Nádherné bydlení v nízkoenergetické dřevostavbě

07. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Mnoha moderním stavbám čtenáři vyčítají chlad a neosobní vzhled. Jednoduchá nízkoenergetická stavba v Zálesí je přesným opakem.

Jednopodlažní dům spolupracuje s okolím a jeho interiér díky použitým materiálům působí přívětivě a harmonicky.

Foto Soňa Sadloňová

Zelená střecha a zimní zahrada

V Zálesí, jen třicet metrů od břehu Malého Dunaje, vznikl nový domov pro čtyřčlennou rodinu. Přirozeně zapadá do prostředí a poskytuje až dvě stě čtyřicet čtverečních metrů obytného prostoru. Interiér není jediné obytné místo, doplňuje ho krytá západní terasa a zimní zahrada. Nad ložnicí je zelená střecha, která zabezpečuje příjemné klima.

Foto Soňa Sadloňová

Nestandardní řešení v interiéru

Nezvyklým, ale velmi obohacujícím stylovým prvkem je cihlová vestavba vložená do centra interiéru. Vytváří efekt „domu v domě“. Cihlový akumulační prvek vytváří příjemnou atmosféru a harmonizuje s použitým syrovým dřevem. Na jedné části najdete cihly s cennými pečetěmi. Není to však jediné nezvyklé řešení. V interiéru dostalo prostor i třímetrové mořské akvárium a rodinná galerie modelů historických lodí.

Foto Soňa Sadloňová

Co je to „slow design“?

Zařízení domu je řešeno ve stylu „slow design“. Je to vlastně soubor několika současných designových trendů, který klade důraz především na používání lokálních materiálů, technologií a zkušeností. Nepracuje jen s estetikou, ale i s emocemi, tradicemi, rituály, časem, zkušeností. Snaží se pozastavit nad hodnotami, zpomalit plynutí času a dnešní všudypřítomné pachtění se za ziskem.

Foto Soňa Sadloňová

Dispozice a cenné designové prvky

Dispozice je řešena jednoduše a logicky – směrem k terase jsou orientovány společné prostory obývacího pokoje, jídelny a cihlami odčleněné kuchyně. V opačné části domu jsou dva pokoje, pracovna, ložnice, šatna, koupelny a technické místnosti. Velmi cenným kouskem nábytku je kredenc po babičce majitelky domu, která ho sama zrestaurovala.

Vedle ní skvěle vyznívá dánská designová kuchyně z močálového dubu. Staré cihly vedou příjemný dialog s moderní strukturovanou dřevěnou podlahou a velkými prosklenými okny s výhledem na lužní louku.

Foto Soňa Sadloňová

Odhalená konstrukce střechy

Základem domu je rámová konstrukce. V hlavní denní místnosti si můžete všimnout sedlové konstrukce střechy, která je tvarovaná tak, aby v interiéru zabezpečila co nejvíce světla, hlavně východního slunce. Domu sluší luční květiny, bylinky a mnoho zeleně, která roste i na konstrukci podepírající šikmou střechu terasy. Rostliny dotvářejí celkové charizma příjemného rodinného domu.

Foto Soňa Sadloňová

Dům u Malého Dunaje ve zkratce:

architektonický ateliér: VAN JARINA

autoři: Ing. arch. Ivan Jarina, Ing. arch. Martin Kubovský, Ing. arch. Igor Šarocký

lokalita: Zálesí

realizace: 2013

užitná plocha: 311 m2

zastavěná plocha: 371 m2

Sabína Zavarská
Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevodomy jednopodlažní domy rodinne domy slow design zimni zahrada
Sdílejte článek

Diskuze