Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Výjimečný rodinný dům, ve kterém vládne hřejivá atmosféra domova i navzdory syrovým materiálům

20. 01. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Jsou stavby, jejichž plánování trvá déle než realizace, rodinný dům H v Trnavě je přesným opakem. Projekt studie trval čtyři měsíce, pokračování včetně nutného vyřizování, vyjádření úřadů až po samotnou realizaci bylo otázkou dvou let. Komplexní plánování si vyžadovalo koordinaci velkého množství specializovaných dodavatelů a řemeslníků. Výsledek mluví za vše. Je jím výjimečný rodinný dům, přesně takový, jak si ho majitelé vysnili.

V projektu náročného rodinného domu sehrála důležitou roli – kromě použitých materiálů – rovnováha mezi designem a funkcí. A samozřejmě kreativita architektů.

Ačkoliv stavba vypadá na první pohled prostě, ukrývá mnoho originálních řešení, která majitelům zpříjemňují každý den. Všechno v domě i v exteriéru je navrženo tak, aby bylo vyhověno potřebám a přáním majitelů.

Moderní vila s velkým prosklením a zahradou

Terasa je navržena tak, aby během celého roku vytvářela místo k relaxaci a setkání s rodinou a přáteli. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Hra tvarů a materiálů

Už na první pohled je stavba zajímavá – rodinný dům netvoří jednolitý celek, definuje ho hra tvarů a materiálů. „Naším cílem bylo poměrně objemnou hmotu členit pomocí materiálů na jednoduše čitelné formy s příjemnými rozměry.

Přečtěte si také:
Chtěli zachovat všechny stromy na pozemku, a tak dům postavili na konzolách

Při pohledu na dům z ulice zaujme fasáda. Vsazené okno v pracovně vytvářející netradiční šikminy na fasádě symbolizuje vizionářské pracoviště. Méně výrazným prvkem, který může uniknout běžnému pozorovateli, je betonová omítka. Imitace syrového betonu kromě pěkného designu má i potřebné tepelněizolační vlastnosti.

Moderní interiér vily s betonem, bílou a designovými svítidli

Srdcem dispozice je denní zóna – obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Tento typ a design omítky od společnosti STO byl použit na Slovensku poprvé. Zaujmou i garážová vrata, která jsou zasazena v rovině s fasádou a vůbec nepůsobí jako vjezd do garáže, ale spíše jako alukobondový obklad,“ vysvětlují autoři projektu.

Přečtěte si také:
Stroze tvarovaný rodinný dům na okraji obce Otvovice

Zajímavé oplocení, různorodost i u oken

Neoddělitelnou součástí celkového konceptu je bezrámové sloupkovité oplocení. Na jedné straně v potřebné míře chrání soukromí, na straně druhé nabízí pohled do nádherné předzahrádky a též na dynamiku jednotlivých celků domu s jeho originálními fasádami. Velkou část fasád tvoří portálová okna. I zde si architekti pohráli s různorodostí. Zatímco některá okna jsou bezrámová, jiná jsou zapuštěna v jedné rovině s fasádou.

Bílá velká moderní kuchyň ve vile

Architekti problém s akustikou vyřešili umístěním perforovaných akustických panelů na strop a stěny v kuchyni a obývacím pokoji. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Jihozápadní orientace vnáší do interiéru světlo po celý den

Jihozápadní orientace poskytuje rodinnému domu celodenní přirozené světlo. Srdcem dispozice je denní zóna – obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Noční zóna je řešena v traktu, který se nachází co nejdále od ulice. Rodičovská část má vlastní šatnu a koupelnu. Druhé poschodí skrývá pokoj pro hosty a pracovnu. Na severozápad jsou orientována všechna technická zařízení a dvougaráž s možností nabíjení elektromobilů.

Roh obýváku s knihovnou a černým nábytkem

Interiér moderního prostorného domu má netradiční prostory a precizní detaily. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Syrové materiály, netradiční prostory, precizní detaily

To jsou nejvýstižnější slova, jakými se dá popsat interiér prostorného moderního domu. Najdeme tu cihlový obklad i pohledový beton. Drsné materiály však harmonizují teplé – přírodní dub, mořený dub a dubová dýha. O kvalitu prostředí v interiéru se stará mnoho pasivních a aktivních systémů, včetně vzduchotechniky s ionizací. Díky velkoformátovým portálovým oknům je celý interiér prosvětlen, tato okna zároveň propouštějí dovnitř i teplo. V létě ho kompenzuje stropní chlazení.

Přečtěte si také:
Rodinný dům u Pardubic vyniká udržitelností, logikou i geniem loci

Moderní otevřené vzdušné prostory mají jednu nevýhodu – zhoršenou akustiku. Architekti ze studia Archstyl problém vyřešili umístěním perforovaných akustických panelů na strop a stěny v kuchyni a obývacím pokoji. Zároveň tak přibyla další zajímavá textura. Za zmínku stojí i podsvícený obklad z pravého onyxu v interiéru obývacího pokoje.

podsvícený obklad z pravého onyxu

V interiéru obývacího pokoje je podsvícený obklad z pravého onyxu. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Kuchyň ukrývá další místnosti

Elegantní světlá kuchyň ukrývá další praktické místnosti. Například přímo z kuchyně vejdete do místnosti s malou pracovní plochou, určenou pro řešení „špinavých“ kuchyňských prací. Na tuto místnost navazuje chlazená spíž a prádelna s výstupem na zadní technickou terasu. I když kuchyň působí reprezentativně, je i plnohodnotně využitelná. Osvěžující designový detail tvoří netradiční šikmé dýhování skříněk na kuchyňském ostrůvku. Protože majitelé jsou milovníky moderních technologií, dostaly se i do kuchyně například ve formě dokovací stanice pro robotický vysavač, která je vestavěna přímo do soklu kuchyňské linky.

Venkovní terasa s grilem kuchyní a stínením

Terasa je navržena tak, aby během celého roku vytvářela místo k relaxaci a setkání s rodinou a přáteli. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Relaxační zóny uvnitř i venku

Rodinný dům je vybaven i relaxačními zónami – posilovnou a vnitřním bazénem se slanou vodou a protiproudem. Zvenku na něj navazuje terasa. Je navržena tak, aby během celého roku vytvářela místo k relaxaci a setkání s rodinou a přáteli. Dá se zastínit pomocí otáčivých lamel nebo částečně izolovat a vytvořit závětří pomocí „screenových“ rolet. O komfort v chladnějším počasí se postará dvojice infrazářičů. Součástí terasy je exteriérová kuchyňská linka s velkým nerezovým grilem. Dokonalý komfort a relaxaci po cvičení majitelům poskytuje infrasauna kombinovaná s finskou.

Moderní vila s velkým prosklením a zahradou s dětským hřištěm

Z ulice je vidět působivou okrasnou část, v soukromých částech u terasy a bazénu najdeme květiny a trvalky s velkou travnatou plochou vyhrazenou pro děti. Zdroj: Marián Svítek – BOLD Digital

Jak vypadá exteriér?

Vkusně zpracovaná zahrada u domu navazuje na přirozený vzhled zdejší flóry. Je rozdělena na logické celky. Z ulice je vidět působivou okrasnou část, v soukromých částech u terasy a bazénu najdeme květiny a trvalky s velkou travnatou plochou vyhrazenou pro děti. Za domem je prostor pro ovocné stromy. Na druhé straně zahrady našly místo technické prvky, díky tomuto řešení zůstal vzhled domu nenarušen.

Přečtěte si také:
Stoletý dům okouzlil majitele na první pohled. Postupně dávali chladné smutné stavbě duši a udělali z ní útulný domov

Rodinný dům H

architektonický ateliér: Archstyl, s. r. o.

autoři: Ing. Juraj Krč, Ing. Zoltán Horváth, Ing. arch. Daniel Hanusz,
Mgr. art. Zuzana Horniaková

lokalita: Trnava, Slovensko

plocha pozemku: 1 026 m2

užitná plocha: 240 m2

projekt: 2017 – 2019

realizace: 2020 – 2021

Sabína Zavarská

Foto: Marián Svítek – BOLD Digital

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bazény betonové omítky domácí wellness Dvoupodlažní rodinné domy moderni architektura moderni bydleni rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze