atrium

Jak může vypadat nadstandardní bydlení na malém pozemku
Mladá čtyřčlenná rodina oslovila architekty z ateliéru NOIZ architekti s požadavkem na pohodlné bydlení. Místem „činu“ byl relativně malý pozemek u bratislavského Horského parku, na kterém stály dvě původní stavby. Otázek se vynořilo hned několik: bude možné stávající stavby zrekonstruovat a použít, nebo se bude stavět nanovo? A když novostavba, tak jaká, aby vyhovovala potřebám rodiny, nerušila prostředí a dodržovala regulativy.

Původní podoba, ale v moderním pojetí. Jak se podařilo propojit stoletý dům se zahradou
Když nahlédnete do tiché lokality Prahy 9-Hrdlořezy, ještě i dnes tu uvidíte stopy historické architektury a klasické venkovské rodinné domy. Architektka Iveta Langerová řešila rekonstrukci více než stoleté stavby, kterou vlastní spolu s manželem. Obnova jí měla vrátit původní podobu (ale v moderním minimalistickém pojetí) a hlavně vytvořit fungující propojení se zahradou – a to z každé úrovně domu.

Navzdory obrovské ploše působí moderní vila skromně. Na vrcholu vinic citlivě zapadla do krásného prostředí
V jižním Tyrolsku na severu Itálie, v nádherné alpské krajině Termeno, jsou slavné vinice. Pěstuje se zde především aromatická odrůda Gewürztraminer. Na vrcholu vinice „Kastelaz“ stála stará nefunkční stavba – navzdory tomu patřila ke koloritu krajiny. V roce 2018 byla vyhlášena architektonická soutěž na nahrazení staré budovy novou, která by citlivě zapadla do prostředí. Vítězem soutěže se stal architektonický ateliér Peter Pichler Architecture. Jak vypadá jejich projekt v reálu?

Jak na rohovém pozemku postavit dům, aby zůstalo zachováno soukromí majitelů
Vytvořit dostatek soukromí na rohovém pozemku není nejsnazší zadání. Architekti Filip Marčák, Andrej Olah a Matej Kurajda našli zajímavé řešení, které nejenže poskytuje dostatek soukromí, ale vytváří různé funkční zóny – vnější i vnitřní.

Dům v Lanškrouně pomalu srůstá se zahradou a mění se v krásnou obytnou krajinu
Ve vilové čtvrti v českém městě Lanškrouně kdysi stál řadový dvoupodlažní dům. Dnes ho tam už nenajdete, protože místo něj zde stojí originální atriová jednopodlažní stavba. Novostavba vznikla v ateliéru Martin Neruda Architektura a poznáte ji hned podle průsvitných hmot garáže a zahradního skladu. Fungují též jako ochrana soukromí, protože oddělují dům od ulice.

Titul Stavba roku 2021 získala vila, která překvapuje svým vlastním světem
Zvenku nepravidelná hmota kombinující dřevo a beton s výrazným černým vstupem a garážovými vraty. Uvnitř prostor, který překvapuje svým vlastním světem. Nedostatek soukromí na nevelkém pozemku, jakož i prosvětlení interiéru přirozeným světlem, řeší atypické oválné atrium.

Světlý středomořský dům s atriem uprostřed
Italští architekti nedávno dokončili projekt typického středomořského domu, uprostřed něhož je atrium. Využívá prostorový mechanismus, který umožňuje majitelům naplno obdivovat okolní přírodu – přímo z interiéru. I proto ho nazvali pavilonem, který se přímo divadelně otevírá do okolní krajiny a vytváří různé scenérie.

Neobvyklý rodinný dům s charakteristickou střechou a půvabným atriem
V malém polském městě Łomianki nedaleko Varšavy si vyhlídl pozemek programátor s manželkou, dvěma dětmi a psem. Kromě toho, že pozemek je relativně malý, architekty potrápily i místní regulativy. Výsledkem je tvarově neobvyklý rodinný dům s charakteristickou bílou valbovou střechou a půvabným atriem.

Novostavba překvapuje atriem i úrodnou zahrádkou na střeše
Při návrhu a realizaci jednopodlažního domu v Mariance uvažoval o úniku z hlavního města dokonce i sám architekt.

Majitelé malého svažitého pozemku nevěřili, že se na něm dá postavit i dům s atriem
Atrium dokáže z domu obklopeného sousedy vytvořit stavbu s příjemným venkovním soukromým prostorem. Je dobrým nápadem, když potřebujete prosvětlit dům i z opačné strany, a přináší řešení pro malé či neforemné pozemky.