Zdroj: Alex Shoots Buildings

Rafinovaně řešená dřevostavba chrání soukromí majitelů pomocí neobvykle řešeného laťování

30. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Přírodní prostředí pozemku a jeho okolí vyžadovalo promyšlené a citlivé řešení ze strany architekta. Petr Kundrát ze studia Ark navrhl dřevostavbu na betonových základech, která zachovává morfologii terénu a celkový ráz krajiny. Vychází z klasických ověřených archetypů, přidává však nový doplněk ve formě modřínového laťování připomínajícího struny harfy.

Z dálky nenápadná a tradičně působící dvoupodlažní stavba se sedlovou střechou s „vyoseným“ hřebenem překvapuje několika rafinovanými prvky. Na první pohled není lichoběžníkový půdorys domu, díky němuž vzniká netradiční hmota s tradičním pojetím beskydských staveb, patrný.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba, v níž se majitelé cítí jako na dovolené

Směrem do zahrady (západní strana pozemku) se otevírá a prostřednictvím velkoformátových posuvných oken do interiéru vnáší přirozené světlo a umožňuje krásné výhledy. Ze strany příjezdové komunikace je uzavřená.

Terasa moderní dřevostavby s prosklením

Směrem do zahrady se stavba otevírá prostřednictvím velkoformátových posuvných oken a do interiéru vnáší přirozené světlo a umožňuje krásné výhledy. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Ochranný plášť jako struny harfy

Dalším rafinovaným prvkem, který je nejen estetický, ale i funkční, je ochranné modřínové laťování. Kromě toho, že rodinnému domu dává specifický charakter, vytváří ochranný plášť, který chrání soukromí obyvatelů domu.

Terasa moderní dřevostavby s prosklením

Terasa. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Způsob, jakým jsou laťky otočené, zabezpečuje soukromí na terase před pohledy z příjezdové cesty, ale stále zachovává výhledy do okolní krajiny. Tato „harfa“ je jednotícím prvkem domu a dala mu i název. Díky laťování přirozeně zapadá do charakteru malé obce a jejího přírodního okolí.

Přečtěte si také:
Dřevostavba pro dva nabízí celoroční pohodlí v přírodě i při nízkém rozpočtu

Smrkové palubovky, šedé podlahy, točité schodiště z černé oceli

Vůni dřeva ucítíte i v interiéru. „Stěny a stropy jsme nechali obložit smrkovými palubovkami, jejichž světlou barvu doplňují šedé podlahy a černé vybavení. Nejvýraznějším prvkem obývacího pokoje se stala právě černá kuchyňská linka a točité schodiště vedoucí do obytného podkroví,“ popisuje vnitřní řešení architekt Petr Kundrát. Celý interiér působí velmi elegantně a sofistikovaně.

Černá linka s jídelnou s dřevěným stolem

Nejvýraznějším prvkem obývacího pokoje se stala právě černá kuchyňská linka a točité schodiště vedoucí do obytného podkroví. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Spodní podlaží těží z terasy i z výhledů

První podlaží zahrnuje hlavní obytnou zónu s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, které se dají otevřít na venkovní terasu. Na terasu je možné vyjít i z vedlejší ložnice. Místo tu má ještě jeden menší pokoj a koupelna. Točitým ocelovým schodištěm se dostanete do horního podlaží, kde je další samostatná ložnice a multifunkční prostor pro příležitostné přespání návštěv.

Přečtěte si také:
Netradiční norská tradice: Komfortní dřevostavba s funkčním interiérem

„Sendvič“ na betonových základech

Z konstrukčního hlediska jde o sendvičovou dřevostavbu na betonových základech (základové pásy + betonová deska). Zateplení je řešeno minerální vatou. Okna jsou hliníková, trojskla. Střechu kryje falcová plechová krytina. Vnější fasáda je obložena neošetřeným modřínovým obkladem, který bude příjemně stárnout a přizpůsobovat se okolí.

Přírodní interiér dřevostavby s terasou a výhledem do přírody

Na terasu je možné vyjít i z vedlejší ložnice. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Rodinný dům „Harfa“

architektonický ateliér: studioArk, s. r. o.

autoři: Ing. arch. Petr Kundrát

lokalita: Ostravice, Moravskoslezský kraj, ČR

obestavěný prostor: 1 100 m3

zastavěná plocha: 197 m2

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Alex Shoots Buildings

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevodomy drevostavby fasáda ze sibiřského modřínu prosklené plochy rodinne domy smrkové palubovky
Sdílejte článek

Diskuze