Zdroj: Matej Hakár

Jak na rohovém pozemku postavit dům, aby zůstalo zachováno soukromí majitelů

27. 12. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Vytvořit dostatek soukromí na rohovém pozemku není nejsnazší zadání. Architekti Filip Marčák, Andrej Olah a Matej Kurajda našli zajímavé řešení, které nejenže poskytuje dostatek soukromí, ale vytváří různé funkční zóny – vnější i vnitřní.

Pozemek, na kterém novostavba stojí, spojuje dvě původní parcely v klidné, stabilizované lokalitě v blízkosti hráze řeky. Kolem se nachází zástavba rodinných domů. Z požadavků budoucích obyvatel domu vyplynula jednopodlažní forma novostavby, která díky členitosti poskytuje pro každého obyvatele dostatek soukromí a možnost trávit volný čas podle vlastních představ. Samozřejmě nechybí společenská zóna, kde se rodina setkává.

Jednopodlažní bílá vila s prosklením a bazénem

Řešení nejenže poskytuje dostatek soukromí, ale vytváří různé funkční zóny – vnější i vnitřní. Zdroj: Matej Hakár

Dva vstupy, jasné členění

Na první pohled nenápadný bílý jednopodlažní dům je ukryt za gabionovým plotem. Má dva vstupy – z jedné ulice je vstup pro pěší, z druhé vjezd pro automobily, kde je hned garáž pro čtyři auta. Stavba je z obou stran odsazena od cesty prostorem s vysázenou zelení. Když vejdete vchodem pro pěší, všimnete si jednoznačného členění dispozice na denní, společenskou, a noční, soukromou zónu.

Přečtěte si také:
Jednopodlažní zděný dům, který spojil rodinu

Po pravé straně se nachází velký otevřený prostor, který zahrnuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Na něj navazuje ze tří stran chráněné venkovní sezení ve vyřezané části půdorysu.

Atrium členité stavby s bazénem

Obě stavby spojuje dlážděná cestička. Zdroj: Matej Hakár

Na levé straně se nacházejí ložnice, koupelny, technické zázemí, domácí tělocvična, až nakonec samotná garáž. V druhém výklenku, který architekti „vykousli“ z půdorysu na opačné straně domu, než je venkovní sezení, je vysazený strom.

Jednopodlažní bílá vila s prosklením a bazénem

Pozemek, na kterém novostavba stojí, spojuje dvě původní parcely v klidné, stabilizované lokalitě v blízkosti hráze řeky. Zdroj: Matej Hakár

Bazén i zahradní domek

Terasa obklopuje i tři ložnice orientované do soukromí pozemku. Na ni navazuje dlážděný prostor s venkovním bazénem a místem pro lehátka. Stavbu netvoří jen jeden celek – hlouběji v zahradě se nachází zahradní domek, umístěný v ose hlavního domu.

Atrium členité stavby s bazénem

Architekti vytvořili členitý dům s kompaktní střechou, která v různé míře překrývá atria. Zdroj: Matej Hakár

Obě stavby spojuje dlážděná cestička. Zahradní domek však není chatkou na nářadí, jak bychom si mohli představovat. Je to spíše minidům v zahradě. Má tři místnosti a vlastní koupelnu. Jedna část slouží jako společenská místnost, druhá jako pokoj pro hosty a ve třetí je sklad.

Přečtěte si také:
Oáza klidu v podobě jednopodlažní vily na okraji města

Co říkají o projektu samotní architekti?

„Vytvořili jsme členitý dům s kompaktní střechou, která v různé míře překrývá atria. Na některých místech jsme ji záměrně vypustili. Díky světlíkům se nám podařilo do domu dostat přirozené světlo a vytvořit tak další dynamicky se měnící element.

Přečtěte si také:
Členitý moderní dům se dvěma terasami a bazénem

Stavba má různá zákoutí a atmosféry, někde se více otevírá, jinde se zase introvertně uzavírá. Pracujeme s jednoduchou materialitou, necháváme vyznít samotnou strukturu domu a hru světla na čistých plochách,“ popisují výsledek práce architekti z ateliéru Grau Architects.

Jednopodlažní bílá vila s prosklením a bazénem

Terasa obklopuje i tři ložnice orientované do soukromí pozemku. Na ni navazuje dlážděný prostor s venkovním bazénem a místem pro lehátka. Zdroj: Matej Hakár

HOUSE Y

architektonický ateliér: Grau Architects

autoři: Filip Marčák, Andrej Olah, Matej Kurajda

lokalita: Česká republika

realizace: 2020

plocha: 420 m2

Sabína Zavarská

Foto: Matej Hakár

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atrium bazény dřevěné obložení jednopodlažní domy moderni architektura novostavby prosklené fasády vily
Sdílejte článek

Diskuze