Zdroj: Tomáš Manina

Neobvyklý dvojdomek pod Tatrami postavili v nízkoenergetickém standardu. Je skutečně jedinečný!

16. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Nápad spojit dva domy do jednoho tu byl už dávno. Avšak způsob, jakým to provedli sourozenci architekti Gabriela Kossuthová-Rezníková a Martin Rezník, je jedinečný a určitě inspirativní. Dvojice hmot na sebe navazuje jako dvě části skládačky. Jedna má půdorys ve tvaru písmene „U“ a druhá „L“. Ačkoliv jsou spojeny, každý dům má vlastní soukromí ohraničené rameny domu a příjemnou terasu.

Architektka je zároveň i jednou z investorů, potřebovala vyřešit bydlení své rozrůstající se rodiny. Stavba na okraji Liptovského Mikuláše je sice dvojdomkem, ale obě hmoty fungují jako samostatné celky a byly navrženy s důrazem na soukromí.

Každý z domů má vlastní vstup, odlišnou dispozici i celkovou podlahovou plochu. Jinak je orientovaná terasa, avšak obě části dvojdomu se těší velmi silnému spojení s přírodou a přirozenému světlu z každé strany. Umožnil to členitý půdorys dvojdomku, který vznikl spojením bloků ve tvarech písmen „U“ a „L“.

Bloky - Dvojdomek pod Tatrami

Členitý půdorys dvojdomku vznikl spojením bloků ve tvarech písmen „U“ a „L“. Zdroj: Tomáš Manina

Nenáročný provoz a údržba

Kromě intenzivního propojení s přírodou měl mít nový domov architektů nenáročný provoz a údržbu, samozřejmostí byla též optimalizace celkových nákladů a dostatečná míra soukromí pro dvě samostatné rodiny. Autoři návrhu se rozhodli pro klasickou zděnou konstrukci, kombinovanou s dřevěnými trámovými stropy, jíž nechybějí originální prvky.

K těmto detailům patří obrácené nosníky, které umožnily zasklení po celé výšce prostoru. Denní zóna obou domů je díky jižní prosklené fasádě zaplavena přirozeným světlem. V létě se dá prosklení jednoduše zastínit slunečními clonami, které přesahují nad dřevěné terasy. Koupelny sice nemají okna, kvůli zachování soukromí, navzdory tomu však mají dostatek přirozeného světla, které vniká většími střešními světlíky.

Obývák - Dvojdomek pod Tatrami

V denní části dominuje dřevěná konstrukce stropů, tvořená lepenými smrkovými nosníky. Zdroj: Tomáš Manina

Byt „U“ a byt „L“

Dům je složen ze dvou samostatných bytových jednotek, které mají mnohé společné, včetně interiérového designu, ale také nemálo odlišností.

Byt s půdorysem „U“ je určen pro pětičlennou rodinu a zahrnuje přístřešek pro auto, zádveří, chodbu, sklad – technickou místnost, toaleta se sprchou, obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, koupelnu, ložnici rodičů, chodbu, místnost na jógu, dva dětské pokoje a venkovní terasu. Užitná plocha představuje 158,60 m2.

Byt s půdorysem „L“ je pro čtyři osoby a tvoří ho zádveří, chodba, sklad – technická místnost, toaleta se sprchou, obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, koupelna, ložnice rodičů, chodba, dva dětské pokoje a venkovní terasa. Jeho užitná plocha je o něco menší, má 116,85 m2.

Koupelna v ložnici - Dvojdomek pod Tatrami

Koupelny sice nemají okna, kvůli zachování soukromí, navzdory tomu však mají dostatek přirozeného světla, které vniká většími střešními světlíky. Zdroj: Tomáš Manina

Jak dosáhli nízkoenergetického standardu?

Architektka si přála dům v nízkoenergetickém standardu, což se zpočátku jevilo jako problém kvůli omezenému rozpočtu. Nakonec však pomohla šikovná technická řešení.

„Systém nuceného větrání s rekuperací doplňuje v denní zóně klimatizační jednotka pro chlazení prostoru během nejteplejších dnů v roce. Jako zdroj pro teplovodní podlahové topení slouží elektrický kotel. V denní části domu je možné přitopit teplovzdušným krbem,“ upřesňuje architektka Gabriela Kossuthová-Rezníková.

Přečtěte si také:
Menší dům stojí méně peněz, ale když spojíte dva k sobě, ušetříte ještě více! Toto je jednopodlažní dvojdům, kterému nic nechybí

Příjemná zahrada a interiér s domácími avokádovníky

Zahrada kolem domu vstupuje dovnitř přes velká prosklení, kromě toho i v interiéru je mnoho zeleně, která zpestřuje také kouty – díky střešním světlíkům. Pěstitelským překvapením jsou domácí avokádovníky. Exteriér realizovali architekti ve vlastní režii: kromě okrasných rostlin mohou majitelé pěstovat i užitkové, v létě přibudou záhonky se zeleninou.

Velké prosklení - Dvojdomek pod Tatrami

Zahrada kolem domu vstupuje dovnitř přes velká prosklení, kromě toho i v interiéru je mnoho zeleně, která zpestřuje také kouty. Zdroj: Tomáš Manina

Dřevěná konstrukce stropu, smrkové nosníky, borovicová překližka

Interiér obou domácností je svěží a hravý. V denní části dominuje dřevěná konstrukce stropů, tvořená lepenými smrkovými nosníky.

„Dřevo je citlivě ošetřeno bělidlem a olejem tak, aby nepodléhalo oxidaci a barevným změnám. Stropy jsou v další vrstvě tvořeny záklopem z OSB desek a ukončené plochou střechou s PVC fólií. Tmavé hliníkové profily odsazují plochy výplní s izolačním trojsklem od hmoty domu s jemnou barevností.

Dětský pokoj - Dvojdomek pod Tatrami

Interiér obou domácností je svěží a hravý. Zdroj: Tomáš Manina

Smrkové nosníky, použité jako pohledový prvek, definovaly paletu dalších materiálů v interiéru. Borovicovou překližku upravenou bělidlem a olejem tak, aby vynikla fládrová kresba dřeva, doplňuje v menší míře biodeska napuštěná přírodním olejem. Kontrast tvoří interiérové dveře z černě mořené překližky. Materiálovou paletu dotváří podlaha ze sibiřského modřínu,“ vypočítávají autoři návrhu.

Podlahy i stropy lemuje spára

Pěkným prvkem je rovnoměrná spára, která lemuje nejen podlahy, ale i stropy v celém interiéru. Všechny obklady, prvky zařízení a stěny jsou ukončeny bez použití lišt. Do detailu propracovaný interiér v konečném důsledku vytvořil prostor, který se bude roky bez problémů přizpůsobovat potřebám majitelů.

V denní zóně, ale i v technických, obslužných a hygienických prostorech údržbu zjednodušuje betonová litá podlaha.

Přečtěte si také:
Z historického dvojdomu v Sušici vytvořili dva samostatné byty

Dřevo i v koupelně

Možná vás překvapí, že se architekti nebáli v hlavní koupelně použít dřevěnou podlahu. Pro mnohé je to velké „ne“, avšak v této koupelně podlahu ze dřeva umožnil promyšlený systém větrání s rekuperací.

Koupelnová deska - Dvojdomek pod Tatrami

Ze zbytků lamel vznikla koupelnová deska pod umyvadly. Zdroj: Tomáš Manina

Díky bílému velkoformátovému obkladu na stěnách krásně vyniká textura podlahového přírodního dřeva. Ze zbytků lamel vznikla koupelnová deska pod umyvadly. Všimněte si též, jak architekti zapracovali smaltovanou vanu a sprchové vaničky do stavební konstrukce.

Dvojdomek pod Tatrami

autoři: Ing. arch. Gabriela Kossuthová-Rezníková, Ing. arch. Martin Rezník
lokalita: Liptovský Mikuláš
zastavěná plocha: 310 m2
obestavěný objem: 1 235 m3
projekt: 2013 – 2014
realizace: 2014 – 2021

použité materiály a řešení:
– zdicí materiály od společnosti XELLA
– obvodové zdivo Ytong-Lambda
– pórobetonové interiérové příčky Ytong

Text: Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Manina

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné stropy dřevěné trámy dvojdomy nizkoenergeticke domy prosklené fasády
Sdílejte článek

Diskuze