Dřevostavba na Vysočině: Ručně štípané šindele a zádveří se speciální funkcí

03. 06. 2020
Diskuze (4)
Sdílet

Ve Žďárských vrších, na okraji obce Křižánky, vyrostl dům připomínající klasické stodoly. Na rozdíl od okolní výstavby skvěle zapadá do přírodního prostředí. V okolí se totiž nacházejí stylově různorodé stavby. Dům s výhledem na hřebeny vrchu „Devět skal“ vyšel z dílny ateliéru Kuba a Pilař architekti.

Přáním klienta byl energeticky nenáročný jednoduchý dům. Na rozdíl od některých majitelů pozemků v horách dal sám přednost co nejmenšímu zásahu do přírody a nenápadné podobě domu. Koncept stavby vychází ze základních archetypů lokální lidové architektury. Navazuje na ně proporcemi, obdélníkovým půdorysem, ale též typem a sklonem sedlové střechy.

Dřevostavba na Vysočině

foto: David Korsa

Tradiční prvek nově

V rámci projektu najdete i některé dnes už nepoužívané tradiční prvky. Jedním z nich je „zápraží“, avšak architekti ho uplatnili jinak, než bylo zvykem, modernizovaně a podstatně praktičtěji. Obklopuje obvod domu a je vymezeno velkými posuvnými okenicemi. Právě ty přidávají „zápraží“ novou důležitou funkci. V případě nepříznivého počasí domácí okenicemi prostě celý dům uzavřou. Důležitou roli plní, i když je třeba stínit prudké slunce.

Přečtěte si také:
Jak se moderní dřevostavba vyrovnala s omezeními chráněné krajinné oblasti
Dřevostavba na Vysočině

foto: David Korsa

Jak je řešena dispozice?

V rámci obdélníkového půdorysu v interiéru najdeme jednu větší obytnou místnost s kuchyní a tři ložnice. Všechny se těší z orientace na jihozápad, tedy do zahrady. V severní části domu jsou umístěny koupelny a technické zázemí. Z této strany se do domu také vchází.

fasáda drevostavby

foto: David Korsa

Ručně štípané šindele a přiznané trámy

Soulad s přírodou je patrný i ve výběru materiálů a v samotné konstrukci stavby, která je celá dřevěná. „Stěny, střecha a fasáda jsou řešené v rastru jeden metr. Je to přesná stavebnice několika neustále se opakujících prvků. Záměrně jsme navrhli silnější konstrukční detaily s vůlí i pro určité nepřesnosti – pokud se něco nepodaří, zkroutí se trám nebo seschne šindel. V prostoru zápraží i v interiéru jsme ponechali přiznané části dřevěných krokví, vazníků a stropních trámů. Obvodová stěna domu za okenicemi je obložena plechovými panely, okna jsou hliníková. Na vnějším fasádním plášti, kterým je střešní krytina a obklad posuvných okenic, jsou dřevěné ručně štípané šindele z místních zdrojů. Na bočních štítových stěnách jsme použili průhledný vlnitý akrylát,“ vysvětlují architekti Tomáš Pilař a Ladislav Kuba materiálové a technické řešení stavby.

zápraží drevostavby

foto: David Korsa

Voda z vlastní studny

Velmi důležité pro majitele i pro životní prostředí je to, že dům má vlastní studnu a nádrž na zachytávání dešťové vody, topí se dřevem. Také pozemek je úplně přirozený – nejsou na něm žádné zpevněné plochy, zahrada je stejná jako okolní louky a pastviny, splývá s krajinou.

Přečtěte si také:
Dřevostavba bez zbytečných příkras na pomezí Kopřivnice a Štramberku
interiér drevostavby

foto: David Korsa

Dřevostavba na Vysočině

architektonický ateliér: Kuba a Pilař architekti
autoři: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba
spolupráce: Pavel Míchal, Josef Žufánek
lokalita: obec Křižánky, ČR
zastavěná plocha: 145 m2
obestavěný prostor: 841 m3
projekt: 2008
realizace: 2009 až 2017

Sabína Zavarská
Foto: David Korsa

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevodomy drevostavby
Sdílejte článek

Diskuze

 • Je to příšerný. V tom bych bydlet nechtěla.

  H.T.
 • Nádherné, bydlela bych v něm hned. Obdiv architektům i majitelům. Ať se vám v něm krásně žije

  Věra
 • Minimalistické.
  Cena?

  Janina
 • Paráda … čisté, vzdušné, elegantní.

  Petr