Zdroj: Tomáš Mach

Inteligentní dřevostavba v Dobrušce působí jako přímořská vila

09. 03. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Okna až po zem, dřevo, krásný bazén, posezení venku pod střechou a „chytré“ řešení v interiéru. Takto znělo zadání, jehož výsledek pyšně stojí v obci Dobruška. Jsou-li pro vás důležité komfort a výhody moderních technologií, tento superdům se vám bude určitě líbit.

Dřevostavby nemusí vypadat jako klasické chalupy. Jestli tomu nevěříte, tento dům vás překvapí. Investoři si vyhlédli větší pozemek na místě, které znali a které jim charakterem vyhovovalo. Parcelu velkou dva a půl tisíce metrů čtverečních rozdělili na dvě – na jedné stavěli dům investoři, na druhé rodiče jednoho z nich. Začínali s týmž architektem, mladší generace se však nakonec rozhodla jinak. Dnes bydlí v domě s neuvěřitelnou atmosférou, kterou realizovalo studio 3AE.

Moderní bílá přízemní vila s velkým prosklením terasou a bazénem

V létě se na velké terase u bazénu, případně v altánku u zahradního domku odehrávají i návštěvy. Zdroj: Tomáš Mach

Pedantně provedená stavba na klíč

Konstrukce členitého jednopodlažního domu je z masivních CLT panelů. Toto řešení vyhrálo nad klasickým zděním z více důvodů – kromě rychlosti realizace především hlavně kvůli preciznosti prací a detailnosti zpracování návrhu.

Přečtěte si také:
Diagonální dům efektivně využívá prostor. Do bazénu se dostanete rovnou z interiéru

Dodavatelská firma připravila dům „na klíč“, takže včetně podlah bez krytin, komplet elektroinstalace, chytré elektroinstalace LOXONE, všech rozvodů vody, kanalizace a klimatizace. Stačilo dořešit interiér a zahradu.

Moderní bílá přízemní vila s velkým prosklením terasou a bazénem

Protože majitel domu je výrobce bazénů, nemohl chybět ani moderní bazén, navíc ho mělo být perfektně vidět i z interiéru. Zdroj: Tomáš Mach

Dům ovládají moderní technologie

Vytápění vily funguje vytápěcími kabely ovládanými inteligentním systémem. Větrání s rekuperací je autonomní systém, autonomní (nenapojená na inteligentní systém domu) je též klimatizace, kterou majitelé používají jen sporadicky.

Moderní tmavý elegantní obývací pokoj

Obývací pokoj. Zdroj: Tomáš Mach

Vysoký strop v denní zóně má skoro tři metry

Investoři si dnes pochvalují, že se nechali se přesvědčit architektem o několika změnách. Původně se jejich představy o interiéru totiž odlišovaly. Oceňují především výšku stropu tři metry v hlavním obytném prostoru, díky níž místnost působí mimořádně vzdušně. Výrazným prvkem hlavního obytného prostoru je živý obraz z mechu, velký 2,5 × 1,5 m.

Moderní společenská zóna v tmavých odstínech

Kuchyň a jídelna. Zdroj: Tomáš Mach

Bazén je vidět už z chodby

Protože majitel domu je výrobce bazénů, nemohl chybět ani moderní bazén, navíc ho mělo být perfektně vidět i z interiéru. Toto přání vyřešily velké prosklené plochy z chodby a obývacího pokoje směrem k bazénu.
V létě se na velké terase u bazénu, případně v altánku u zahradního domku odehrávají i návštěvy. Zajímavým řešením, které opticky zvětšuje a provzdušňuje prostor interiéru, jsou dvoje celoskleněné dveře – ze zádveří do chodby a z chodby do obývacího pokoje. Výška dveří je 220 cm.

Přečtěte si také:
Přízemní dům skrytý za lamelami: Zimní zahrada a kaktusový skleník na střeše

Největší soukromí v manželské zóně

Prostor na spaní (noční část domu) je oddělen od společenské zóny. Nejvíce soukromí má „manželská“ část – šatna, ložnice a koupelna. Šatna zároveň odděluje soukromý prostor od ostatních. U koupelny se nachází i sauna.

Výhled z rodinného domu na bazén

Výhled na terasu. Zdroj: Tomáš Mach

Vyhřívaný chodník? Proč ne!

O speciality není nouze ani venku u domu. Střecha před vchodem a garáží má velký přesah, díky čemuž se zde dá pohodlně parkovat se dvěma auty. Co je však ještě zajímavější, je vyhřívaný chodník v této oblasti a částečně vyhřívaný prostor od brány ke krytému stání. Vysoký komfort výsledné stavby je nezpochybnitelný – ať jste na terase, v bazénu, nebo v interiéru.

Přečtěte si také:
Vila u Jizerských hor stojí v prudkém svahu a majitelům poskytuje krásné výhledy

RD Dobruška

autor: BITTNER architects, s. r. o.

projekční práce: Libor Švehla

realizace: 3AE, www.3ae.cz

lokalita: Dobruška, ČR

užitná plocha: 208 m2

zastavěná plocha: 247 m2

realizace: 2021

Teplo a větrání: elektrické vytápěcí kabely, v koupelnách vytápěcí žebříky, krbová kamna; rekuperační jednotka PICHLER LG 250 + chlazení splitovými jednotkami

Součinitel prostupu tepla stěnou: použité různé skladby, většinou 0,17 W/m2K cassettes.

Sabína Zavarská

Foto: Tomáš Mach

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: bazény domy na klíč dřevěné domy moderni architektura rekuperační jednotky rodinne domy sauny vily
Sdílejte článek

Diskuze

  • Nááááádherný dům. Krásná projekční a architektonická práce. Za mě, Dům snů……..

    Božena