Zdroj: Martin Matula

Cihlový bungalov postavený vlastníma rukama

02. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Při stavbě vlastního rodinného domu se majitel inspiroval zemí tulipánů, větrných mlýnů a typických cihlových fasád.

Unikátem slovenské obce Tesárske Mlyňany je arboretum, které patří k největším a nejkrásnějším ve střední Evropě. Pro zdejší obyvatele je to ale zejména příjemné místo pro rodinný život.

Přečtěte si také:
Nepoužitelný bungalov z šedesátých let na úzkém pozemku si majitelé dotvořili sami

V Mlyňanech vyrostl také Ivan, který měl toto místo vždy rád. Když se mu naskytla možnost koupit pozemek hned vedle rodičovského, neváhal proto ani na chvíli. Postavil si zde takový rodinný dům, který mu připomíná léta strávená v zahraničí.

cihlový bungalov

Bungalov s rozměry 12 × 25 m na 15arovém pozemku. Zdroj: Martin Matula

„V Nizozemí jsem žil čtrnáct let a do jeho typické architektury jsem se hned zamiloval. Už tehdy jsem snil o podobném domě, ale nevěřil jsem, že se mi tento sen někdy splní,“ vzpomíná.

Velkorysý rovinatý pozemek, který si vyžadoval jen minimální úpravy, byl však skvělým začátkem, a protože Ivan už léta pracuje ve stavebnictví, neváhal se pustit do návrhu i stavby domu svépomocí.

„Pomohli mi bratři a dům jsme stavěli dva a půl roku. Vždy večer po práci jsem prakticky nastupoval na další šichtu, víkendy či Vánoce pro mě v té době neexistovaly,“ říká majitel vlastnoručně postaveného bungalovu.

Šikovné řešení

Pro hrubou stavbu přízemního rodinného domu si majitel zvolil cihelný stavební systém Porotherm, který je pro svépomocnou výstavbu ideální – broušené cihly se zdí na tenkou ložnou spáru pomocí lepicí pěny nebo speciální malty, díky čemuž jdou práce na stavbě velmi rychle. Obvodové zdi zhotovil Ivan z cihel Porotherm Profi o tloušťce 30 cm a zateplil je minerální vlnou o tloušťce 20 cm. V kombinaci s plastovými okny s trojsklem se mu tak podařilo dosáhnout nízké spotřeby energie při vytápění.

Fasáda z lícových cihel Terca Cienna

Fasáda z lícových cihel Terca Cienna výrazně ovlivnila vzhled bungalovu. „Přemýšlel jsem, jak bych mohl cihlové stěny ozvláštnit,“ říká majitel. „Rozhodl jsem se proto některé cihly osadit vertikálně. Zpočátku si to sice vyžadovalo hodně vyměřování, ale po pár úsecích to už šlo samo,“ dodává spokojený mistr. Zdroj: Martin Matula

Pálená od hlavy k patě

Při výběru fasády měla u Ivana rozhodující vliv nejen inspirace zahraničím, ale i praktičnost cihelného obkladu. Jak upozorňuje, důležitá je zejména odolnost materiálu a jeho nároky na údržbu. „Cihla odolává vlivům počasí podstatně déle než například omítky. Z dlouhodobého hlediska je tento obklad velmi praktický, takže rozhodnutí bylo jednoznačné,“ vysvětluje majitel.

Přečtěte si také:
Atraktivní bungalov s vůní dřeva v blízkosti moravského Kyjova

Podobně jasnou volbou byla pro něj i pálená taška. Živí se totiž pokrývačským řemeslem a s keramickou krytinou Tondach má dobré zkušenosti. „Pracuji s ní již dlouhá léta a její kvalita mě ještě nezklamala,“ říká. „Při výběru střešní krytiny je třeba vždy vsadit na kvalitu. Pálená taška je přírodní, navíc mimořádně odolný materiál a její povrch si na rozdíl od betonových či plechových střech nevyžaduje žádnou údržbu. Dnes jsou v nabídce keramické tašky v různých provedeních a v barevných odstínech – ať už hledáte venkovskou klasiku nebo moderní design, určitě si vyberete,“ uzavírá majitel domu a pokrývačský mistr v jedné osobě.

„V Holandsku jsem žil 14 let. Do jeho typické architektury jsem se hned zamiloval. Už tehdy jsem snil o podobném domě, ale nevěřil jsem, že se mi tento sen někdy splní.“

Ivan, majitel

PROFIL

Majitelé

Ivan s partnerkou Sylvií. Jako správného pokrývače najdete Ivana od rána do večera na střeše. Práce je jeho hobby, i proto se rozhodl postavit si dům vlastníma rukama. Teď, když jsou práce na domě hotové, rád si se Sylvií posedí na terase nebo relaxuje při sekání trávy.

Přečtěte si také:
Úžasná proměna! Z rozpadlého bungalovu je po rekonstrukci kouzelná chata

Nemovitost

Bungalov s rozměry 12 × 25 m na 15arovém pozemku v Tesárských Mlyňanech, Slovensko

Text: Katarína Dudáková
Foto: Martin Matula pro Wienerberger
Zodpovědná redaktorka: Erika Kuhnová
Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bungalovy cihlové domy cihlové fasády rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze