Zdroj: Tobias Koenig, Michael Romstoeck

Jak to vypadá, když si majitelé domu nechají zasklít celou střechu? Nedostatkem přirozeného světla rozhodně netrpí

09. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Architekti reagují na potřebu dostatku přirozeného světla v interiéru různými způsoby. Při rekonstrukcích zvětšením oken, vytvořením střešních světlíků nebo důmyslných světelných studní, při nových realizacích vsazením velkých prosklených ploch směrem do soukromé zahrady. Německý architekt Sigurd Larsen však tuto představu dotáhl do absolutního maxima. Vytvořil skleněný dům.

„Das Glashaus“, jak se v originále nazývá víkendový dům v Uckermarku severně od Berlína, je odpočinkovým místem malé rodiny s množstvím přátel. Nabízí možnost trávit čas v přírodě – v nedalekém lese a u jezer.

Jeho základem je jednoduchý obdélníkový půdorys, který ozvláštňuje zakřivená stěna. Chrání soukromí obyvatel před pohledy od cesty i před větrem, a tak vytváří prostor pro venkovní posezení. Zakřivenou stěnu se střídavě ukládanými cihlami namalovanými na bílo najdete i v interiéru.

Zakřivená stěna - Skleněný dům v Německu

Základem je jednoduchý obdélníkový půdorys, který ozvláštňuje zakřivená stěna. Zdroj: Tobias Koenig, Michael Romstoeck

Dveře na terasu v létě mizí

Všechny místnosti, které jsou umístěny výhradně v přízemí, mají výhled do otevřené krajiny na západ a přístup na velkou krytou terasu. Ložnice i sprcha jsou umístěny podél fasády, takže je k nim přístup zevnitř, i přímo z terasy. Navíc celou řadu skleněných dveří vedoucích na terasu můžete otevřít, čímž zaniká bariéra mezi interiérem a exteriérem.

Skleněné dveře - Skleněný dům v

Celou řadu skleněných dveří vedoucích na terasu můžete otevřít, čímž zaniká bariéra mezi interiérem a exteriérem. Zdroj: Tobias Koenig, Michael Romstoeck

Místo podkroví skleník, ale ne (jen) pro rostliny

Hlavní obytný prostor s kuchyní, velkým jídelním stolem a obývací částí rámují betonové cihly. Do nich architekt zabudoval nejen kuchyňský blok, ale i schodiště do podkroví.

Podkroví však vůbec nevypadá tak, jak byste očekávali. Najdete zde skleník, a to doslova. Dřevěná konstrukce střechy podepírá sklo, kterým je dům zastřešen na jedné straně střechy, a průsvitný polykarbonát na straně druhé. Výsledkem je velký a světlý prostor, který funguje jako ateliér pro kreativní práci či skvělé místo, kde si můžete vychutnat neobyčejný výhled a denní světlo bez ohledu na měnící se počasí.

Obývací pokoj - Skleněný dům v Německu

Hlavní obytný prostor s kuchyní, velkým jídelním stolem a obývací částí rámují betonové cihly. Zdroj: Tobias Koenig, Michael Romstoeck

Vana, postel i pracovní stůl pod oblohou

Prostor skleníku nezaplňují rostliny, jak bychom si mohli myslet, ale postel, pracovní stůl a příjemná vana. Skleněná část střechy je orientována na západ a umožňuje výhled na zelené údolí. Východní sklon střechy je z polykarbonátu, který vytváří velkolepou hru se světlem, stínem a měnícími se barvami, hlavně při východu a západu slunce. Díky tomu dům každým dnem, ba každým okamžikem vypadá jinak – zvenčí i zevnitř.

Prosklené podkroví - Skleněný dům v Německu

Podkroví však vůbec nevypadá tak, jak byste očekávali. Najdete zde skleník, a to doslova. Zdroj: Tobias Koenig, Michael Romstoeck

V létě otevřený, v zimě intimní

Skleněný dům v létě funguje jako otevřený prostor, spojený interiér s exteriérem, přinášející pohodu a relaxaci. „V zimě se kompaktní izolovaný jednoposchoďový dům stává útulným a intimním místem, kam se můžete utáhnout, vnímat krajinu a měnící se světlo přes panoramatická okna. Skleník v poschodí je doplňková funkce, která se dá použít, když ho ohřeje slunce nebo ochladí vítr,“ doplňuje architekt Sigurd Larsen, autor nezvyklé realizace.

Přečtěte si také:
Modulární dům překvapuje harmonickým a útulným interiérem, letní kuchyní i panoramatickým zasklením

Skleněný dům

architekt: Sigurd Larsen
lokalita: Uckermark, Brandenburg, Německo
plocha: 113 m2 + 70 m2 skleník
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Tobias Koenig, Michael Romstoeck

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy betonové stěny dřevěná konstrukce novostavby podkroví prosklené střechy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze