Zdroj: Eduard Kudláč

Dřevostavba může fungovat i jako dva samostatné domy

24. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Když spojíte dva jednoduché domy se sedlovými střechami na správném místě, vznikne příjemná stavba s dostatkem prostoru venku i uvnitř.

Architekti Michal Vacho a Jaro Krobot navrhli dřevostavbu stojící kousek od hranic v rakouském Marcheggu, která může fungovat i jako dva samostatné domy.

Rodinný dům Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Stavba sestavená ze dvou velmi podobných hmot s obdélníkovým půdorysem patří rodině divadelního režiséra a scénografky. Vznikla hrou se dvěma obdélníky. Jsou položeny těsně vedle sebe s tím, že levý obdélník je posunutý dozadu. S pravým obdélníkem se překrývají přibližně v jedné třetině. Díky tomu vznikly zajímavé prostory nejen v interiéru.

Přečtěte si také:
Dřevostavba ve středních Čechách postavena s důrazem na úsporu energie
Rodinný dům Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Dva domy, stylový interiér, terasy a domek na nářadí

Architekti tvrdí, že realizace rodinného domu probíhala ve třech dějstvích. Nejprve to byly samotné dvě hmoty spojené do jedné. Potom interiér od scénografky Evy Kudláčové a nakonec terasy s neplánovaným domkem na nářadí.

Ke stavbě ještě přibude garáž. Celý proces se stal o to zajímavějším, že do něj aktivně vstupovali jeho budoucí obyvatelé. „Toto představení se odehrává na pozadí velmi výrazné fortifikační zdi z 13. století, která dodává projektu obsahový rámec a pevné ukotvení v čase,“ dodává Jaro Krobot.

6Rodinný dům Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Inspirace v historii městečka

Základní podoba rodinného domu vyplynula ze vzorce sídelního plánu bývalého českého královského města Marchegg. Autory inspirovalo téměř pravidelné zastavění městečka, kombinace plných a prázdných prostorů a samozřejmě hradby, které celé městečko uzavírají do jednoho celku.

Na místě, kde se dva domy spojují, vznikl hlavní obytný prostor – velký, otevřený, ale zároveň tvarem stropu rozčleněný na dvě menší „území“. Pikantérií je, že dřevostavba byla vyrobena hned za řekou – v rodinné firmě na Záhoří. Odtud byla na pozemek dovezena a smontována.

Rodinný dům Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Letní pokoj, ateliér a funkce dvojdomu

Kromě obytné funkce stavba slouží též jako ateliér pro oba rodiče. Nachází se zde i letní pokoj pro starší dceru a dětské pokoje pro dvě menší děti. Ty se nacházejí v podkroví a do jednoho z nich se jde po žebříku. Řešení dispozice je zajímavé v tom, že v budoucnosti je možné oba domy jednoduše „osamostatnit“. Jsou připraveny na rozdělení na dva samostatné celky, každý se svým zázemím. Místem setkávání se stane prostor obývacího pokoje.

Přečtěte si také:
Dřevěná stavba roku 2020? Stala se jí tato nízkoenergetická dřevostavba s osmi druhy dřeva

Interiér je minimalistický, bílý a čistý, zjemněný světlým dřevem. Postupně ho svými zážitky a každodenními předměty naplní jeho obyvatelé.

Rodinný dům Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Rodinný dům Marchegg

autoři: Michal Vacho, Jaro Krobot

interiér: Eva Kudláčová-Rácová

lokalita: Marchegg, Rakousko

projekt: 2018

realizace: 2019

Sabína Zavarská
foto: Eduard Kudláč

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: domy z dřeva dřevodomy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze