Zdroj: Petr Nacházel

Z ulice vidíte jen garáž, ale za ní se ukrývá vila pro čtyřčlennou rodinu! Klesající terén využili ve prospěch soukromí majitelů

24. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Na první pohled nenápadná vila pro mladou čtyřčlennou rodinu ukrývá podlahovou plochu až 870 m2. Autoři projektu se nechali inspirovat křídlovou dispozicí renesančních a barokních vil. Vytvořili vilu, která má čtyři různě orientované části, přičemž každá má jinou funkci i atmosféru. Všechny obytné prostory se však těší bezprostřednímu kontaktu se zahradou a vysoké míře soukromí.

Nacházel architekti měli za úkol navrhnout rodinný dům – vilu pro investory, kteří rádi sportují a milují umění. Autoři návrhu využili klesající terén směrem od ulice níže do zahrady ve prospěch soukromí majitelů. Na nejvyšší místo, nejblíže k příjezdové cestě, umístili vstupní blok s garáží. Nic jiného prakticky není vidět. Ze vstupu se dostanete zakřiveným betonovým schodištěm do hlavní haly rodinného sídla v níže položeném místě.

Exteriér - Příměstská vila v Praze

Autoři návrhu využili klesající terén směrem od ulice níže do zahrady ve prospěch soukromí majitelů. Zdroj: Petr Nacházel

Čtyři křídla tvoří hvězdu

Hala je zároveň místem, ze kterého vybíhají čtyři samostatná obytná křídla. Jejich půdorys tvoří hvězdu. Každá část má vlastní funkci a zároveň rozdělují pozemek a zahradu na odlišné segmenty. Významnou spoluúčast na celkové atmosféře v zahradě i v interiéru sehrává zeleň, která se rozvíjí od jednodušší výsadby při vstupu až po vzhled hustého parku na pozemku níže.

Pokoje ve všech čtyřech křídlech propojuje prosvětlená chodba s průhledem do centrálního prostoru. Jedno z křídel je věnováno domácí posilovně s bazénem. Na společenskou část navazuje krytá venkovní terasa s posezením.

Betonové schodiště - Příměstská vila v Praze

Ze vstupu se dostanete zakřiveným betonovým schodištěm do hlavní haly rodinného sídla v níže položeném místě. Zdroj: Petr Nacházel

Ocelobetonová konstrukce v syrové podobě

„Monolitickou ocelobetonovou konstrukci domu jsme ponechali v syrové podobě, stejně jako ostatní materiály. V interiéru vyniká hrubá struktura nosných stěn a schodiště. Segmenty podlah v celém domě jsou naopak leštěné. Materiálovou skladbu doplňují bílá omítka, výrazný lesklý kamenný obklad a přírodní dýha,“ vyjmenovává architektka Zuzana Nacházelová.

Interiér - Příměstská vila v Praze

V interiéru vyniká hrubá struktura nosných stěn a schodiště, podlahy jsou naopak leštěné. Zdroj: Petr Nacházel

Tepelné čerpadlo, podlahové topení, sběr dešťové vody

Vytápění v prostorné vile s jedinečným půdorysem zabezpečuje tepelné čerpadlo typu země-voda, v kombinaci s podlahovým topením. V létě stavba zužitkovává tepelnou setrvačnost masivních konstrukcí, přirozené proudění vzduchu a efektivní stínění ze strany zahrady. Je-li to třeba, majitelé mohou tepelné čerpadlo využít i k chlazení. Samozřejmostí stavby je sběr srážkové vody ze střech pro další použití.

Přečtěte si také:
Po poslední proměně se prvorepubliková vila nedaleko Hradce Králové změnila k nepoznání

Příměstská vila v Praze

architektonický ateliér: Nacházel architekti
autoři: Ing. arch. Petr Nacházel, Ing. arch. Zuzana Nacházelová
lokalita: Praha, Česká republika
podlahová plocha: 870 m²
realizace: 2019 – 2021

Sabína Zavarská
Foto: Petr Nacházel

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy betonové konstrukce kamenné obklady luxusní vily příměstský dům schodiste vily
Sdílejte článek

Diskuze