Moderní dům poskytuje dostatek soukromí, ačkoliv je na křižovatce

31. 12. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Příjemné přírodní prostředí a malá vzdálenost od hlavního města jsou výhody, které dnes vyhledává mnoho mladých rodin.

Jeden z takovýchto domů navrhli architekti z ateliéru KubisArchitekti – Daniel Kubiš a Martin Hudec.

Rodinný dům Čierná Voda

Moderní, ale ohleduplný k prostředí

Cílem autorů projektu bylo vytvořit dům, který bude spojovat současnou architekturu s ohleduplností k prostředí. Styl stavby kopíruje elegantní linie existující zástavby. Pro majitele bylo důležité do návrhu domu zahrnout soukromou exteriérovou zónu – vzhledem k cestám u domu to nebylo nejjednodušší. Proto architekti všechny obytné místnosti orientovali do zahrady. Pro vytvoření optimálního prostředí v interiéru využili vhodnou orientaci vůči světovým stranám.

Rodinný dům Čierná Voda

Tajemná fasáda, vstup ukrytý za parkováním

Myšlenku ochrany soukromí a co největší anonymity domácích podporuje uliční fasáda, ve které je jen jedno okno. To vede do schodištní galerie. Hlavní vstup do domu je také chráněn – nachází se až za krytým parkováním. Pro architekty bylo důležité odlehčit hmotu domu, aby v přírodním venkovském prostředí nepůsobil velmi mohutně a rušivě. Dosáhli toho perforacemi v zastřešení teras a hojností zeleně.

Dřevěné panely, modřínový obklad, silikátová omítka a zelená střecha

Rodinný dům je vytvořen z dřevěných sendvičových panelů, z dřevěných a ocelových nosníků a sloupů. Celý objekt je nadstandardně izolovaný. Fasádu ošetřili bílou silikátovou omítkou v kombinaci s modřínovým obkladem. Střešní krytinu tvoří fóliová hydroizolace, překrytá zelenou střechou.

Rodinný dům Čierná Voda

V interiéru působivě vyniká kontrast dřeva a černých ploch, doplněný podlahami z leštěného betonu. Za pozornost stojí i zajímavé obkladačky v koupelně a další detaily: ornament na jídelním stole, svítidlo nad ním, zajímavě vysazená zeleň u domu.

Rodinný dům Čierná Voda

Dispozice domu

Na vstup do domu navazuje hala s galerií a šatnou. Vlevo se nachází kuchyně s komorou, přímo propojená s obývacím pokojem a jídelnou v jižní časti půdorysu. Z obývacího pokoje vedou posuvné prosklené dveře na terasu a do zahrady. Kromě toho v přízemí najdete pracovnu, ale i hlavní ložnici s vlastní koupelnou a šatnou – i z těchto místností je východ na terasu.

Rodinný dům Čierná Voda

V poschodí se nacházejí dva jižně orientované pokoje a koupelna. Zajímavě je řešeno i dvouramenné schodiště – ve tvaru písmene L. Architekti též využili prostor pod schodištěm. Umístili do něj technickou místnost a samostatnou toaletu.

Všechny místnosti jsou maximálně racionalizované, praktické a plně funkční. Tak, aby plnily všechny požadavky a potřeby moderní rodiny.

Rodinný dům Čierná Voda

Rodinný dům Čierná Voda

architektonické studio: KubisArchitekti, s. r. o.

autoři: Ing. arch. Daniel Kubiš, Ing. arch. Martin Hudec

spolupráce: Ing. Zsolt Nagy

lokalita: Chorvátsky Grob

realizace: 2018

dodavatel stavby: Úsporne Drevodomy, s. r. o.

celková zastavěná plocha: 126,37 m2

 

Sabína Zavarská

Foto: Michal Lachkovič

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze