Zdroj: Ezio Manciucca

Světlý středomořský dům s atriem uprostřed

22. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Italští architekti nedávno dokončili projekt typického středomořského domu, uprostřed něhož je atrium. Využívá prostorový mechanismus, který umožňuje majitelům naplno obdivovat okolní přírodu – přímo z interiéru. I proto ho nazvali pavilonem, který se přímo divadelně otevírá do okolní krajiny a vytváří různé scenérie.

Jednopodlažní budova už na první pohled zaujme použitými materiály – betonovou základovou deskou a vysokou kamennou střechou. Mezi těmito dvěma rovinami proudí každodenní život. Dům stojí na nejvyšším místě pozemku, odkud nabízí fantastické výhledy do okolí. Je obklopen olivovým hájem. Principy stavby vycházejí z typické středomořské architektury, i když jsou přeneseny do moderní novodobé podoby.

Přečtěte si také:
Bydlení jako v ráji! Jedinečný rodinný dům přirozeně zapadl do prostředí

Atrium obklíčené místnostmi

Půdorys tvoří čtverec, rozdělený mřížkou 3 x 3. Takto vzniklo devět „boxů“, přičemž ten uprostřed funguje jako vnitřní atrium. A také zároveň jako přívod přirozeného světla do interiéru i z opačné strany – nejen ze strany vnějších fasád.

HV_Pavilon57

Dům stojí na nejvyšším místě pozemku, odkud nabízí fantastické výhledy do okolí. Zdroj: Ezio Manciucca

Ostatních osm obytných konstrukčních boxů architekti posadili na železobetonovou plošinu, která je základem pro pevnou kamennou podlahovou krytinu interiéru. Tradičnímu uspořádání, kdy jsou obytné prostory v domě geometricky uloženy kolem centrální terasy, se v historické italské architektuře říká „Atrium Tusculanum“.

Otevřená jídelna středomorského domu

Díky použitým materiálům stavba splývá s krajinou a navazuje na její historii, na tradici zdí ze „suchého kamene“. Zdroj: Ezio Manciucca

Cementová pryskyřice, ocelový kuchyňský ostrov, betonový stůl

Velké plochy v interiéru jsou řešeny jednoduše, aby zvýraznily krásu detailů. Podlaha je z cementové pryskyřice a v teplejších měsících má barvu jako sluncem spálené listy kaštanu. Betonu a kameni konkuruje přírodní dřevo, všechno zařízení je přizpůsobeno stavbě na míru.

Vestavěná skříň z přírodního dřeva

Majitelé si mohou regulovat vstup okolí do interiéru světlými lněnými závěsy. Zdroj: Ezio Manciucca

Speciálně nás oslovil ocelový kuchyňský ostrov a monumentální zapuštěný cementový stůl. Působí jako oslavný obřad dobré italské kuchyně s důrazem na pohodový charakter domu. Stůl jako „oltář“ rodinného života a domácí pohody je viditelný z každé místnosti v domě.

Přečtěte si také:
Ideální letní dům? Jednoduchý interiér, velká terasa, bazén a zahrada

Od soukromí po olivový háj

Interiér prostupuje různými fázemi soukromí. Od nejintimnějších částí u atria až po exteriér kousek od olivového háje. Majitelé si mohou regulovat vstup okolí do interiéru světlými lněnými závěsy. Celý objekt je kvůli přísně geometrickému řešení maximálně kompaktní a soudržný.

Obývací část s betonovými stěnami

Betonu a kameni konkuruje přírodní dřevo, všechno zařízení je přizpůsobeno stavbě na míru. Zdroj: Ezio Manciucca

Zároveň díky použitým materiálům splývá s krajinou a navazuje na její historii, na tradici zdí ze „suchého kamene“. Dřevěné výplně zase připomínají prvky tradičních venkovských budov zvaných „seccatoi“ – „sušičky na kaštany“.

Přečtěte si také:
Co by nemělo chybět letnímu domu na břehu jezera?

HV Pavillon

architektonický ateliér: GGA gardini gibertini architetti

autoři: Alice Gardini, Nicola Gibertini

spolupráce: Luigi Lupini, Giada Spano

lokalita: Castel del Piano, Itálie

projekt: 2018

realizace: 2020

plocha: 230 m2

Sabína Zavarská
Foto: Ezio Manciucca

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atrium letní domy středomořský styl bydlení stylový nábytek Víkendové bydlení vnitřní atrium
Sdílejte článek

Diskuze