Zdroj: Vesper Homes

Nízkoenergetická dřevostavba, v níž se majitelé cítí jako na dovolené

10. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Na úzké parcele jen kousek od hlučné cesty stojí dům, který už na pohled láká k relaxaci – působí spíše jako víkendový či dovolenkový. Dřevostavbu tvoří vzájemně propojené dva samostatné domky se sedlovou střechou.

Navzdory tomu, že pozemek je úzký, nachází se v blízkosti cesty, je rovinatý a nenabízí žádné extra výhledy do okolí, má své kouzlo – zahradu. A tu se autoři návrhu příjemné dřevostavby snažili co nejvíce využít a propojit s interiérem.

Přečtěte si také:
Z ulice nenápadné rodinné domy vás při pohledu ze zahrady překvapí

Základem novostavby je půdorys ve tvaru písmene C. Dvě hlavní ramena, která působí jako samostatné moderní stodoly, spojuje nízký krček. Díky tomuto řešení se architektům podařilo ukládat místnosti a zóny v interiéru postupně – směrem od rušné komunikace až do klidné zahrady.

Dláždený dvůr dřevostavba

Dvě hlavní ramena, která působí jako samostatné moderní stodoly, spojuje nízký krček. Zdroj: Vesper Homes

Italská terasa, prosklení i tiché atrium

Za vstupní brankou se otevírá velkorysý dlážděný dvůr, pojatý jako italská terasa s posezením a množstvím květin v nádobách i v záhonech. Za tímto předním dvorem následuje terasa, navazující na otevřený společenský prostor v interiéru.

Dvě dřevostavby s terasou

V tiché části domu orientované k zahradě jsou pokoje, ložnice a pracovna. Zdroj: Vesper Homes

Obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou se díky velkým proskleným portálům rozšiřuje i do druhého, intimnějšího venkovního prostoru. Je jím atrium, které slouží jako příjemné místo ke snídani a též k rodinným debatám. V tiché části domu orientované k zahradě jsou pokoje, ložnice a pracovna. I pokoje mají své terasy, mola, po kterých vyběhnete přímo do zahrady.

Přečtěte si také:
Dřevostavba může fungovat i jako dva samostatné domy

Dva v jednom: jeden společenský, druhý soukromý

Rodinný dům tvoří dva samostatné domky se sedlovou střechou, které jsou vzájemně propojeny, ale funkčně odlišné. První domek slouží jako společenský prostor pro rodinu i návštěvy. Je otevřený i do krovu. Díky tomu působí vzdušně, velkoryse a významně. Zajímavým a funkčním detailem je kruhové okno ve štítu, které do interiéru vnáší „horní“ světlo a vytváří zvláštní atmosféru. Druhý domek je skromnější. Nacházejí se v něm soukromé ​​místnosti. Prostor pod střechou majitelé využívají jako skladový.

Obývací pokoj krov knihovna

Obývací pokoj je otevřený i do krovu. Díky tomu působí vzdušně, velkoryse a významně. Zdroj: Vesper Homes

Harmonie celku, přirozenost a respekt v rodině i k místu

„Díky vzájemnému respektu v rodině se podařilo do plánování zapojit všechny členy domácnosti, každý tu má svůj prostor. Důsledný respekt k místu zase pomohl zachovat všechnu zeleň na pozemku. Dům stojí mezi stromy, jabloň v těsné blízkosti novostavby dál nese ovoce. Intimita si podává ruku s otevřeností, uvnitř i venku. Neobvyklý tvar domu nabízí tichá a klidná místa, a zároveň velkoryse vítá a zve přicházející návštěvy. Vpíjí se do zahrady, rozpouští se mezi stromy,“ popisují své nápadité řešení autoři projektu.

Jídelna s východem terasou

Obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou se díky velkým proskleným portálům rozšiřuje i do druhého, intimnějšího venkovního prostoru. Zdroj: Vesper Homes

Přirozenost zdůrazňuje i fasáda z modřínu

Díky pomalému a citlivému přechodu od cesty a společenské části domu až po soukromou zahradu celek působí úplně nenásilně a přirozeně. Modřínový obklad fasády má v současnosti barvu dlažby, ale postupně zšedne. „Vzhled se promění, vztahy zůstanou,“ komentují tento fakt architekti. Vybavení interiéru si řešili majitelé sami.

Přečtěte si také:
Rodinná dřevostavba z udržitelných materiálů a plná světla

Rodinný dům Haná

architektonický ateliér: No-A Architekti
autoři: Vlado Hrivňák, Lenka Grégrová, Ľubomíra Jindrová
lokalita: Olomoucký kraj, ČR
dispozice: 5 + 1
užitná plocha: dům 152 m², garáž 85 m²
zastavěná plocha, včetně terasy: 241 m² (samotný dům 195 m²)
projekt: 2018
realizace: 2019 – 2020
dodavatelé: Vesper Homes (dřevostavba), Monterbet (betonové prvky)

Sabína Zavarská
Foto: Vesper Homes

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: drevostavby Dvojdům krovy novostavby Otevřený prostor rodinny dum sivá Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze