Jak se moderní dřevostavba vyrovnala s omezeními chráněné krajinné oblasti

08. 11. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Máte rádi dřevo? Líbí se vám klasické venkovské stavby, ale moderněji pojaté? Na okraji Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory stojí dům, který svou přítomností neruší okolí a majitelům nabízí pohodlí v útulném interiéru uprostřed přírody.

Foto: Vavřinec Menšl

Návrh museli architekti přizpůsobit cennému prostředí a platným normám, které jsou v chráněných zónách dost přísné. Hlavní část domu má klasický obdélníkový půdorys a sedlovou střechu. Dům je orientován vodorovně s vrstevnicemi, usazený do terénu bez vysokých podezdívek, v interiéru jsou přiznané nosné konstrukce.

dŕevostavba

Foto: Vavřinec Menšl

Dynamické linie a šikovné detaily

Na druhé straně dům nepůsobí jako klasické venkovské domy hned z několika důvodů. Využívá terénní nerovnosti, propojuje interiér s okolními stromy, je charakteristický hrou s liniemi střech vyšší a nižší části domu (přízemí je mírně vytočeno z jinak obdélníkového půdorysu, čímž vzniká šikmý přesah nad vstupními dveřmi).

Zajímavost najdeme i na fasádě (v části vpravo od vchodových dveří), pod přesahem horního podlaží není obložena dřevem, ale cementovými deskami. I díky tomuto prvku stavba působí velmi dynamicky, silueta gradující kompozice je nezaměnitelná.

Foto: Vavřinec Menšl

Interiér dřevostavby

Interiér dřevostavby je řešen s úctou ke klasickému stylu, z každého prvku interiéru je cítit jeho každodenní používání a přítomnost živé rodiny včetně domácích mazlíčků. Některé detaily navazují na historii staveb v této oblasti, přičemž důležitou roli sehrává světlo.

Na vchodových dveřích je kruhové okno, okna jsou i nad kuchyňskou linkou. Na denní zónu navazuje dřevěná terasa s posezením sahající po první stromy. Ta je od interiéru oddělena skleněnými posuvnými dveřmi. Prostor odlehčuje i vzdušné schodiště s tyčovým zábradlím.

Foto: Vavřinec Menšl

Přízemí dveře nepotřebuje

Navzdory tomu, že v hlavní denní zóně v přízemí domu nejsou dveře mezi jednotlivými funkčními částmi, tyto funkce se nebijí – kuchyně je v části u vstupu a plynule přechází do jídelny s knihovnou.

Kousek od jídelního stolu najdete koutek s televizí, pohodlnými křesly a konferenčním stolkem. Také prostor pod schody je plně využitý. Kromě dětského koutku je tu malý hudební koutek domácích.

Po technické stránce je dům navržen jako čistá dřevostavba. V interiéru přiznává nosný trámový skelet, záklop střechy a stropů. I to jsou důležité prvky pro celkovou atmosféru stavby.

Foto: Vavřinec Menšl

Dům na okraji Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory ve zkratce

architektonický ateliér: Klanc…architekti

architekt: Tomáš Klanc

spolupráce: Tomáš Petrášek

lokalita: Milíře, okres Jablonec nad Nisou, ČR

rok dokončení: kolaudace 2010, úplné dokončení do prezentované podoby 2018

dodavatel: Tomáš Zoubek – truhlář z Liberce (dokončovací práce byly řešeny svépomocí)

Sabína Zavarská
Foto: Vavřinec Menšl

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěná fasáda dřevodomy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze