Zdroj: Grzegorz Pędzich

Neobvyklý rodinný dům s charakteristickou střechou a půvabným atriem

19. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

V malém polském městě Łomianki nedaleko Varšavy si vyhlídl pozemek programátor s manželkou, dvěma dětmi a psem. Kromě toho, že pozemek je relativně malý, architekty potrápily i místní regulativy. Výsledkem je tvarově neobvyklý rodinný dům s charakteristickou bílou valbovou střechou a půvabným atriem.

Rodinný dům v městečku Łomianki poutá pozornost už z větší vzdálenosti dvojitou šikmou střechou. Z některých pohledů působí jako dva bílé domečky postavené na průsvitném soklu. Nezvyklou střechou architekti přelstili regionální stavební pravidla a podmínku nakonec využili ve prospěch novostavby.

Přečtěte si také:
Neobvyklý dům potřebuje neobvyklý interiér. Unikátní úložné prostory a nezvyklá hra světel

Pod dvěma bílými domky se nachází prosklená část, stavba je tedy rozdělena na dvě zóny dost netradičně – vodorovně. To, co však žádný kolemjdoucí zvenčí nezpozoruje, je sofistikované atrium uprostřed dispozice.

Prosklená část pod dvěma bílými domky

Pod dvěma bílými domky se nachází prosklená část. Zdroj: Grzegorz Pędzich

Atrium jako aktivní součást dispozice

Stavba má z ulice hlavní vchod, parkovací stání a bránu garáže, z opačné, soukromé strany je lemována dřevěnou terasou, která přechází k trávníku. Stejného dřeva je použito na „vydláždění“ atria s břízou uprostřed. Toto atrium je z jedné strany otevřeno směrem k pozemku. Z vnitřní strany jsou i atypické křivky střech obloženy dřevem, avšak světlejším než terasa. Prostor atria se dá v obou směrech otevřít do interiéru. Tím se stane aktivní součástí dispozice a funguje jako venkovní „pokoj“. Díky vnitřnímu atriu plyne dovnitř dostatek přirozeného světla z obou stran.

Rodinný dům s prosklenou fasádou

Přízemí patří rodinným aktivitám, kuchyni, obývacímu pokoji, na druhé straně atria – za garáží pro dvě auta – se nachází pracovna. Zdroj: Grzegorz Pędzich

Co je pod střechou?

Na první pohled z ulice byste netušili, jak pestrý interiér tato stavba skrývá. Pestrý ne barevností, ale funkčností. Přízemí patří rodinným aktivitám, kuchyni, obývacímu pokoji, na druhé straně atria – za garáží pro dvě auta – se nachází pracovna.

Přečtěte si také:
Mladá rodina získala úpravou domu rodičů moderní prostor

Zatímco nižší část domu nemá podkroví, strop je otevřený až po střechu (hlavní denní zóna), ve vyšší se nachází hlavní ložnice s koupelnou a šatnou, dva dětské pokoje a další hygienická místnost. Celý interiér je kombinací světlého dřeva s monochromatickými plochami.

Atrium uprostřed dispozice se stromem

Z vnitřní strany jsou i atypické křivky střech obloženy dřevem, avšak světlejším než terasa. Prostor atria se dá v obou směrech otevřít do interiéru. Zdroj: Grzegorz Pędzich

Brána z polykarbonátu

I když tento zajímavý rodinný dům působí napohled prostě a čistě, za konečnou podobou stojí mnoho komplikovaných technických řešení a detailů. Mimochodem, všimli jste si, z jakého materiálu jsou garážová vrata? Další nezvyklé řešení – aby dotvářela celkový estetický dojem kombinace do soukromí proskleného přízemí a horního podlaží s bílými fasádami, je z průsvitného polykarbonátu. Tedy ani sklo, ale ani neprůhledná zeď.

Přečtěte si také:
Moderní dům poskytuje dostatek soukromí, ačkoliv je na křižovatce

RD Łomianki

architektonický ateliér: Moomoo Architects

autoři: Jakub Majewski, Lukasz Pastuszka, Bartlomiej Skowronek, Robert Dziki, Katarzyna Lesniewska

lokalita: Łomianki, Polsko

podlahová plocha: 160 m2

projekt: 2012 – 2017

realizace: 2017 – 2019

Sabína Zavarská
Foto: Grzegorz Pędzich

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atrium dvoupodlažní domy moderni architektura prosklené fasády rodinne domy šikmé střechy
Sdílejte článek

Diskuze