Zdroj: Pavel Kučera

Dvojdomek a v něm dva samostatné byty? Když se dvě rodiny dohodnou, takovéto bydlení může být velmi úsporné

25. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Všimli jste si, že se stále častěji objevují domy, které v jednom obalu ukrývají dva byty, nebo hlavní byt a garsonku určenou k pronájmu? Takovéto řešení je úsporné, na druhé straně je však třeba akceptovat, že v tomtéž domě žije ještě někdo jiný. Když se dvě rodiny dohodnou, výsledek může být velmi působivý – jako odraz v zrcadle.

Architekti z českého ateliéru Grido navrhli takovýto dvojdomek v obci Zbuzany v okresu Praha-západ. Je určený pro trvalé bydlení osmi osob. Okolní pozemky se mírně svažují od jihu na sever a rodinné domy v této části někde téměř vyplňují celou šířku parcely.

Novostavba byla navržena tak, aby umístěním a objemem nerušila charakter území – respektuje pomyslnou stavební linii, kterou dodržuje většina staveb ve východní části ulice (vzdálenost se pohybuje okolo 4,5 m od veřejného prostoru).

Pohled z ulice - Dvojdomek ve Zbuzanech

Novostavba byla navržena tak, aby umístěním a objemem nerušila charakter území. Zdroj: Pavel Kučera

Dva domky se sedlovou střechou nalepené k sobě

Dvojdomek tvoří dvě stejné hmoty – tubusy s archetypální podobou. Jsou dvoupodlažní, podélné, zakončené sedlovou střechou a „sedí“ na společném soklu.

Část stavby umístěná vlevo je několik metrů zasunuta, zatímco dům vpravo konzolovitě vyčnívá k ulici. Díky tomuto řešení, které se zrcadlí i ze strany zahrady, vznikl soukromý venkovní prostor. Řešení plynule navazuje na terén (společný sokl se ze strany zahrady ztrácí ve svahu).

Tubusy - Dvojdomek ve Zbuzanech

Část stavby umístěná vlevo je několik metrů zasunuta, zatímco dům vpravo konzolovitě vyčnívá k ulici. Díky tomuto řešení, které se zrcadlí i ze strany zahrady, vznikl soukromý venkovní prostor. Zdroj: Pavel Kučera

Samostatné byty, oba ve třech podlažích

V každém z tubusů se nachází samostatný byt. Mezi ulicí a vstupem do objektu je dlážděná plocha chráněná zídkou. Nejnižší podlaží, které je vidět jen z ulice, je z betonových tvárnic.

Ostatní podlaží jsou ze systémových masivních dřevěných panelů – technologie CLT. Jižní fasáda je prosklená, s dřevěnými rámy, podobně i severní. Pohodlí v horkých dnech a dostatek soukromí zabezpečuje předsazená pevná stínicí žaluzie z modřínových hranolů. Sokl stavby a komíny nesou kamenný obklad. Týž druh kamene je použit na zídce před domem.

Schodiště - Dvojdomek ve Zbuzanech

Vertikálně prostory propojuje dřevěné schodiště. Zdroj: Pavel Kučera

Do hry materiálů se zapojují i venkovní zpevněné plochy. Přední dvůr je vyskládán z velkoformátové kamenné dlažby, chodníky kolem domu jsou betonové a terasy zútulňují modřínové desky. Střešní krytina je z lakované falcované hliníkové krytiny.

Přečtěte si také:
Z historického dvojdomu v Sušici vytvořili dva samostatné byty

Z obývacího pokoje na terasu, technické zázemí je v suterénu

Už jste určitě zvědaví, jak vypadá interiér těchto „dvojčat“. Vchod do domu je společný, ale hned za ním se nachází vstupní hala, v níž jsou dveře do dvou zcela samostatných bytů. Ze dvora se dá ještě vejít do dvou skladů. Oba sklady jsou přístupné i z bytu, který k nim přiléhá. Je tu také technické zázemí pro každý byt – elektrokotel se zásobníkem, TUV + podružné měření energií a vody.

Obývací část - Dvojdomek ve Zbuzanech

Z obývacího pokoje spojeného s kuchyní je přímý bezbariérový vstup na terasu za domem. Zdroj: Pavel Kučera

Každý byt má malou vlastní předsíň, z níž vedou schody do prvního nadzemního podlaží, kterému dominuje hlavní obytný prostor – denní zóna. Na schodiště navazuje také šatna, za kterou je umístěna toaleta. Z obývacího pokoje spojeného s kuchyní je přímý bezbariérový vstup na terasu za domem.

Interiér denní zóny - Dvojdomek ve Zbuzanech

Uvnitř převládá čistá šedo-bílá kombinace, přičemž využívá několik odstínů šedé, od světlé až po antracitovou. Zdroj: Pavel Kučera

Interiéry jsou řešeny zrcadlově

Na obytný prostor navazuje otevřené schodiště. V mezaninu mezi prvním a druhým nadzemním podlažím je pokoj s koupelnou orientovaný do ulice. O půl poschodí výše najdete chodbový prostor, který propojuje ostatní místnosti v domě – dvě proti sobě stojící ložnice.

Interiér poschodí - Dvojdomek ve Zbuzanech

Interiér druhé části domu je řešen zrcadlově vzhledem k první. Zdroj: Pavel Kučera

I v horním podlaží se nachází koupelna a malá komora. Interiér druhé části domu je řešen zrcadlově vzhledem k první. Uvnitř převládá čistá šedo-bílá kombinace, přičemž využívá několik odstínů šedé, od světlé až po antracitovou. Vertikálně prostory propojuje dřevěné schodiště.

RD Zbuzany

architektonický ateliér: Grido
autoři: Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski, Ing. arch. Ladislav Vendel
spolupráce: Ing. Patrik Štancl, Ph.D., Ing. Lukáš Krbec, Ing. Petr Stanko (požární bezpečnost)
lokalita: Zbuzany, ČR
zastavěná plocha: 201 m2
hrubá podlahová plocha: 423 m2
užitná plocha: 350 m2
obestavěný objem: 1 470 m3
projekt: 2018 – 2019
realizace: 2019 – 2020

Text: Sabína Zavarská
Foto: Pavel Kučera

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy dvojdomy dvoupodlažní byty dvoupodlažní domy prosklené fasády rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze