Zdroj: Matej Hakár

V rodinném domě z CLT panelů si rodina užívá poklidného bydlení na hranici lesa

11. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Z některých míst jste v lese prakticky okamžitě. Patří k nim i pozemek nového domu na okraji lesa v Bratislavě. Mírný svah ukrývá část přízemí, poschodí má krásné výhledy na střechy domů, které ukončují hřebeny Malých Karpat, a samozřejmě i na les.

Aby rodinný dům využil kvalit, které pozemek na hranici s lesem poskytuje, architekt Marián Gombarček stavbu zasadil do centrální části svažujícího se pozemku. Majitelé si tak více užívají blízkosti lesa, ale i soukromí u domu. Další výhodou pozemku je, že ukončuje příjezdovou cestu – ta už dál nepokračuje, nehrozí tedy žádný výrazný ruch z této strany.

Beton a dřevo tvoří jasnou kompozici

Základním požadavkem investora byl dům, který svým hmotově-kompozičním a vizuálním řešením odráží přírodní charakteristiky, přirozeně zapadá do svého prostředí. Hlavní slovo dostaly dva materiály v plně přiznané podobě – beton a dřevo.

Pohled z ptačí perspektivy - Rodinný dům z CLT v Bratislavě

Základním požadavkem investora byl dům, který svým hmotově-kompozičním a vizuálním řešením odráží přírodní charakteristiky, přirozeně zapadá do svého prostředí. Zdroj: Matej Hakár

„Plochy z betonu a dřeva přecházejí z interiéru do exteriéru a tvoří jasnou hmotovou kompozici stavby. Vytvářejí kontinuitu, která zůstává zachována i v průhledech v rámci domu v různých směrech a společně ukotvují kontext domu a jeho okolí,“ objasňuje práci s oběma materiály architekt Marián Gombarček.

Samotný dům je z CLT panelů

Základem stavby je vana z železobetonu uložená příčně do terénu. Do ní autor návrhu zasadil montovaný objekt z CLT panelů. Díky asymetrickému uložení domu v rámci základové vany vznikly plochy terasy a parkovacího stání se skladem. Propojuje je zastřešený ochoz, který rámuje celý rodinný dům.

Přečtěte si také:
Šetrná dřevostavba z CLT panelů nenabízí jen krásný výhled na Lipno, ale i kouzelnou atmosféru u praskajícího krbu

Denní zónu ukončuje venkovní atrium a terasa

Jednotlivá podlaží se odlišují funkcemi – nižší podlaží vsazené do terénu je denní zóna a horní slouží jako noční či soukromá část členů rodiny. Vstup do domu je nenápadný – vejdete do něj přes prostor stání pro automobil.

Obývák - Rodinný dům z CLT v Bratislavě

V obývacím pokoji nechybí masivní šedý gauč ani krb. Zdroj: Matej Hakár

Ocitnete se ve vstupní chodbičce, z níž můžete vejít vlevo do pracovny, vpravo do technické a hygienické místnosti nebo pokračujete dále směrem do srdce domu. Jím je denní část otevřená po celé délce na východní stranu. Kromě kuchyně a obývacího pokoje zahrnuje jídelnu umístěnou u prosklení, jímž se dá vyjít do atria a na terasu.

Přes galerii vstoupíte do soukromé zóny

Hlavní denní zónu architekt otevřel nejen směrem do zahrady, ale i vertikálně – až po střechu. Díky tomu vznikla v horním podlaží galerie. Přes galerii a atrium vstupuje do denní zóny i jižní a západní světlo, což během dne vytváří různou atmosféru.

Jídelna - Rodinný dům z CLT v Bratislavě

Denní část zahrnuje jídelnu umístěnou u prosklení, jímž se dá vyjít do atria a na terasu. Zdroj: Matej Hakár

V horním podlaží mají své místo dva dětské pokoje orientované na východ a jih se společným hygienickým zázemím. Na kraji dispozice je přes celou šířku stavby umístěna hlavní ložnice rodičů se samostatným šatníkem, toaletou a koupelnou. Zatímco z ložnice je vidět na pozemek a níže položené sídliště, panoramatické okno koupelny na opačné straně domu nabízí výhled na tichý les. Okno je možné zastínit posuvným zrcadlem.

Okno v koupelně - Rodinný dům z CLT v Bratislavě

Panoramatické okno koupelny na opačné straně domu nabízí výhled na tichý les. Okno je možné zastínit posuvným zrcadlem. Zdroj: Matej Hakár

V interiéru dominuje světlé dřevo, zvýrazněné černými a antracitovými akcenty okenních rámů, vodovodních baterií a kusů nábytku. Kuchyň od obývacího pokoje odděluje výrazný černý ostrov s červenými minimalistickými židlemi. V obývacím pokoji nechybí masivní šedý gauč ani krb. Krytá terasa funguje jako prostor pro venkovní posezení.

Dům nad Dúbravkou

architektonický ateliér: gmb.
autor: Ing. arch. Marián Gombarček
lokalita: Bratislava
plocha pozemku: 1 233 m2
zastavěná plocha: 227 m2
užitná plocha: 210 m2
projekt: 2020
realizace: 2021 až 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atrium betonové stěny dřevěné fasády kryté terasy rodinne domy železobetonové konstrukce
Sdílejte článek

Diskuze