Zdroj: François Verhoeven 

Jednopodlažní bungalov, který vydrží i malá zemětřesení! Energetická soběstačnost je samozřejmostí

25. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Holandský architekt François Verhoeven nedávno řešil další ze svých inspirativních projektů. Tentokrát zadání znělo: navrhnout dům pro pětičlennou rodinu na severu Holandska ve vesničce Eelderwolde. Nebylo by to až tak náročné, kdyby právě tuto oblast netrápila malá zemětřesení, způsobená těžbou zemního plynu v posledních třiceti letech.

Kvůli zemětřesením padlo hned první rozhodnutí týkající se materiálu stavby. Na tradiční cihly museli majitelé zapomenout. Zvítězilo dřevo. Místní regulativy nařizovaly na daném pozemku architekturu s šikmou střechou a přírodní barvy stavby. Zpočátku se zdálo, že tato přísná pravidla negativně zasáhnou do designu domu, nakonec všechno dopadlo na výbornou a vila je jedinečná i při dodržení všech podmínek.

Přečtěte si také:
Novostavba rodinného domu inspirovaná středomořskými stavbami

Prosklený jih, uzavřený sever

Vila K2, jak ji autor pojmenoval, je minimalistická a navržená jako jednopodlažní bungalov. Proto velmi dobře zapadá mezi konvenčnější víceposchoďové domy v okolí.

Moderní přízemní minimalistická středomorská vila s dřevěnou fasádou

Díky výběru materiálů stavba vyžaduje jen minimální údržbu, přičemž dřevo je neošetřené a konečné podoby dosáhne v průběhu několika následujících roků. Zdroj: François Verhoeven 

Architekt vilu na pozemek uložil tak, aby mohla zužitkovat přirozené světlo z jihu. Právě sem směřuje většina velkých prosklení. Jižní fasáda je zároveň chráněna proti přímému slunci v létě přesahem střechy. Severní fasáda má mnohem méně skla.

Moderní přízemní minimalistická středomorská vila s dřevěnou fasádou

Architekt vilu na pozemek uložil tak, aby mohla zužitkovat přirozené světlo z jihu. Zdroj: François Verhoeven 

Spotřeba energie? Téměř žádná!

Když se na dům podíváte, zřejmě si nevšimnete žádných solárních panelů ani jiných možností získávání energie z přírody. Navzdory tomu dům ve skutečnosti získává energii ze solárních panelů a geotermálního tepelného čerpadla. Solární panely, kterým byla věnována zvláštní pozornost, však není vidět. Jak je to možné?

Přečtěte si také:
Třípodlažní dům na kopci: Velká užitná plocha, minimální zásah do zeleně

Ukryté solární panely

„Střecha je navržena tak, aby měla tři šikmé střešní plochy. Na ploše, která je mimo dohled, jsou umístěny všechny solární panely. Střešní plocha orientovaná na jih a na pohled viditelná je pokryta vegetací a dřevěnými obklady. To je důležité architektonické prohlášení – solární panely jsou tu na to, aby byly dobrým čistým zdrojem energie, nepotřebujeme je však ukazovat… Toto řešení je mnohem přirozenější a méně technické,“ popisuje rozhodnutí ukrýt solární panely architekt. V okolí je mnoho staveb, jejichž estetice dominují solární panely, a tomu se chtěl François Verhoeven vyhnout.

Moderní přízemní minimalistická středomorská vila s dřevěnou fasádou

Zároveň, podle holandských tradic, je to místo, kde přijímají své hosty. V nejvíce prosvětlené části je denní zóna s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Zdroj: François Verhoeven 

Tři nejdůležitější materiály: dřevo, beton a hliník

Architekt je přesvědčen, že materiály je třeba vidět takové, jaké jsou, a nechat je přirozeně zvětrávat. Díky výběru materiálů stavba vyžaduje jen minimální údržbu, přičemž dřevo je neošetřené a konečné podoby dosáhne v průběhu několika následujících roků. Jak bude vypadat potom? Vegetace na střeše bude vyšší a barevnější, dřevo obrácené ke slunci zšedne. Hliníkové a betonové terasy se téměř vůbec nezmění, takže dům si zachová moderní svěží vzhled.

Moderní přízemní minimalistická středomorská vila s dřevěnou fasádou

Okenní rámy jsou integrované v stěnách a za obkladem. Zdroj: François Verhoeven 

Jaký je interiér dřevěné vily?

Vstup do domu je tvarován velkým sloupkem a volným převisem, kde se dá zaparkovat i auto. Vzhledem k podnebí s množstvím deště a větru je to ideální řešení. Při parkování pod převisem není v zimě nutné seškrabovat námrazu z oken. Vstupní místností je hala, kde se majitelé přezouvají a odkládají svršky.

Přečtěte si také:
Jaké výhody získali majitelé třípodlažního domu v Úněticích u Prahy posunem podlaží?

Zároveň, podle holandských tradic, je to místo, kde přijímají své hosty. V nejvíce prosvětlené části je denní zóna s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, vedle se nachází hlavní ložnice s šatníkem a vlastní koupelnou. V druhé části domu – blíže ke vstupu – jsou dětské pokoje a technické místnosti. O dostatek světla v interiéru se starají i střešní světlíky.

Moderní přízemní minimalistická středomorská vila s dřevěnou fasádou

O dostatek světla v interiéru se starají i střešní světlíky. Zdroj: François Verhoeven 

Minimalistické detaily

Vila K2 má minimalistické detaily – je bez okapů a hran střechy. Okenní rámy jsou integrované v stěnách a za obkladem. Tyto detaily jsou podle autora projektu důležité, protože neodvádějí pozornost od prostorové kvality a charakteru domu. „Není vždy snadné takto stavět, ale když je všechno hotovo, většina vidí, že to stálo za to,“ dodává François Verhoeven.

Moderní přízemní minimalistická středomorská vila s dřevěnou fasádou

Hliníkové a betonové terasy se téměř vůbec nezmění, takže dům si zachová moderní svěží vzhled. Zdroj: François Verhoeven 

Vila K2

architektonický ateliér: François Verhoeven Architecten

autoři: François Verhoeven

lokalita: Eelderwolde, Holandsko

plocha: 250 m2

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Foto: François Verhoeven 

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné fasády minimalistické domy moderni architektura prosklené plochy rodinne domy Víkendové bydlení vily
Sdílejte článek

Diskuze