Jak zařídit předsíň účelně a vkusně

24. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Moderní kuchyň, oslnivý obývací pokoj, praktická koupelna, ale často předsíň, kterou téměř po tmě raději rychle přejdete dál... Vstupní prostory jsou častokrát opravdu zanedbávané, avšak nesmírně důležité. Zařídit je účelně a vkusně přitom nemusí být až tak náročné.

První kontakt

Vstupní část představuje místo prvního kontaktu s obytným prostorem, v němž si odkládáme obuv, kabáty, tašky či klíče a z něhož jsou ve většině případů přístupny hygienické místnosti. Protože jde v mnoha případech o poměrně malé, často přímo stísněné prostory, je nutné dobře zvážit, co všechno do nich umístit. Důležité je, aby bylo těchto několik metrů čtverečních zařízeno účelně a současně vám tento prostor vyhovoval i svým vizuálním ztvárněním. Při zařizování předsíně vždy zohledňujte počet členů domácnosti a myslete i na případné návštěvy. Dobře zvažte, zda je nutné do vstupních prostorů umístit i šatní skříň, která z prostoru značně ubere. Jiná situace nastává v případě velkometrážních bytů nebo domů, kde na zádveří často navazuje velkorysejší vstupní hala.

Nestárnoucí kombinace bílé a černé barevnosti je v předsíni vítaná. Vhodnými zařizovacími prvky jsou různá řešení dvě v jednom, například lavice s úložným prostorem na odložení obuvi TJUSIG od Ikey. Foto: IKEA

Nestárnoucí kombinace bílé a černé barevnosti je v předsíni vítaná. Vhodnými zařizovacími prvky jsou různá řešení dvě v jednom, například lavice s úložným prostorem na odložení obuvi TJUSIG od Ikey. Foto: IKEA

Věšáky s integrovaným stolkem na odložení klíčů nebo policí k uskladnění doplňků zaručeně pozvednou každou předsíň. Věšák se stolkem od značky Zuiver nebízí www.bonami.cz, model s poličkou z portfolia Woud najdete na www.belini.sk.

 

02B_Woud_Tojbox_Oak

Kabelky a tašky by měly mít v předsíni též svůj vlastní prostor. Postačí použít týž věšák jako na kabáty, jen ukotvený o něco níže. Takový věšák výborně poslouží i drobotině. Zajímavé možnosti najdete v sortimentu Ikey.

03_IKEA_PH132732

Bundy a kabáty pohozené při návštěvách různě po bytě budou minulostí, když do předsíně umístíte věšák s dostatečným počtem háčků. Kladem těch nástěnných je, že nezaberou mnoho místa. Model Hang It All od značky Vitra prodává Konsepti.

04_Vitra

Při obouvání mnozí jistě ocení praktické lavice, které může využít více lidí najednou. Výhoda je, že úložná plocha vzniká nejen pod nimi, ale i přímo na nich. Lavici od značky Universo Positivo koupíte na www.einrichten-design.com.

05_Universo_Positivo

Zrcadlo je v předsíni bezpochyby nutností. Dáváte-li přednost minimalismu, řešení s tenkým tmavým rámem a poličkou na odložení drobností určitě nebude krokem vedle. Atraktivní modely najdete například v nabídce značky House Doctor.

FOTO HOUSE DOCTOR

FOTO HOUSE DOCTOR

Ideálním stropním osvětlením v předsíni jsou modely s několika světelnými zdroji, které osvětlí větší část prostoru. Zajímavou volbu představuje svítidlo Quine od značky Philips, které v rámci minimalistického designu poskytuje dostatečné osvětlení celé chodby. Stropní svítidla v předsíni lze kombinovat i s nástěnnými.

07_Philips_Quine

Hravý policový díl od značky Muuto se v mžiku promění ve stylovou skříňku na obuv. Když si ji poskládáte z různě vysokých komponentů, své místo si zde najdou i vysoké holínky. Koupíte na www.designville.cz.

08_Muuto

„Povinná“ výbava

Základním vybavením předsíně by měl být prvek na odkládání kabátů a bund. Uzavřená, resp. polouzavřená řešení ocení hlavně ti, kdo mají rádi vizuálně čisté prostory. V mnoha domácnostech je však nutné uskladnit tu i sezonní oblečení. V tomto případě může být vítaným pomocníkem na míru vyrobený nábytkový komponent, který dokáže z daného prostoru vytěžit maximum, například využitím celé výšky místnosti. Neměli byste zapomenout ani na dostatečně velké zrcadlo a židli či puf pro příležitostné sezení. Neméně důležitý je výběr dostatečně odolné podlahy a v neposlední řadě i osvětlení. „Na to, abychom chodbou jen prošli nebo si odložili kabát, bohatě postačí i bodové osvětlení,“ říká Martin Sajbert ze společnosti Philips.

V elegantně řešené předsíni nebo vstupní hale se určitě neztratí kvalitní komoda, jakou je Secret z portfolia značky Calligaris. Disponuje dostatkem úložného místa a zároveň výborně poslouží i na umístění různých dekorací a drobností.

09_Calligaris_Livingin

Šikovný nábytkový prvek z kolekce nábytku Scopia od značky hülsta slouží jako zrcadlo a zároveň k uložení kabátů, doplňků a obuvi. Doplnit ho můžete praktickým nástěnným regálem i skříňkou.

10_huelsta_SCOPIA_146136f3

Též vstupní prostory by měly naplno odrážet vaši osobnost. Pěknou ukázkou je bydlení architektky Zuzany Piatrové a její rodiny. Základem jsou tvárné bílé stěny, na nichž nechybí menší obrazy. Ty prostor dekorují a v různé formě prolínají celým bytem.

FOTO NORA A JAKUB ČAPRNKA

FOTO NORA A JAKUB ČAPRNKA

Sezení jako přímá součást nábytkové sestavy je praktické, vkusné a díky čalounění i pohodlné. Použitím uzavřených skříněk působí toto řešení z dílny tandemu pavlech : : paulišin architekti opravdu čistě, praktickým zpestřením jsou boční zabudované poličky.

FOTO NORA A JAKUB ČAPRNKA

FOTO NORA A JAKUB ČAPRNKA

Propojení předsíně s obývacím pokojem představuje zajímavou možnost, jak prostor opticky zvětšit. Dřevěný obklad stěny v návrhu architektů RULES plní v předsíni i funkci věšáku, lavice na sezení zase přechází do skříňky na hifi-soupravu a je materiálově i barevně totožná se sedačkou.

FOTO DANO VESELSKÝ

FOTO DANO VESELSKÝ

Nápaditá řešení

Předsíň představuje ten typ prostoru, který možná ještě více než ostatní části bytu přeje nápaditým řešením (a nemusí se tím myslet jen výběr věšáku). Pokud se rádi pouštíte do různých svépomocných projektů, vyrobit si ho můžete i sami. Použijte například silnější větev břízy nebo personalizujte menší věšáky určené jednotlivým členům domácnosti – odlište je barvami nebo nad ně umístěte jejich fotografie v zajímavém rámu, případně pod ně doplňte i menší skříňku k odložení drobností. Vskutku originálně lze ztvárnit i příležitostné sezení – výborným řešením je, když se integruje přímo do nábytkového prvku. V otevřených dispozicích zase pěkně vypadá, když se předsíň propojí s obytnou částí nábytkovým komponentem nebo dekorativním obkladem.

Sedací puf může též přispět k praktické i atraktivní předsíni. Velkou výhodou je, že se dá snadno přenášet a v případě větší návštěvy dobře poslouží i v obývacím pokoji. Model Paddy Tourmaline od značky OYOY koupíte na www.nordicday.cz.

14_OYOY

Monotónnost se z předsíně zaručeně vytratí, když do ní vnesete alespoň jednu výraznou barvu. Zářivě žluté skříňky na obuv TRONES z portfolia Ikey jsou pěknou ukázkou toho, jak snadno se dá z interiéru zahnat nuda.

15_IKEA_PH138909

PŘIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ

FOTO: ARCHIV FIREM

ODPOVĚDNÝ REDAKTOR: MATEJ ŠIŠOLÁK

ZDROJ: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dřevěný strop Kabelky liči předsíň strop a stěny umístění věšáky vstupní prostory zrcadlá
Sdílejte článek

Diskuze