Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

Moderní bydlení s tradičními prvky ve vyhledávané části Prahy

16. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Liboc, část Prahy 6, má skvělou polohu, díky níž se stala vyhledávanou pro bydlení. Nachází se totiž blízko přírody, a zároveň má dobré spojení s centrem města. Na svažujícím se pozemku na nároží ulic V Domcích a Pod Hvězdou se nacházela stavba z devatenáctého století. Později, v průběhu dvacátého století, byla různorodě upravována přístavbami. Tento dům byl předmětem rekonstrukce, kterou realizovali architekti Pavel Hnilička a Ondřej Smetana.

Základem domu je hlavní obytná jednopodlažní hmota s půdorysem obdélníku, ke které byl později přistavěn objekt se suterénem využívaný jako stáj. Delší průčelí obytné části domu směřovalo do ulice V Domcích, od cesty ho dělila oplocená předzahrádka. Hospodářská část stavby s krytým vjezdem kopírovala hranici pozemku směrem k ulici Pod Hvězdou.

Přečtěte si také:
K zrekonstruované usedlosti postavili nízkoenergetický rodinný dům se dvěma podlažími

V průběhu let byla hlavní stavba ještě živelně doplněna různorodými přístavbami. Protože objektu celá desetiletí chyběla údržba, výrazně chátral a vlivem zatékání a destrukce nosných konstrukcí se dostal za hranici své životnosti. Nezbývalo nic jiného, než starou stavbu zbourat a na jejím místě postavit nový dům.

Moderní bydlení s tradičními prvky ve vyhledávané části Prahy

Na místě původní stavby architekti navrhli částečně podsklepený dvoupodlažní dům. Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

Novostavba s odkazem na tradice

Na místě původní stavby architekti navrhli částečně podsklepený dvoupodlažní dům. Zapracovali do něj však i odkaz na původní stavbu. Stojí na témže půdorysu, ve tvaru písmene L umístěného na hranu pozemku. Také průčelí hlavní hmoty domu zůstalo na původním místě a jasně vymezuje charakteristický prostor piazzetty na křižovatce ulic.

Moderní bydlení s tradičními prvky ve vyhledávané části Prahy

Denní zóna přechází ven v podobě terasy. Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

Kratší průčelí podél ulice Pod Hvězdou je oproti původnímu stavu posunuto dovnitř pozemku. Je tvořeno podlažím vystupujícím ze svažitého terénu s jednopodlažní nadstavbou. Stejně zůstalo zachováno i umístění vjezdu na pozemek. V místě původního vstupu na pozemek z ulice V Domcích dnes stojí zahradní branka.

Přečtěte si také:
I navzdory těsné blízkosti sousedních domů mají domácí dostatek soukromí

Nejvýše jsou dětské pokoje, denní zóna přechází ven v podobě terasy
Jak je řešena dispozice? „V prvním nadzemním podlaží, v úrovni horní zahrady, se nachází pobytová část domu s kuchyní a obývacím prostorem, ložnicí rodičů a pokojem pro hosty. Navazuje na ni terasa. V nejvyšším podlaží jsou umístěny ložnice dětí. Směrem dolů se nachází částečně podsklepená vstupní část domu s šatnou, technickým zázemím a krytým garážovým stáním,“ popisují členění prostorů architekti z ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners.

Moderní bydlení s tradičními prvky ve vyhledávané části Prahy

V interiéru převládají světlé barvy v teplých i studených odstínech. Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

Jakoby to ani nebyla novostavba

Stavba už z dálky vyniká světlou fasádou, kontrastující černou sedlovou střechou a komíny trčícími uprostřed štítových zdí. Připomínají věžičky.

Přečtěte si také:
Jednoduchý rodinný dům s čistými liniemi vytvořil se sousedními domy jeden celek

V interiéru převládají světlé barvy v teplých i studených odstínech. Novostavba z ulice připomíná tradiční historické domy, směrem do zahrady ukazuje svou moderní tvář.

Moderní bydlení s tradičními prvky ve vyhledávané části Prahy

Terasa. Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

RD LIBOC ve zkratce

architektonický ateliér: Pavel Hnilička Architects+Planners

autoři: Pavel Hnilička, Ondřej Smetana

lokalita: Praha-Liboc, ČR

zastavěná plocha: 172 m²

hrubá podlahová plocha: 403 m²

čistá podlahová plocha: 260 m²

obestavěný prostor: 1 510 m³

projekt: 2016

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Pavel Hnilička Architects+Planners

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dvoupodlažní domy moderni bydleni novostavby rekonstrukce historických objektů rodinne domy světlý interiér venkovská usedlost
Sdílejte článek

Diskuze