Zdroj: Sakari Majantie

Sídlo, kterému nic nechybí: K modernistické vile přibyla sauna i ateliér

01. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Finský projekt ateliéru OOPEAA je důkazem, že i k cenné památce je možné doplnit moderní budovy a tak vytvořit plnohodnotný obytný celek. Architekti hledali (a dá se říci, že i našli) způsob, jak zachovat stávající architekturu a přizpůsobit ji potřebám moderního životního stylu bez toho, že by jedna či druhá strana trpěla.

Renovovaná vila Koivikko obklopená přírodou se nachází nedaleko Helsinek a v aktuální situaci se stala vynikajícím prostředím nejen pro relaxaci, ale i pro práci z domu.

Modernistická vila a dům správce od známého finského architekta Aarne Erviho z roku 1958 byly rekonstruovány a pro doplnění potřebných funkcí přibyly další tři dřevěné budovy.

Stromy kolem budov

Spisovatelský ateliér je umístěn na vrcholu kopce blízko okraje pozemku a odděluje ho od sousední krajiny. Zdroj: Angel Gil

Součástí rekonstrukce byla i aktualizace technických systémů a instalace nového systému geotermálního vytápění. Vestavěnou garáž nahradila samostatně stojící garáž, na místě staré sauny byla postavena nová a na starém kamenném sklepě byl vybudován spisovatelský ateliér.

Přečtěte si také:
Navenek chladná, uvnitř příjemná. Vila je decentně spojena s okolní přírodou

Nové černé, staré bílé

Nové budovy mají výraznou architekturu a dostávají se do dialogu s architekturou původních staveb. Používají přírodní materiály, zahaleny jsou do tmavého vnějšího pláště s šikmými střechami.

Díky tomuto řešení ostře kontrastují s rovnými horizontálními liniemi, bílými plochami, plochými střechami a stavebními technikami původních domů.

Ateliér

Nové budovy mají výraznou architekturu a dostávají se do dialogu s architekturou původních staveb. Zdroj: Angel Gil

Umístění a design novostaveb je důkazem spojení architektury s krajinou a celé sídlo dostává do rovnováhy, která předtím chyběla. Autoři projektu však zároveň plně respektovali původní Erviho záměr ponechat otevřený výhled na jezero a zároveň napřímit pozornost na vilu v polovině kopce.

Budovy ze dřeva, tradiční šindel a přírodní nátěr

Nové budovy jsou vyrobeny ze dřeva. Přístřešek pro auta i spisovatelský ateliér jsou obloženy tradičními šindeli a navzdory tmavému přírodnímu nátěru téměř splývají s přírodou.

Výhled z ateliéru

Autoři projektu plně respektovali původní Erviho záměr ponechat otevřený výhled na jezero. Zdroj: Angel Gil

Světlá barva smrku v interiérech zvýrazňuje odhalenou strukturu a dodává pocit tepla. Světlé dřevo elegantně doplňují detaily z oceli s černým matným povrchem nebo z mědi.

Přečtěte si také:
Dvoupodlažní vila v Brně překvapuje atypickými detaily a stavebními principy. Hlavním symbolem rekonstrukce se stal trojúhelník

Prostor na rozjímání, výhled na jezero, sauna z kulatiny

Spisovatelský ateliér je umístěn na vrcholu kopce blízko okraje pozemku a odděluje ho od sousední krajiny. Velké terasy nabízejí velkorysý výhled na jezero i do parku a vytvářejí poklidný prostor na rozjímání.

Molo

Chodník k jezeru tvoří dřevěné molo. Zdroj: Angel Gil

Vedle jezera stojí sauna z kulatiny, která má zelenou střechu. Pod strmým kopcem je v nábřežní zdi umístěno technické zázemí a venkovní kuchyň. Mezi betonovou zdí a dřevěnou srubovou stěnou sauny se nachází zahrada.

Chodník k jezeru tvoří dřevěné molo. Krytý chodbový prostor ho spojuje přímo s chodníkem vedoucím k vile. Je tu též prostor na uskladnění dřeva.

Villa Koivikko

architektonický ateliér: OOPEAA Office for Peripheral Architecture, oopeaa.com
hlavní architekt: Anssi Lassila, OOPEAA
architekt projektu: Iida Hedberg, OOPEAA
další členové týmu: Kazunori Yamaguchi, Hanna Jahkonen, OOPEAA
interiérový architekt: Petra Majantie, Studio Petra Majantie, http://www.petramajantie.fi/
krajinný architekt: Tommi Heinonen, Outi Palosaari, VSU Landscape Architects
truhlář: Punavuoren Puuhevonen
lokalita: Espoo, Finsko
hrubá zastavěná plocha: 540 m2
realizace: 2019

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Angel Gil, www.angelgil.co.uk, Sakari Majantie
Zdroj: časopis Moj dom

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: ohleduplný k přírodě sauna vila
Sdílejte článek

Diskuze