ale díky svým rozměrům toho pojmou překvapivě mnoho. I to uklízení půjde s nimi dětem mnohem snáze.

Návrh a vizualizace: Dominika Tománková

Odpovědná redaktorka: Katarína Paukeje

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dětské pokoje navrhování interiérů podkroví
Sdílejte článek

Diskuze

  • To se skutečnš podařilo.Přece jen designeři mají nápady.

    Anonym