Mladá rodina získala úpravou domu rodičů moderní prostor

22. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Úprava rodičovského domu v nový moderní prostor je jedním z nejdostupnějších řešení bydlení mladých rodin. Samozřejmě ne vždy je to možné, někdy se přestavba či dostavba ani nevyplatí. Naštěstí to nebyl případ této rekonstrukce a přístavby.

„Naše rekonstrukce kompozičně navazuje na původní dům rodičů. Snažili jsme se zachovat jeho hmotovou skladbu a charakter při pohledu z ulice. S exteriérovým výrazem domu jsme pracovali velmi citlivě. Zjednodušili jsme střešní detaily a odlišili nové části od starých změnou materiálu na fasádě. Na jihozápadní straně – směrem do zahrady interiér postupně díky terase s pergolou přechází do exteriéru,“ popisuje přeměnu domu architektka Jana Tartalová.

Rodinný dům Rusovce

Charakteristické rysy zjednodušili

Původní část domu je charakteristická bílou fasádou s šedým soklem a střechou stanového tvaru se dvěma vikýři. Sjednocuje ji antracitová střešní krytina. Nové části při vstupu jsou obloženy vertikálním dřevěným obkladem. Týmž způsobem je vizuálně oddělena terasa od sousedů.

Přečtěte si také:
Moderní přístavba pro mladý pár: Dostatek prostoru pro rodiče, děti i vnučky

Rodinný dům Rusovce

Terasa nabízí velký a příjemný prostor k posezení i ke stolování, pergola se díky zásuvnému stínění může přizpůsobit potřebám majitelů. Též hlavní vstup do domu je zvýrazněn akcentem v podobě červených dveří a překryt pergolou, kterou podélně lemuje květináč.

Rodinný dům Rusovce

Jak se měnil interiér?

Ani uvnitř nezůstalo všechno tak, jak tomu bylo kdysi. V přízemí architekti vytvořili otevřený prostor – odstranili některé příčky. Po vstupu do domu červenými dveřmi se ocitneme v hale. Ve vstupní předsíni je integrovaný šatník a pohotovostní WC. Díky skleněným posuvným dveří už z předsíně vidíme otevřený prostor jídelny, která je ocelově-dřevěným schodištěm spojena s druhým nadzemním podlažím.

Rodinný dům Rusovce

V přízemí je též kuchyně s komorou a ložnice rodičů s koupelnou a saunou. Na jídelnu navazuje obývací pokoj, ze kterého prosklenými dveřmi vyjdeme na terasu s venkovním jídelním stolem a posezením. Mezi přízemím a poschodím vznikla galerie. V ní – na východní štítové stěně – dominuje knihovna. Z galerie se dostaneme do dvou pokojů a koupelny.

Rodinný dům Rusovce

Beton, černá ocel, dubové dřevo, zemité textilie

V interiéru domu najdeme zajímavou kombinaci původních prvků (kazetové dveře, lustr) s moderními materiály – betonem, černou ocelovou konstrukcí a textiliemi v zemitých barvách. Tyto prvky vyvažuje bílá a dubové dřevo. Je jím obložena stěna v obývacím pokoji, dřevěné lamely v podobě podhledu vytvářejí akcent v koupelně v přízemí.

Rodinný dům Rusovce

Dřevo je použito i na nášlapné vrstvě schodiště, na vestavěném nábytku a solitérech. V denní zóně je jednolitá podlaha z velkoformátové gresové dlažby, ložnici změkčuje koberec. Koberec je i v poschodí – dotváří příjemnou, tichou atmosféru noční části domu. Nový strop obývacího pokoje je betonový, navazuje tak na hmotu krbu a odhalený železobetonový nosník v galerii v poschodí. V kuchyni dominuje bílá, doplněná šedou pracovní deskou.

Přečtěte si také:
Domek na severní Moravě, kteřý vznikl promyšleným spojením přístavby

Rodinný dům Rusovce

RD Purista EX

architektonický ateliér: MIMO architekti a Archholiks

autoři: Ing. arch. Soňa Králiková, Ing arch. Jana Tartalová, Ing. arch. Michal Tartal

lokalita: Rusovce, Bratislava

projekt: 2012 až 2014

realizace: 2014 až 2016

plocha řešených prostorů:  215 m2

Sabína Zavarská

foto: Marie Starovecká

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: přístavby rodinných domů rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze