Oáza klidu v podobě jednopodlažní vily na okraji města

04. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Okrajová oblast italského města Sondrio původně sloužila jako odpočinkové místo zaměstnanců elektráren. Nacházelo se tu hodně staveb a hřišť, proto byla do jisté míry kompromitovaná.

jezírko pred domem vyložené kameny

Foto: Andrea Martiradonna

Navzdory tomu se tu však architektům v průběhu jednoho roku podařilo vytvořit oázu klidu a pohodlí.

Pozemek majitelů měl velký potenciál. Kromě nemalé rozlohy se nachází v krásném prostředí horské krajiny s tradičními vinicemi, přímo pod jedním z vrchů. Majitel pozemku si původně přál vícepodlažní vilu, ale nakonec se nechal přesvědčit o výhodách jednopodlažní.

Foto: Andrea Martiradonna

Jednopodlažní dům vyniká komfortem

Architekt Duilio Damilano zvolil jednopodlažní stavbu z několika důvodů. Kromě toho, že působí přijatelněji v daném prostředí a lépe splyne s okolní krajinou, jedno podlaží na tak rozsáhlém pozemku, jako je tento, podstatně lépe zabezpečí pohodlí a přímý kontakt domácích s exteriérem. Vila „otevírá oči“ směrem na vinohrady a do soukromé zahrady.

jezírko pred domem vyložené kameny

Foto: Andrea Martiradonna

Každá místnost je jiná, ale všechny mají úzký kontakt s přírodou

Celý obytný prostor je řešený členitě a funkčně. Základem jsou dva celky spojené krytou verandou a vstupem na pozemek. Na jedné straně se nachází garáž pro čtyři auta a zázemí pro hosty, na druhé straně verandy samotné bydliště majitelů.

obývací prostor domu

Foto: Andrea Martiradonna

Celkovou atmosféru dotváří moderní obdélníkové jezírko vyložené kameny. Nachází se mezi terasou navazující na obytné prostory a trávníkem zahrady. V domě majitele jsou tři ložnice (z toho jedna má průchozí šatnu a velkou koupelnu), knihovna, jídelna s obývacím pokojem a kuchyně s menším jídelním stolem, která může fungovat jako samostatná místnost.

kuchyně s menším jídelním stolem,

Foto: Andrea Martiradonna

Blízko k umění

Co nás na tomto projektu okouzlilo nejvíce, je přímý kontakt s pozemkem ze všech částí vily a umělecká hodnota projektu. Všimněte si na několika místech použitých detailů v podobě sochařských uměleckých děl a zajímavých struktur. Není to jen tak.

jídelna s obývacím pokojem

Foto: Andrea Martiradonna

Duilio Damilano je z rodiny vášnivých umělců-sochařů a jeho architektonické studio působí nejen v oblasti architektury, ale i v oblasti designu. Za zmínku stojí originální židle, křesla a další maličkosti, které ozvláštňují nejen interiér, ale i exteriér jednopodlažní vily.

Foto: Andrea Martiradonna

Villa GEEF ve zkratce

architektonický ateliér: Damilanostudio Architekti

hlavní architekt: Arch. Duilio Damilano

spolupráce: Arch. Emanuele Meinero

lokalita: Sondrio (SO), Itálie

projekt: 2014

realizace: 2017

stavební pozemek: 750 m2

Sabína Zavarská
Foto: Andrea Martiradonna

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: luxusní vily moderní domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze