Zdroj: Yellow Office architecture

Navenek chladná, uvnitř příjemná. Vila je decentně spojena s okolní přírodou

29. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Práce rumunských architektů z ateliéru Yellow Office architecture charakterizuje neustálé hledání rovnováhy mezi užitečností a estetikou, zájem o adaptaci, experiment, udržitelnost a rozvoj. Jejich nejnovější stavbou je vila NURA, pro kterou jsou typická dvě klíčová slova: rovnováha a jemnost.

Hledání rovnováhy neminulo ani projekt v rumunské obci Valea Doftanei. Tentokrát šlo dokonce o hledání a nacházení rovnováhy v mnoha úrovních. Pro autory stavby byla podstatná rovnováha mezi stavbou a okolní přírodou z hlediska objemu i textury, rovnováha mezi viditelným a skrytým. Také chtěli, aby navrhovaný dům byl „jemně ukotven v atmosféře, bez agresivního vlivu na krajinu okolo“.

Vila nura schody

Od cesty k domu vede klesající betonové schodiště. Zdroj: Yellow Office architecture

Otevřený směrem k jezeru

Výsledkem je stavba, která přebírá všechny charakteristiky lokality, do které je vložena. Stojí podél hrany pozemku s přístupem k jezeru, což významně posílilo propojení interiéru a exteriéru.

Svah

Část obytného prostoru s otevřenou terasou je položena o něco níže než zbytek domu. Zdroj: Yellow Office architecture

Všechny obytné místnosti jsou orientovány směrem k jezeru a mají otevřené kryté terasy, které fungují jako pobytový meziprostor mezi vnitřní částí a pozemkem.

Přečtěte si také:
Ani velká vila nemusí působit giganticky. Ve slovenské Žilině jedno patro schovali do země

Fasádu od ulice chrání „portikus“

Naopak ze strany příjezdové cesty zvolili architekti opačný přístup – fasáda je uzavřená. Použili „portikus“ – charakteristický prvek místní venkovské architektury.

Příchod k vile

Zajímavým způsobem je řešeno i přizpůsobení mírnému sklonu pozemku. Zdroj: Yellow Office architecture

Je to vlastně otevřená sloupová předsíň, postavená před samotný vchod do domu, něco podobného jako naše veranda. Vytváří přechod z veřejného prostředí do soukromého. Od cesty k domu vede klesající betonové schodiště.

Rafinované kombinace materiálů

„Materiály, které jsme při stavbě použili, jsou vybrány ze strohého seznamu. Rafinovanost výsledné podoby spočívá v detailech, ve kterých se spojují. Například surový povrch betonu použitého na venkovní podlahy je vyvážen teplem dřeva užitého k obložení stěn a stropů,“ popisuje architekt Vladimir Mîndru.

Prosklené stěny

Z vily je nádherný výhled do okolní přírody. Zdroj: Yellow Office architecture

V denní části interiéru architekti použili teplé barvy, dřevěné podlahy i nábytek. Nejpohodlněji působí noční část – v jejím designu dominují teplé a měkké materiály.

Přečtěte si také:
Z ulice vidíte jen garáž, ale za ní se ukrývá vila pro čtyřčlennou rodinu! Klesající terén využili ve prospěch soukromí majitelů

Různá úroveň podlahy a přesahy střechy

I když může vila působit navenek chladně a stroze, v interiéru najdete vrstvení různých atmosfér, které v konečném důsledku vytvářejí příjemný prostor na bydlení. A také plynulý přechod do okolní přírody.

Ložnice

Nejpohodlněji působí noční část – v jejím designu dominují teplé a měkké materiály. Zdroj: Yellow Office architecture

Zajímavým způsobem je řešeno i přizpůsobení mírnému sklonu pozemku – část obytného prostoru s otevřenou terasou je položena o něco níže než zbytek domu. Přesahy střechy chrání interiér před silnými slunečními paprsky a přehříváním, v zimě zase před nepříznivými vlivy počasí.

Vila NURA

architektonický ateliér: Yellow Office architecture, https://yellowoffice.ro
hlavní architekt: arch. Vladimir Mîndru, arch. Irina Lupu, arch. Rareș Fotău-Cojocaru
lokalita: Valea Doftanei, Rumunsko
realizace: 2022

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Yellow Office architecture

Kategorie: Bydlení Návštěvy domů
Tagy: beton dřevo Moderní domy vila
Sdílejte článek

Diskuze