Zdroj: David Matthiessen

Rodinná dřevostavba z udržitelných materiálů a plná světla

24. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Novostavba stojí v kouzelném prostředí fascinující přírody na okraji obce. Díky šikmému umístění na pozemek získal rodinný dům nerušený výhled na jih, kde jsou louky a lesy.

Architekti nemuseli dlouho uvažovat – rozhodnutí o prosklení jižní fasády odspodu až po štít střechy padlo přímo automaticky. Ze severní strany je pod konzolovitě uloženou dřevostavbou vchod do domu a garáž. 

Přečtěte si také:
Nádherné bydlení v nízkoenergetické dřevostavbě

Klienti si vysloveně přáli stavbu z udržitelných materiálů, které zároveň harmonicky začlení budovu do jejího okolí. Kromě částí, které jsou v přímém kontaktu se zemí, byl dům postaven jako dřevěná konstrukce. Sokl, který se přizpůsobuje svažitému pozemku, je betonový.

Dřevostavba na okraji obce

Pohledový beton, dřevo a sklo charakterizují celý design domu, a to zevnitř i zvenčí. Zdroj: David Matthiessen

Galerie se studovnou, světlo v celém interiéru

Schodiště, které je shora osvětleno proskleními velkého obývacího pokoje, vede z prostorného a ​ světlého vstupního prostoru do hlavního podlaží. Soukromé ​​pokoje – ložnice – směřují na severovýchod, obývací prostor se skleněnou fasádou se otevírá na jihozápad. Pod střechou se nachází galerie, která poskytuje prostor na studium, koupelnu a apartmá pro hosty, respektive dětský pokoj. Ten je možné později podle potřeby rozdělit vložením dělicí stěny.

Kryté terasy dřevostavby s jídelnou

Velmi praktickým řešením jsou kryté terasy ze dvou stran obytné plochy, doslova ji rámují. Zdroj: David Matthiessen

Velká část obývacího pokoje je otevřená až po střechu. Otevřený prostor obývacího pokoje spojeného s jídelnou a kuchyní vizuálně spojuje všechny úrovně domu. Výsledkem tohoto řešení dispozice je velmi osobní životní prostor pro rodinu s velkorysou a plynulou atmosférou.

Přečtěte si také:
Mysleli na budoucnost! Pasivní dřevostavba s minimálními náklady na provoz
Kuchyň a jídelna

Otevřený prostor obývacího pokoje spojeného s jídelnou a kuchyní vizuálně spojuje všechny úrovně domu. Zdroj: David Matthiessen

Pohledový beton, dřevo a sklo – venku i uvnitř

Pohledový beton, dřevo a sklo charakterizují celý design domu, a to zevnitř i zvenčí. Stěny a stropy jsou z velké části vyrobeny ze stříbrné jedle, podlahy z jasanu. Kuchyňská linka z černých panelů Nanotech kontrastuje se světlým dřevem. Též prostor na sezení a židle jsou v antracitové až černé barvě. 

Kryté terasy rámují denní zónu, na stínění byly použity svislé lišty

Velmi praktickým řešením jsou kryté terasy ze dvou stran obytné plochy, doslova ji rámují. Díky svislým dřevěným lištám se architektům podařilo upravit průnik přímého světla do interiéru, a tak i během nejjasnějších dnů je v interiéru příjemná atmosféra. Lišty na jižní straně poskytují soukromí (jsou před oknem koupelny), a přitom zachovávají transparentnost designu celého rodinného domu.

Přečtěte si také:
Moderní nízkoenergetický dřevodům v strohém ztvárnění, a přece přitažlivý
Obývací pokoj a kuchyň z černých panelů Nanotech

Kuchyňská linka z černých panelů Nanotech kontrastuje se světlým dřevem. Zdroj: David Matthiessen

Uprostřed jižní fasády z galerie vychází prosklený balkón, z obývacího prostoru přes krytou terasu přejdete po schodech přímo do zahrady. Široký přesah štítu střechy chrání venkovní obytný prostor i malý balkón před galerií. Během letních dnů zabraňuje ostrému slunci vstup do interiéru. Světlo zimního slunce však nijak neblokuje.

Koupelna s terasou

Pod střechou se nachází galerie, která poskytuje prostor na studium, koupelnu a apartmá pro hosty, respektive dětský pokoj. Zdroj: David Matthiessen

„House R in Albstadt“

architektonický ateliér: Dietrich | Untertrifaller Architekten

lokalita: Albstadt, Německo 

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: David Matthiessen 

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěná konstrukce Ekologické domy Moderní bydlení Novostavby Od partnerů prosklené fasády
Sdílejte článek

Diskuze