Zdroj: Alex Shoots Buildings

Na svažitém pozemku postavili neobvyklý rodinný dům ve tvaru lichoběžníku. Stavba je z ulice nenápadná a rodina má i dostatek pohodlí

29. 01. 2023
Diskuze (2)
Sdílet

Mladá rodina si vyhlédla velký pozemek na okraji obce Pernek na Slovensku. Leží v přírodním prostředí Malých Karpat, kde byste jen těžko mohli očekávat rovinu. Architekt Ján Studený zužitkoval sklon svažitého terénu tak, aby stavba byla co nejméně nápadná, a přitom měli obyvatelé dostatek pohodlí. Originální dům má nevšední tvar a prosklenou fasádu orientovanou k rovinaté části pozemku.

„Naším záměrem bylo navrhnout jednoduchý, stavebně nenáročný dům, který využívá terénní danosti pozemku a splývá s prostředím. Poskytnout bydlení co největší spojení s okolní přírodou. Dům jsme umístili do svahu pod cestou, abychom umožnili jeho obyvatelům pozorovat přírodu protilehlého lesa a rovinatou část pozemku jsme tak uvolnili pro zahradu,“ popisuje řešení novostavby architekt Ján Studený.

Přečtěte si také:
Navrhnout na tomto místě dům bylo náročnějším oříškem. Dům postavili na svahu s výškovým rozdílem čtyř a půl metru

Betonová skořepina s prosklenou fasádou

Z charakteru pozemku a funkcí, které měl dům zahrnovat, vyplynula tvarově atypická stavba. Konstrukcí připomíná někdejší bunkry – tvoří ji skořepina bez vnitřních podpěr z monolitického betonu. Autor návrhu ponechal beton v interiéru přiznaný.

Exteriér - Atypický rodinný dům v Perneku

Další jedinečností tohoto domu je, že okna má jen z jedné strany, zato ve velkoplošném formátu. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Další jedinečností tohoto domu je, že okna má jen z jedné strany, zato ve velkoplošném formátu – celou jižní fasádu domu tvoří prosklená stěna. Kromě světla, které vnáší do interiéru, zabezpečuje intenzivní propojení obytných zón s přírodním prostředím. Ostatní fasády – dvě šikmé boční stěny a střecha – jsou zatravněné a splývají s terénem.

Nejen příčný řez, ale i půdorys je lichoběžník

Lichoběžníkový tvar přední fasády autor projektu promítl i do půdorysu – první i druhé podlaží mají půdorys rovnoramenného lichoběžníku. Obě podlaží propojuje schodiště umístěné na pravé straně interiéru. V přízemí se nachází otevřený multifunkční prostor dělený na zóny obývacího pokoje s pracovním koutem, ložnice rodičů, kuchyně s jídelnou. Na denní část přímo navazuje zahrada. V části nejblíže ke svahu je technické zázemí domu.

Schodiště - Atypický rodinný dům v Perneku

Obě podlaží propojuje schodiště umístěné na pravé straně interiéru. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Vstup je ve vyšším podlaží

V horním podlaží dostaly prostor dvě ložnice pro děti a koupelna. Protože horní poschodí je zároveň i vstupním, část tvoří zádveří s odkládacími funkcemi. Všechny obytné místnosti včetně ložnic jsou orientovány směrem k zahradě a lesu a mají nádherné, ničím nerušené výhledy. Vstup a koupelna našly místo blíže u svahu. Celou stavbu doplňují venkovní schodiště propojující různé úrovně terénu. Po samotné výstavbě projekt pokračoval zatravněním střechy a šikmých fasád.

Horní podlaží - Atypický rodinný dům v Perneku

Všechny obytné místnosti včetně ložnic jsou orientovány směrem k zahradě a lesu a mají nádherné, ničím nerušené výhledy. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Rodinný dům Pernek

architektonický ateliér: studený architekti
autor: Ján Studený
spolupráce: Daniel Silva, Maroš Bátora
lokalita: Pernek
plocha pozemku: 2 000 m2
užitná plocha: 200 m2
projekt: 2009 – 2014
realizace: 2010 – 2022

Sabína Zavarská
Foto: Alex Shoots Buildings, archiv autorů (ČB)

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy betonové konstrukce betonové stěny domy ve svahu prosklené fasády
Sdílejte článek

Diskuze

  • Chcel vedet ako sa cíti skalár v akvariu

    Katarínka1
  • hej moja veď on je to skleník

    Chrobák1