Zdroj: BoysPlayNice

Titul Stavba roku 2021 získala vila, která překvapuje svým vlastním světem

12. 12. 2021
Diskuze (7)
Sdílet

Zvenku nepravidelná hmota kombinující dřevo a beton s výrazným černým vstupem a garážovými vraty. Uvnitř prostor, který překvapuje svým vlastním světem. Nedostatek soukromí na nevelkém pozemku, jakož i prosvětlení interiéru přirozeným světlem, řeší atypické oválné atrium.

Atrium poskytuje více funkcí – od venkovní kuchyňky až po bazén navazující na saunu. To je výsledek práce architekta Marka Jana Štěpána a jeho týmu. Sám o stavbě mluví jako o „vile, kde se světlo i člověk pohybuje jako ryba ve vodě“.

Betonová geometrická vila s dřevěným obkladem

Místo předzahrádky se podél ulice táhne dlouhý květináč. Zdroj: BoysPlayNice

Atrium dokáže velmi prakticky vyřešit nedostatek soukromí na menších pozemcích. Když ho osadíte do středu dispozice, získáte též přirozené světlo navíc. Pozemek má výhodnou polohu, nachází se kousek od historického centra města Nového Jičína. Pozitivem je blízkost velkých parků, které příznivě ovlivňují místní klima. Negativem zůstala malá rozloha pozemku, který jen těžko mohl plnit přání klienta – trávit hodně času venku, a přitom v soukromí. Nakonec se to i na urbanisticky složitém pozemku podařilo.

Přečtěte si také:
Piešťanská vila s pohnutým osudem: Jak dostala po obnově šanci na nový život

Vnitřní krajina – vlastní svět majitelů

Architekti z Atelieru Štěpán zasadili dvoupodlažní vilu do svažitého terénu tak, aby ho využila jako svou součást. Vzniká vnitřní obytná krajina – vlastní svět obyvatel domu, který je směrovaný do sebe. Zároveň s okolním světem komunikuje průhledy, které stavbu neruší, ale ani neodhalují příliš ze soukromí. Celkově má stavba tři platformy: na úrovni ulice je vstupní betonová část se zázemím.

Betonová geometrická vila s vnitřním oblým atriem

Venkovní obklad stěn je z akátových dřevěných desek. Zdroj: BoysPlayNice

Hlavní obytná platforma se společenskou částí je o necelé poschodí vyvýšená nad úroveň ulice. Soukromá noční část je ještě o půl metru výše. Horní platformy jsou dřevěné a uložené kolmo na sebe, aby svíraly travnaté atrium, které je jádrem celého domu. Na ně navazuje i objekt sauny s ochlazovacím bazénkem, který funguje také jako oddělení od ulice.

Moderní venkovní bazén v atriu

Objekt sauny s ochlazovacím bazénkem funguje také jako oddělení od ulice. Zdroj: BoysPlayNice

Kruhové střešní okno nad jídelním stolem

Oválné a kulaté výřezy najdete také v interiéru. Autor projektu je umístil na místa, která chtěl zdůraznit. Slouží zároveň jako světelné komíny či střešní okna – vnášejí do interiéru přirozené světlo, které uvnitř vytváří kouzelné akcenty. Takovýto kruhový otvor se nachází i nad jídelním stolem a zvýrazňuje ho přirozeným světlem. Nechybí krb jako symbol tepla domova. Ložnice je ozvláštněna rozměrným romantizujícím motivem Lysé hory.

Přečtěte si také:
Modernistická vila kousek od Brněnské přehrady prošla radikální změnou. Poznali byste ji?

Železobetonový základ, CLT panely a akát

Fasády domu jsou jednoduché, „abstraktní“, vyjadřují jeho materiálovou podstatu. Místo předzahrádky se podél ulice táhne dlouhý květináč. Suterén je řešen jako železobetonová vana z pohledového betonu, zde se nachází pracovna a garáž. Nadzemní podlaží je konstrukčně řešeno jako dřevěné z masivních křížem lepených CLT panelů. Venkovní obklad stěn je z akátových dřevěných desek. Podlahy v interiéru jsou dřevěné dubové a betonové, venkovní terasy jsou také z akátového dřeva. Černá hliníková okna jsou zasklena izolačním trojsklem.

velký kruhový světlík v jedoduchém moderním obýváku

Oválné a kulaté výřezy najdete také v interiéru. Slouží zároveň jako světelné komíny či střešní okna. Zdroj: BoysPlayNice

Nízkoenergetický standard a solární panely

Celý dům je řešen v nízkoenergetickém standardu. Vnitřní klima podporuje nucené větrání s rekuperací. Vytápění kombinuje podlahová teplovodní a nástěnná tělesa, vyhřívaná plynovým kondenzačním kotlem. Teplá užitková voda je ohřívána solárním panelem umístěným na střeše.

Horné podlaží s výhledem na krb

Nechybí krb jako symbol tepla domova. Zdroj: BoysPlayNice

Výjimečná domácí pohoda na antický způsob

„Novojičínská vila je variací antického atriového domu. Konkrétně atrium displuviatum, tedy bezokapové atrium, které popisuje Vitruvius ve svých Desíti knihách o architektuře. Je to atrium bez sloupů a střešní voda je odvedena mimo ně. Chtěl jsem vytvořit vnitřní uspořádání domu, ve kterém se člověk přirozeně pohybuje – ve kterém může jen tak plynout jako ryba ve vodě.

Přečtěte si také:
Světlý středomořský dům s atriem uprostřed

Takový pohodový pobyt, kde podvědomě všechno tušíte. Jde i o přirozenost toku denního světla, to dovnitř vchází nejen velkými okny, ale i kruhovými otvory ve střeše. Když jsem přišel na první návštěvu do už hotové vily, moje jedenáctiletá dcera tam neplánovaně zůstala další tři dny. Prostě se jí tam líbilo,“ vysvětluje své řešení autor projektu Marek Jan Štěpán.

Betonová geometrická vila s průhledy

Průhledy stavbu neruší ani neodhalují příliš ze soukromí. Zdroj: BoysPlayNice

Vila „Vnitřní krajina“

architektonický ateliér: Atelier Štěpán

autor: Marek Jan Štěpán

projekční tým: František Brychta, Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák, Hana Arletová, Hana Myšková

lokalita: Nový Jičín, ČR

projekt: 2012 – 2015

realizace: 2020

zastavěná plocha: 330 m²

užitná plocha: 351 m²

plocha pozemku: 505 m²

Vila „Vnitřní krajina“ v Novém Jičíně získala v České republice titul Stavba roku 2021. Titul byl udělen za dokonalou ukázku individuálního bydlení s vysokou účelností, působivou architekturou, kultivovaností prostředí a nápaditým materiálovým zpracováním. Výsledkem práce architekta, dodavatele a investora je prostředí s úplně výjimečnou domácí pohodou.

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Zdroj: linka.news

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atrium designový nábytek minimalistický styl nízkoenergetické stavby sauny venkovní bazény vily
Sdílejte článek

Diskuze

 • Nemůžu si pomoci, ale ta stavba mi přijde velice fádní až ošklivá. Rozhodně bych do ní neřekl, že je to stavba roku.

  Asd
 • Je to studené, nevkusné. Tu domácí pohodu jim přeju. Ha, ha.

  Pavel Škoda
 • určitě lepší než Okamůrovy komíny,které někdo porovnává s Eifelovkou, či Tančícím domem. K smíchu!!

  Jarmila
 • Za mě perfektní. Z malého pozemku vytěžili opravdu maximum.

  Jan
 • Co na to koeficient zastavění?

  mirek
 • Mě se prostě takové typy domů v lese nelíbí, a útulné to není vůbec, tak trochu spíš i sterilní…domácí pohodu si tam nedovedu představit

  Monika
 • mne se to libi. a moc. pohoda je o lidech.

  Anonym