Zdroj: Petr Šmídek

Dům ve tvaru trojcípé hvězdice. Jaké výhody má toto originální řešení půdorysu?

12. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Už jsme tu měli mnoho domů nejrůznějších tvarů – od jednoduché kostky či kvádru, přes trojúhelníkové, oblé stavby nebo domy ve tvaru písmene L a U. Viktor Vlach navrhl dům se třemi rameny, která jsou spojena uprostřed.

Tvoří tak symbolický prak či trojcípou hvězdici, fanoušci automobilového průmyslu v dispozici domu zase vidí znak oblíbené značky. Proto ho i architekt obrazně nazval „Rodinný dům Mercedes“.

Přečtěte si také:
Zajímavý rodinný dům, ve kterém si nehrají jen děti, ale i světlo

Pozemek byl původně pastvinami přilehlými k malé obci. Díky tomu, že parcela je rozlehlá a rovinatá, si architekt mohl dovolit popustit uzdu fantazii a své představy rozvinout do plně funkčního a zároveň originálně řešeného domu. Výhledy do krajiny a nedaleko se pasoucí koně přinášejí pocit svobody a spojení s přírodou.

Zadní část domu

Hospodářskou část s parkováním a sklady architekt orientoval hned k příjezdové cestě. Zdroj: Petr Šmídek

Soukromí, výhledy, orientace

Na rovinatých pozemcích bývá často problém vytvořit a uchovat potřebné soukromí majitelů. Také tento moment sehrál svou roli v konečném řešení jednopodlažní stavby. Dalšími důležitými faktory byly výhledy, orientace vůči světovým stranám a funkční členění interiéru s exteriérem. 

Rozevřený směrem ke slunci a výhledům

Viktor Vlach nejprve uvažoval nad stavbou ve tvaru plného písmene V, která by se rozšiřovala směrem k sluneční straně s nejkrásnějšími výhledy. Svou počáteční úvahu však přivedl k dokonalosti – stavbu na širší straně otevřel, čímž vznikla tři ramena s různými funkcemi.

Terasa domu

Obě části – denní a noční rameno – spojuje krytá terasa, která je další, velmi oblíbenou „místností“. Zdroj: Petr Šmídek

Rozevření půdorysu je orientováno tak, aby obytné místnosti zachytily co nejvíce přirozeného světla a krásných výhledů do krajiny. Zároveň mezi dvěma od cesty vzdálenějšími rameny stavby vznikla soukromá exteriérová zóna s terasou, venkovním posezením a bazénem.

Terasa domu s posezením a bazénem

Mezi dvěma od cesty vzdálenějšími rameny stavby vznikla soukromá exteriérová zóna s terasou, venkovním posezením a bazénem.  Zdroj: Petr Šmídek

Co rameno, to jiná funkce: hospodářská, denní a noční zóna

Půdorys ve tvaru pravidelné trojcípé hvězdice rozčlenil interiér i exteriér na funkční zóny. „Toto rozdělení funkčních zón nejlépe splňovalo požadavky na vytvoření soukromí a nasměrování k výhledům. Zároveň reaguje i na cestu slunce po obloze. Hospodářskou část s parkováním a sklady jsem orientoval hned k příjezdové cestě. Denní a noční zóna domu následují za ní. Obytná část se otáčí ke slunci a k výhledům,“ popisuje výhody finálního řešení architekt Viktor Vlach. 

Přečtěte si také:
Jednoduchý jednopodlažní dům s příjemným výhledem do údolí

Obě části – denní a noční rameno – spojuje krytá terasa, která je další, velmi oblíbenou „místností“. Má i jinou funkci. Díky ní se v létě nepřehřívají okna, v interiéru je příjemně a v zimě má zase slunce přístup dovnitř.

Terasa domu s posezením a bazénem

Mezi dvěma od cesty vzdálenějšími rameny stavby vznikla soukromá exteriérová zóna s terasou, venkovním posezením a bazénem.  Zdroj: Petr Šmídek

Tvar domu nečlení jen interiér na funkční celky, ale i pozemek. Jedna část je používaná jako vstupní, další je určena k hospodaření a zahradničení, třetí k odpočinku po práci. Jednotlivá křídla mezi sebou svírají úhel sto dvacet stupňů.

Vchod do domu

Hospodářskou část s parkováním a sklady architekt orientoval hned k příjezdové cestě. Zdroj: Petr Šmídek

RD Mercedes

autor: MgA. Viktor Vlach

spolupráce: Vladimír Mucha

lokalita: kraj Hradec Králové, ČR

projekt: 2016

realizace: 2019

Sabína Zavarská

foto: Petr Šmídek

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy bazény dřevěná fasáda rodinne domy Venkovní terasa
Sdílejte článek

Diskuze